5G plėtra Lietuvoje: tarp prietarų, baimės ir tikrų bei įsivaizduojamų rizikų

5G plėtra vis labiau priklauso nuo politikų sprendimų.
5G plėtra vis labiau priklauso nuo politikų sprendimų.
  © SCANPIX
Arvydas Jockus | Alfa.lt
2020-08-07 06:29

Europos Sąjungos valstybės kol kas tik svarsto, ar prisidėti prie JAV ir atriboti Kinijos kompaniją „Huawei“ nuo įrangos tiekimo 5G tinklams. 

Uždraudus 5G tinkle naudoti didžiausios telekomunikacijų įrangos pasaulyje tiekėjos „Huawei“ įrangą ir komponentus, Europoje liktų du pagrindiniai konkurentai – Švedijos „Ericsson“ ir Suomijos „Nokia“.

Lietuvoje veikiančios mobiliojo ryšio bendrovės daugiausia ir naudoja šių Europos tiekėjų įrangą, tad draudimas pirkti kinų komponentus joms nesukeltų kritinių problemų. Vis dėlto Alfa.lt kalbinti telekomunikacijų bendrovių atstovai prisipažįsta, kad vieno iš trijų pagrindinių tiekėjų pašalinimas iš konkurencinės kovos turėtų ir finansinių, ir technologinių pasekmių: kiltų paslaugų kainos, o šalis vėluotų diegti aukštos pridėtinės vertės verslo plėtrai itin svarbų 5G ryšį.

Tikėtina, kad tokiu atveju europietiškos įrangos kaina išaugtų, brangiau kainuotų ir 5G tinklo diegimas. Likus tik dviem konkurentams ir jiems pasidalijus rinkas, kai kuriuose Europos regionuose gali atsirasti įrangos tiekimo monopolis.

Negana to, „Huawei“ komerciniai 5G sprendimai šiuo metu bent 12 mėnesių lenkia Europos gamintojų produktus. Prognozuojama, kad iš rinkos pašalinus konkurentą, Europos šalims kiltų rizika dar labiau atsilikti technologijų srityje, kur Senasis Žemynas jau dabar nesugeba konkuruoti nei su JAV, nei su ta pačia Kinija.

Alfa.lt kalbinti ekspertai šiuo metu negali tvirtai pasakyti, kad Kinijos įmonių įranga yra mažiau saugi nei gaminama Suomijos ir Švedijos bendrovių. Už duomenų saugumą esą atsako ne tik įrangos tiekėjai, ryšio operatoriai, bet ir eiliniai mobiliųjų telefonų, kompiuterių ir interneto naudotojai.

Šiuo metu Lietuvoje saugumo reikalavimų 5G tinklams ir jų įrangai nėra nustatyta.

Ypač spartus 5G ryšys Lietuvoje turi būti pradėtas diegti 2021 m., o iki 2025 m. padengti svarbiausius sausumos transporto koridorius ir miestų teritorijas.

Lietuvos tinkle dominuoja „Nokia“ ir „Ericsson“

Lietuvos mobiliojo ryšio lyderė „Tele2“ komponentų, kurių kilmės šalis – Kinija ar kurie pagaminti bendrovės „Huawei“, savo įrangoje neturi. Tai Alfa.lt patvirtino „Tele2“ korporacinės komunikacijos direktorius Baltijos šalims Andrius Baranauskas. „Mes „Huawei“ įrangos savo tinkle neturime, naudojame „Nokios“ įrangą“, – pabrėžė jis.

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ naudoja įvairių tiekėjų įrangą, tarp jų ir „Nokia“, ir „Ericsson“, ir „Cisco“, ir kitų – tai įmonei padeda valdyti rizikas. „Vaizdžiai sakant, tinklas konstruojamas sumuštinio principu, naudojant įvairių tiekėjų tiek techninę, tiek programinę įrangą“, – Alfa.lt situaciją komentavo „Telios“ technologijų infrastruktūros vadovas Andrius Šemeškevičius.

Konfidencialumo sutarčių ir saugumo sumetimais jis negalėjo atskleisti, kiek, kokios ir kurio gamintojo įrangos „Telia Lietuva“ naudoja.

„Visos „Telios“ grupės verslo pagrindas yra tinklo saugumas ir patikimumas. Tiek planuodami tinklą, tiek vertindami bendroves ir jų įrangą, remiamės tais pačiais principais: ar tai užtikrins mūsų klientų saugumą ir tinklo patikimumą. Tam didžiausią prioritetą skiriame ir nuolat stebėdami visų savo tinklų ir juose esančios įrangos darbą“, – tikino A. Šemeškevičius.

Rengdamasi 5G ryšio diegimui ir plėtrai „Telia“ didžiausią prioritetą taip pat skirs saugumui. Pasak A. Šemeškevičiaus, tai galioja tiek techninei, tiek programinei tinklo įrangai.

Vis dėlto jis neatsakė į Alfa.lt klausimą, kiek „Teliai“ kainuotų atsisakyti kinų įrangos diegiant 5G ryšį, kiek jos tektų keisti „Nokios“ ar „Ericsson“ komponentais, kiek tai gali kainuoti ir kiek dėl to užtruktų 5G ryšio diegimas. „Kaip akcinė bendrovė, „Telia“ nekomentuoja būsimų investicijų ir nespekuliuoja, kiek laiko ir lėšų galėtų pareikalauti vieni ar kiti sprendimai“, – teigė A. Šemeškevičius.

Jis pažymėjo, kad „Telia“ grupė turi strategines 5G plėtros sutartis su „Ericsson“ ir Nokia“, o „Huawei“ yra tik vienas iš tiekėjų. Vis dėlto „Telios“ bendrovė Lietuvoje ir visa „Telios“ grupė, pasak A. Šemeškevičiaus, atidžiai stebi su „Huawei“ vykstančius procesus ir debatus.

Konkurencijos stoka stabdo ir pažangą

„Bitė Lietuva“ savo tinklo infrastruktūrai Lietuvoje naudoja daugelio pasaulio šalių gamintojų įrangą, o bendrovės 3G ir 4G tinklas paremtas Švedijos „Ericsson“ įranga bei sprendimais.

„Jokių pokyčių šioje pasirinktoje strategijoje neplanuojame“, – Alfa.lt teigė „Bitės“ technologijų vadovas Gintas Butėnas. Pasak jo, „Bitė“ šiuo metu 5G tinklo neturi, tad nėra ir įsigytos įrangos, kurią reikėtų keisti priėmus vieną ar kitą politinį sprendimą.

G. Butėnas sakė, kad bendrovė norėtų sparčiau progresuoti su 5G plėtra mūsų šalyje, tačiau kol kas galimybes labiausiai stabdo tai, jog nėra technologijai tinkamo radijo spektro, išskirtų dažnių.

„Mums, kaip operatoriui, kuris siekia pasiūlyti geriausias ryšio paslaugas vartotojams, svarbu, kad Europoje būtų kuo daugiau patikimos 5G technologijos tiekėjų, kad jie konkuruotų – tai kuria vertę galutiniams vartotojams, nes leidžia užtikrinti ir technologinį progresą, ir konkurencingas kainas“, – sakė „Bitės“ technologijų vadovas.

Jis svarstė, kad uždraudus „Huawei“ įrangą Lietuvoje ir kitose Europoje šalyse, liktų tik du pagrindinės įrangos tiekėjai ir kiltų reali rizika, kad būtų pažeista konkurencinė pusiausvyra. Tai reikštų didesnes išlaidas, kurios gultų ant vartotojų pečių. Dėl to potencialiai 5G tinklo diegimo kainos didėtų, o gamintojų investicijos į įrangos tobulinimą mažėtų.

„Ir jeigu senesnėse technologijos kartose – 2G, 3G, 4G – jokio esminio skirtumo tarp pagrindinių įrangos gamintojų nėra, tai reikia pripažinti, kad „Huawei“ komerciniai 5G sprendimai šiuo metu bent 12 mėnesių lenkia Europos gamintojų produktus. Norėtume matyti spartesnį Europos gamintojų progresą 5G tinklo įrangos technologijų srityje, o dabar esanti konkurencija tai skatina“, – svarstė G. Butėnas.

