40 metų po Maskvos olimpinių žaidynių

Angelė Rupšienė
Angelė Rupšienė
  © Alfredas Pliadis
LTOK | Alfa.lt
2020-08-03 20:01

Lygiai prieš 40 metų, rugpjūčio 3 dieną, Maskvos olimpinių žaidynių dalyviai žygiavo iškilmingoje žaidynių uždarymo ceremonijoje. Žaidynių, kuriose sportininkai iš Lietuvos, jų buvo 16, iškovojo net 11 medalių.

„Maskvos olimpinės žaidynės buvo kitokios, nemažai šalių jas boikotavo, neatvažiavo amerikiečiai. Tačiau vis dėlto olimpinės žaidynės lieka olimpinėmis“, – sakė antrąjį olimpinį aukso medalį Maskvoje iškovojusi Angelė Rupšienė.

Antrą kartą olimpine čempione Rusijoje tapo ir rankininkė Aldona Česaitytė-Nenėnienė. Aukso medalius iškovojo SSRS krepšinio rinktinei atstovavusi Vida Beselienė bei rankinio rinktinėje žaidusi Sigita Mažeikaitė-Strečen.

Olimpiniame baseine plaukimo olimpiniais čempionais tapo Robertas Žulpa (200 m krūtine) ir Lina Kačiušytė (200 m krūtine). Ši sportininkė 100 m krūtine rungtyje finišavo septinta.

Estafetės 4×400 m olimpinį auksą su komandos draugais iškovojo bėgikas Remigijus Valiulis. Olimpiniu vicečempionu su SSRS vyrų rankinio rinktine tapo Voldemaras Novickis.

„Likus iki Maskvos olimpinių žaidynių dviem savaitėms, gavau traumą – įskilo pėdos kaulas. Reikėjo būti sugipsuotam, o paskui laukė reabilitacija. Buvo mažai šansų dalyvauti žaidynėse. Grįžus į namus, panešiojau gipsą, bet jau po savaitės jį nuėmiau ir koją subintavau. Skaudėjo, bet vėl nuvykau į treniruočių stovyklą. Patekau į rinktinę.

Finale dėl aukso medalių susitikome su vokiečiais, rungtynės buvo dramatiškos. Pirmasis kėlinys baigėsi lygiosiomis (10:10), antrasis irgi lygiosiomis (20:20). Vienas pratęsimas vėl nugalėtojų neišaiškino. Iki rungtynių pabaigos likus 3 sek. kamuolys buvo mūsų rankose, tačiau rezultato nepavyko išlyginti – vokiečiai nugalėjo 1 įvarčiu“, – prisiminė rankinio legenda.

Bronzos medalius iškovojo aštuonvietės įgulos nariai irkluotojai Jonas Narmontas ir Jonas Pinskus, krepšininkas Sergejus Jovaiša.

Per žingsnį nuo medalio liko šaulys Vladas Turla, užėmęs ketvirtąją vietą. Galina Murašova disko metimo finale buvo septinta.

Šią vasarą Maskvoje buvo rengiamas olimpinių žaidynių 40 metų jubiliejaus minėjimas. Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui (LTOK) bendradarbiaujant su Rusijos olimpiniu komitetu iškilmingame renginyje turėjo dalyvauti ir olimpiniai prizininkai iš Lietuvos. Vis dėlto, dėl pasaulį apėmusios pandemijos šių planų įgyvendinti nepavyko.

Maskvos olimpinės žaidynės buvo kitokios. Po 1979 m. sovietų invazijos į Afganistaną net 66 valstybės nutarė boikotuoti Maskvos olimpines žaidynes. Penkiolikos iš šių šalių atletai, nutarę neprisidėti prie boikoto, atidarymo iškilmėse žygiavo su olimpine vėliava. Ji buvo keliama ir šiems sportininkams iškovojus medalius, o jų garbei skambėjo olimpinis himnas.

40 metų po Maskvos olimpinių žaidynių

Angelė Rupšienė
+8