Lukiškių aikštės įstatymas įsigaliojo, bet R. Šimašiaus paplūdimiui dėl to nei šilta, nei šalta

Paplūdimys Lukiškių aikštėje
Paplūdimys Lukiškių aikštėje
  © Paulius Peleckis / Fotobankas

Šeštadienį įsiteisėjo Lukiškių aikštės įstatymas, skubos tvarka priimtas po to, kai Vilniaus mero iniciatyva šioje aikštėje buvo supiltas dirbtinis smėlio paplūdimys. Ironiška, tačiau diskusijų ir pasipiktinimą, dėl kurio ir priimtas šis įstatymas, sukėlusiam pliažui dėl to nei šilta, nei šalta – jis liks ten, kur buvęs.

Rugpjūčio 1 d. įsiteisėjęs Lukiškių aikštės įstatymas buvo priimtas skubos tvarka, o tokią spartą kurstė dalies Seimo narių – tiek valdančiųjų, tiek ir opozicijos atstovų – ir kai kurių istorikų pasipiktinimas; anot jų, Lukiškių aikštėje, kurioje istorija mena ne vieną tragišką įvykį, nedera įrengti paplūdimį, visiškai nederantį su istorine rimtimi.

Paskubomis priimtu įstatymu įtvirtinta, kad Lukiškių aikštė yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė, joje turi būti užtikrinama rimtis ir derama pagarba žuvusiems 1863–1864 m. sukilimo dalyviams ir kovotojams, mirusiems už Lietuvos nepriklausomybę. Įstatymu įtvirtintos ir nuostatos Lukiškių aikštę formuoti su „laisvės kovų memorialiniais akcentais“, o pagrindiniu aikštės akcentu pastatyti Vytį.

Nors Lukiškių aikštės įstatymą išprovokavo R. Šimašiaus inicijuoto paplūdimio sukeltas pasipiktinimas ir noras šią instaliaciją pašalinti, Vilniaus miesto savivaldybė nesiruošia paplūdimio iškelti – R. Šimašiaus patarėja Ieva Dirmaitė Alfa.lt sakė, kad paplūdimio neplanuojama perkelti į kitą vietą, Lukiškių aikštėje jis turėtų likti iki rugpjūčio 31 d.

Pasibaigus vasaros sezonui, paplūdimį planuojama išmontuoti. „Tiek persirengimo kabina, tiek smėlis turėtų grįžti į miesto paplūdimius“, – sakė I. Dirmaitė.

Panašu, kad Lukiškių aikštės įstatymą inicijavę valdantieji irgi neskuba iškeldinti paplūdimio. Anot naujienų agentūros ELTA, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas teigė, kad sprendimų dėl Lukiškių aikštės įstatymo įgyvendinimo priimti neskubama, laukiama teisininkų išvadų.

Lukiškių aikštės įstatymas įsigaliojo, bet R. Šimašiaus paplūdimiui dėl to nei šilta, nei šalta

Paplūdimys Lukiškių aikštėje