Saugumą užtikrina ne „geležis“, bet programinė įranga ir vartotojai

Kurdama tinklą „Bitė“ siekia užtikrinti vartotojo ir jo duomenų saugumą. O tam svarbūs visi dėmenys – prie to prisidėti gali ir operatoriai, ir techninės bei programinės įrangos gamintojai, ir pats vartotojas.

„Mes „Bitėje“ jau senokai esame nuėję technologinės diversifikacijos keliu. Naudojame skirtingų gamintojų įrangą, nes ją sujungti į vieną tinklą nėra sudėtinga, kadangi ji kuriama pagal tas pačias specifikacijas, o saugumas yra didesnis, nes eliminuojama vieno gamintojo galimai sukuriama rizika“, – sakė įmonės technologijų vadovas.

Vis dėlto G. Butėnas ragino suvokti, kad didžiausių mobiliojo ar interneto 5G ryšio problemų gali atsirasti ne aparatinėje dalyje, vadinamojoje „geležyje“, bet programinėje įrangoje, o šiuo atveju svarbus ir pačių vartotojų sąmoningumas.

„Kaip ir kompiuteryje – dauguma kompiuterių komponentų yra gaminami Kinijoje, bet tai savaime nėra problema – dauguma problemų kyla dėl programinės įrangos spragų ir vartotojo patiklumo. Šiandien dar neegzistuoja tokios techninės galimybės, kurios leistų mobiliojo ryšio operatoriams visiškai apsaugoti tokį vartotoją, kuris, pavyzdžiui, savo mobiliajame telefone laisva valia ar suklaidintas naudos programėles, kurios neteisėtai siunčia duomenis trečiosioms šalims. Pati 5G techninė įranga su tokiomis grėsmėmis neturi nieko bendro, todėl vartotojo sąmoningumas išlieka labai svarbus“, – pabrėžė G. Butėnas.

Laukia, ką pasakys Vokietija

Lietuvos Vyriausybė kol kas neapsisprendė, ar atsižvelgti į strateginės Lietuvos saugumo partnerės JAV raginimus uždrausti 5G tinkle naudoti „Huawei“ įrangą. Liepos mėnesį Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė po ilgų svarstymų nusprendė atsižvelgti į JAV daugkartinius raginimus ir uždraudė šalies mobiliojo ryšio operatoriams pirkti „Huawei“ įrangą 5G tinklams bei nurodė iki 2027 m. pašalinti jau įdiegtą įrangą.

Prancūzijos kibernetinės erdvės saugumo agentūra šią vasarą taip pat patarė tinklo operatorėms, kurios nesinaudoja „Huawei“ įranga, ir toliau jos nesirinkti.

Vokietija šiuo klausimu turėtų apsispręsti rudenį. Vokietijos sprendimas greičiausiai turės įtakos daugeliui kitų ES šalių, tačiau šioje valstybėje politikų pozicijos skiriasi. Kinijos rinka yra labai svarbi Vokietijos pramonei, tad ši šalis nėra linkusi politizuoti verslui jautrių klausimų.

Nenustatyta 5G tinklų ir įrangos saugumo reikalavimų

Lietuvos susisiekimo ministerija teigia, kad nacionalinius saugumo interesus užtikrinantis teisinis reglamentavimas galioja ir yra taikomas, tačiau šiuo metu nėra nustatyta 5G tinklų ir jų įrangos saugumo reikalavimų.

„Šie klausimai yra itin kompleksiniai technologiniu ir administraciniu požiūriu, todėl juos sprendžiant dalyvauja daug valstybės institucijų, o diskusijos tebevyksta. Visi reikalavimai ar kriterijai, kurie bus nustatyti, turės būti taikomi visiems rinkos subjektams lygiais pagrindais, laikantis visų ES skaidrumo reikalavimų ir neišskiriant atskirų subjektų ar rinkos dalyvių“, – rašoma ministerijos atsakyme redakcijai.

Vyriausybės patvirtintos 5G ryšio plėtros gairės nustato, kad, siekiant užtikrinti tolygią, ekonomiškai pagrįstą ir efektyvią 5G ryšio plėtrą, 5G ryšys Lietuvoje turi būti pradėtas diegti 2021 m. ir plėtojamas visoje valstybės teritorijoje pradedant didžiausiais miestais ir strateginiais valstybės objektais.

Iki 2025 m. itin sparčiu judriuoju ryšiu numatoma padengti svarbiausius sausumos transporto koridorius ir miestų teritorijas.

Iki 2022 m. 5G ryšys pirmiausia turėtų būti plėtojamas (pradėtos teikti komercinės 5G ryšio paslaugos) bent viename iš penkių didžiausių pagal gyventojų skaičių miestų – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ar Panevėžyje.

Iki 2023 m. 5G ryšys turėtų atsirasti jau visuose penkiuose didžiausiuose šalies miestuose, o iki 2025 m. – miestų teritorijose, tarptautiniuose sausumos transporto koridoriuose („Via Baltica“, „Rail Baltica“) ir kituose magistraliniuose automobilių keliuose ir valstybinės reikšmės magistralinėse geležinkelio linijose, oro ir jūrų uostuose.

Kritikavo planus drausti kinų produktus

Estijos ekonomikos ir ryšių ministerijos pasiūlymą riboti ne Europos šalių bendrovių gaminamos įrangos vaidmenį plėtojant 5G tinklus neseniai kritikavo Suomijos kapitalo Estijos telekomunikacijų bendrovės „Elisa Eesti“ vadovas Sami Seppanenas.

Interviu „Eesti Rahvusringhaaling“ jis atkreipė dėmesį, kad didžioji dauguma bet kurios šalies technologijų tiekėjų naudoja savo įrangoje komponentus, kurių kilmės šalis – Kinija. Todėl, anot jo, siekis naudoti tik Europos bendrovių pagamintą įrangą būtų politinis žingsnis, pagrįstas klaidingomis prielaidomis apie „Huawei“ keliamą saugumo riziką.

Pasak S. Seppaneno, visų pagrindinių tiekėjų technologija sukurta iš esmės pagal tą patį standartą, o tinklo įranga iš skirtingų tiekėjų – pakankamai apsaugota.

Estijos ekonomikos ir ryšių ministerija siūlo, kad atitinkamos institucijos kiekvieną ryšio technologijų tiekėją įvertintų saugos laipsniu, kuris leistų jiems tiekti tam tikras technologijas strategiškai svarbiems sektoriams.

Taškai būtų skiriami už skaidrumo ir atskaitomybės lygį: aukštesniais saugumo laipsniais būtų vertinamos, pavyzdžiui, ES įmonės, įtrauktos į vertybinių popierių biržų sąrašus.

Pasiūlymas paskelbtas praėjus kelioms dienoms po to, kai Europos Komisija paragino valstybes nares imtis aktyvesnių veiksmų, kad užtikrintų 5G tiekimo grandines ir sumažintų priklausomybę nuo pardavėjų, laikomų rizikingais.

„Huawei“ tikina parduodanti saugią įrangą

Savo ruožtu „Huawei“ atstovybė Lietuvoje šių metų gegužę išplatino informaciją apie Vokietijoje įsikūrusio nepriklausomo kibernetinio saugumo paslaugų teikėjo ENRW atlikto „Huawei“ pagrindinės 5G tinklo įrangos bendros paskirstymo sąsajos (angl. unified distributed gateway, UDG) techninį vertinimą.

Pasak kinų bendrovės, tyrimas parodė, kad „Huawei“ pavyko užtikrinti deramą UDG programinės įrangos kūrimo procesą, o kompanijos gaminama 5G pagrindinė įranga yra saugi ir patikima.

Pasak pranešimo, UDG komponentų įrangos kodo vertinimas atliktas „Huawei“ Kibernetinio saugumo skaidrumo centre Briuselyje, Belgijoje.

„Huawei“ tvirtino ir toliau investuosianti į kibernetinio saugumo tyrimus, plėtrą ir inovacijas, tokiu būdu stiprindama atsparumą įvairioms grėsmėms.

„Telekomunikacijų bendrovė taip pat stiprins ryšius su mobiliojo ryšio operatoriais, partneriais ir vyriausybėmis, kad sukurtų patikimą ir saugią aplinką 5G tinklo vystymui“, – pranešime teigė „Huawei“.