Į poliklinikas plūstelėjus pacientams, moksleivių tėvai nerimauja dėl privalomų sveikatos pažymėjimų

Poliklinika
Poliklinika
  © „Sekundės“ archyvas

Moksleivių ir darželinukų tėvai sunerimę: Vyriausybei atšaukus nuotolines konsultacijas su medikais telefonu, poliklinikas užplūdo pacientai. Būsimų pirmokų ar keičiančių mokyklas vaikų tėvai nerimauja, kad laiku negaus sveikatos pažymų.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ramina: jau turintys pažymas gali pas medikus neskubėti – jos galios net iki gruodžio. O medikai sukasi, kaip išgali, ir stengiasi būtinas pažymoms apžiūras atlikti atskirai nuo poliklinikas užplūdusių ligonių.

Anot medikų, tradiciškai būtinas medicinines sveikatos patikras kartą per metus tėvai dažniausiai linkę atlikti rugpjūčio paskutinėmis savaitėmis ar net rugsėjo pradžioje, tokiu metu į poliklinikas dažniausiai plūsteli daugybė moksleivių.

Tačiau šiemet medikams tenka verstis per galvas dvigubai: Vyriausybei atšaukus nutarimą dėl prioritetinių šeimos gydytojų konsultacijų telefonu, gydytojai skuba perregistruoti pacientus kontaktinėms apžiūroms, kartu bandydami rasti laiko profilaktiniam moksleivių patikrinimui.

Siekiant suvaldyti pacientų srautus, SAM pratęsė mokinių, kurie mokslus tęs toje pačioje ugdymo ar mokymo įstaigoje ir kurių sveikata nuo pastarojo patikrinimo nepasikeitė, sveikatos pažymėjimų galiojimo laiką – jie galios iki metų galo. Kitais atvejais mokinių sveikatą tėvai turi patikrinti iki mokslo metų pradžios.

Kasmetinis profilaktinis sveikatos patikrinimas, kurio metu įvertinama bendra sveikatos būklė, privalomas visiems vaikams iki 18 metų, taip pat pilnamečiams mokiniams, ugdomiems pagal bendrojo ugdymo programas.

Ikimokyklinį, priešmokyklinį ir bendrąjį ugdymą organizuojančių įstaigų vadovai yra įpareigoti užtikrinti, kad ugdymo procese dalyvautų vaikai, tik nustatyta tvarka profilaktiškai pasitikrinę sveikatą.

Centro poliklinikos direktorius dr. Kęstutis Štaras Alfa.lt sakė, kad profilaktinės mokinių sveikatos patikros šiuo metu vykdomos įprasta tvarka: tėvai, registruojantys vaikus patikrai pas šeimos gydytoją, gauna siuntimus pas būtinus specialistus, kurių išvados apie vaiko sveikatą ir reikalingos rekomendacijos surašomos elektroninėje Mokinio sveikatos pažymoje.

Poliklinikos vadovas pabrėžė, kad stengiamasi atskirti profilaktiškai tikrinamus ar skiepijamus vaikus nuo sergančių poliklinikos lankytojų.

„Vakcinacija vykdoma taip pat, kaip ir vyko karantino metu – vykdėme planines privalomas vakcinacijas. Tai darydavome iš ryto. Stengėmės taip organizuoti srautus, kad nesergantys vaikai, kurie kreipėsi dėl profilaktinių patikrinimų, būtų aptarnaujami pirmoje dienos pusėje. Tuomet patalpos išvalomos ir dezinfekuojamos, o po pietų jau eina pacientai su vienokia ar kitokia patologija“, – pasakojo K. Štaras.

Poliklinikos vadovas džiaugėsi, kad kol kas nėra juntama tokio didelio registracijų profilaktinėms patikroms antplūdžio, kaip įprastai būna rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pirmosiomis savaitėmis, K. Štaro spėjimu, taip galėtų būti dėl to, kad tėvai linkę susitvarkyti anksčiau.

„Tokio antplūdžio, kaip būdavo rugpjūčio pabaigoje ar pirmomis rugsėjo savaitėmis, kol kas dar nejaučiame. Tuomet žmonės grįždavo iš kelionių ir t. t. Dabar, matyt, yra mažiau išvykusių į kitas šalis, žmonės yra čia vietoje ir truputį pasiplanuoja“, – spėjo medikas.

