Iranas paskelbė suėmęs JAV veikiančios „teroristų grupuotės“ vadeivą

Dvasinis lyderis ir jo galvos skausmai. Scanpix
Dvasinis lyderis ir jo galvos skausmai. Scanpix
  © Organizatoriai
BNS
2020-08-01 16:16

Iranas šeštadienį paskelbė suėmęs Jungtinėse Valstijose įsikūrusios „teroristų grupuotės“, siejamos su 2008 metais pietiniame Širazo mieste įvykdytu sprogdinimu ir kitomis atakomis, vadeivą.

Grupuotės lyderis „Jamshidas Sharmahdas, vadovavęs ginkluotiems išpuoliams ir diversinėms operacijoms Irano teritorijoje, dabar yra [Irano saugumo pajėgų] stipriose rankose“, paskelbė valstybinė televizija, remdamasi Žvalgybos ministerijos informacija.

Pranešime nepateikiama išsamesnių duomenų, kur ir kada buvo sulaikytas šios opozicinės rojalistų grupės, žinomos kaip „Irano karalystės asamblėja“ arba „Tondar“ (pers. „Griaustinis“), lyderis.

Pranešime sakoma, kad J. Sharmahdas organizavo 2008 metų balandžio 12-ąją įvykdytą sprogdinimą maldininkų pilnoje vienoje Širazo mečetėje. Per šią ataką žuvo 14 žmonių, dar 215 buvo sužeisti.

2009 metais Iranas įvykdė mirties bausmę trims už šį sprogdinimą nuteistiems vyrams. Buvo skelbta, kad jie palaikė ryšius su minėta monarchistų organizacija ir gaudavo įsakymų iš JAV remiamo „CŽV agento“ iraniečio žudyti aukšto rango Irano pareigūnus.

Pakarti nuteistieji buvo du studentai – 21 metų Mohsenas Eslamianas ir 20-metis Ali Asgharas Pashtaras, taip pat 32 metų Rouzbeh Yahyazadeh.

Ši trijulė revoliucinio teismo Teherane buvo paskelbta „Dievo priešais“ (mohareb) ir „sugedimo pasaulyje skleidėjais“.

2010 metais Iranas pakorė du kitus nuteistus šios grupės narius, esą „prisipažinusius, kad įgijo sprogmenų ir planavo žudyti pareigūnus“.

Šeštadienį paskelbtame pranešime sakoma, kad „Tondar“ planavo kelias kitas „dideles operacijas“, bet jos buvo sužlugdytos.

Taip pat nurodoma, kad grupuotė planavo susprogdinti užtvanką Širaze, panaudoti „cianido bombas“ Teherano knygų mugėje ir padėti sprogstamąjį įtaisą Islamo Respublikos įkūrėjo velionio ajatolos Ruhollah Khomeini mauzoliejuje.

Kol kas neaišku, kaip Iranas areštavo J. Sharmahdą, esą veikusį Jungtinėse Valstijose.

Irano žvalgybos ministerija pernai spalį paskelbė apie vieno buvusio opozicijos veikėjo areštą panašiai mįslingomis aplinkybėmis.

Ruhollah Zamas, iraniečių valdžios apibūdintas kaip kontrrevoliucionierius, praeitą mėnesį buvo nuteistas myriop už „sugedimo pasaulyje skleidimą“.

R. Zamas – kaip pranešama, gyvenęs Paryžiuje – buvo atidaręs susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanalą „Amadnews“ ir buvo kaltinamas kurstęs neramumus per praeitais metais vykusius protestus prieš vyriausybę.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.