Jis taip pat pridūrė, kad, atsiradus būtinybei ir išaugus registracijų skaičiui, bus svarstoma dirbti šeštadieniais.

„Galvojame, kad rugsėjį būtent dėl tų profilaktinių pažymų organizuosime darbą šeštadieniais, kad nesimaišytų srautai“, – teigė Centro poliklinikos direktorius.

Lietuvos tėvų forumo atstovas Kęstutis Mikolajūnas komentuodamas situaciją teigė manantis, kad problemų dėl patekimo pas medikus dėl profilaktinių patikrų tikrai gali kilti.

„Kol kas neturėjome tokios diskusijos Tėvų forume, tačiau, mano žiniomis, žmonėms, kuriems reikia pagalbos, tenka kartais laukti jos ne vieną savaitę, tad nenuostabu, jog moksleivių sveikatos patikrinimams taip pat susidarys eilės“, – spėjo tėvų atstovas.


Ligoninės koridorius

Ligoninės koridorius© Pixabay.com

Išvengti eilių įmanoma 

Iš anksto sveikatos pažymomis nusprendę pasirūpinti tėvai džiaugiasi, kad pas medikus kol kas patenka be didesnių eilių.

„Karoliniškių poliklinikoje užsiregistravome pas šeimos gydytoją ir gavome iš karto talonėlius net stomatologui“, – džiaugėsi tris vaikus auginanti vilnietė Kornelija.

Karoliniškių poliklinikai vadovaujantis Visvaldas Matulas tikino, kad pacientų antplūdžio po Vyriausybės nutarimo nebeteikti prioriteto nuotolinėms konsultacijoms nepajuto.

„Antplūdžio nėra, kadangi mes paslaugas atnaujinome ir pradėjome teikti tiesioginio kontakto konsultacijas jau prieš gerą mėnesį, tad Vyriausybės nutarimas mūsų nenustebino, mes tam ruošėmės.

„Antplūdžio dėl pažymų kol kas nebuvo, nes pažymų galiojimas yra pratęstas iki metų galo, tad tėvai, greičiausiai tą informaciją gavę iš žiniasklaidos, neskuba registruoti vaikų. Pavienių tikrai yra, mes juos aptarnaujame. O dėl rizikos apsikrėsti – esame įpareigoti valdyti srautus, t. y. atskirti sveikus asmenis, atėjusius profilaktinės patikros, nuo karščiuojančių pacientų“, – situaciją vertino Karoliniškių poliklinikos vadovas.

V. Matulas pridūrė, kad, siekiant padidinti poliklinikos pralaidumą, buvo įsigyti termovizoriai ir automatizuotas į polikliniką įeinančių asmenų temperatūros matavimas.

„Šiuo metu temperatūrą matuoja sistema, tokiu būdu pašalinama klaidos tikimybė ir geriau valdomi pacientų srautai. Iki tol matuodavome rankiniu būdu termometrais, tai, be abejo, užtrukdavo laiko ir termometrai kai kurie nebuvo itin kokybiški. Dabar tą darbą atliks termovizorius. Poliklinikoje padidės praėjimas. Apie karščiuojantį pacientą termovizorius praneša garsiniu signalu“, – pasakojo poliklinikos vadovas.

Remiantis galiojančiais teisės aktais, prieš mokslo metus vaikui privalu atlikti kraujo, šlapimo ir elektrokardiogramos tyrimus. Privaloma ir odontologo konsultacija. Taip pat pageidautina akių gydytojo konsultacija ir regos įvertinimas.

Visa kita atliekama, jeigu yra susirgimų ar problemų. Šeimos gydytojas ar pediatras įvertina klausą, regą, fizinį išsivystymą, sąnarių bei raumenų būklę ir kitas sistemas bei užpildo vaiko sveikatos pažymą, kurios reikės vaikui einant į mokyklą ar darželį.

Atlikus sveikatos patikrinimą e. sveikatos sistemoje (ESPBI IS) užpildomas „Mokinio sveikatos pažymėjimas“, kuriame įrašomi nustatyti duomenys (taip pat ir fizinio ugdymo grupė), išvados ir rekomendacijos švietimo ar kitai ugdymo įstaigai. Pedagogams medikų rekomendacijas dėl mokinių sveikatos pateikia mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas.