Medicininės kaukės šluojamos dėžėmis, prekybininkai tikina, kad jų nepritrūks
Kiek kainuoja kaukės?

Medicininė kaukė
Medicininė kaukė
  © SAM

Grąžintas reikalavimas vidaus patalpose dėvėti medicinines kaukes iš karto sukėlė masinį paklausos augimą. Prekybininkai pastebi, kad iki šiol po vieną kaukes įsigydavę pirkėjai ėmė pirkti dėžėmis.

Kol kas kaukių galima įsigyti parduotuvėse, vaistinėse bei internetu. Prekybos tinklų ir vaistinių atstovai žada, kad šįkart apsaugos priemonių neturėtų pritrūkti.

Internetinėje parduotuvėje pigu.lt 50 vnt. vienkartinių medicininių trijų sluoksnių kaukių pakuotę galima įsigyti nuo 21,39 eur. Vienos kaukės kaina siekia 43 eurocentus.

Daugkartinė medžiaginė veido kaukė šioje parduotuvėje kainuoja nuo 3,59 euro, o norintiems įsigyti kaukę su vožtuvu teks pakloti beveik 14 eurų.

Penkių vienetų respiratorių su vožtuvu pakuotė šioje parduotuvėje kainuoja beveik 80 eurų, tačiau medikai įspėja manančius, jog visos brangios kaukės su vožtuvais reiškia geresnę apsaugą nuo koronaviruso – jas rinktis reikia atidžiai žiūrint ar kaukė turi filtrą.

Šeimos gydytoja Justė Latauskienė savo „Facebook“ socialinio tinklo paskyroje įspėja, kad filtro neturinčios kaukės su atsukamais vožtuvais yra skirtos darbams, o ne apsisaugoti nuo viruso:

„Ventilio tikslas yra palengvinti oro patekimą arba išėjimą pro kaukę – pvz.: ventilis užsidaro, kai įkvepiate, bet atsidaro, kai iškvepiate ir tada visus savo virusus leidžiate į išorę tarsi kaukės nebūtų. Arba dar būna, kad ventilis priešingai įdėtas. China masterpieces – sunku iškvėpti, lengva įkvėpti, nuo savęs saugojate, bet kitų virusus lengvai gaunate. Tos kaukės gal skirtos katino smėliadėžę keisti ar dulkes plauti - net savadarbė audinio kaukė saugo geriau, nes joje nebūna skylės po nosimi“, - ironizuoja medikė.


Nesaugi kaukė su ventiliu

Nesaugi kaukė su ventiliu© Organizatoriai

Nereikėtų painioti nesaugių kinietiškų kaukių atsukamais ventiliais su turinčiomis filtravimo mechanizmus.

FFP2 tipo medicininės kaukės parduodamos „Eurovaistinėje“ šiuo metu kainuoja 5,83 euro už du vienetus. SAM rekomenduoja jas dėvėti esant kontaktui su užsikrėtusiais asmenimis: „Jei yra artimas kontaktas (mažiau negu 2 metrai) su įtariamu ar patvirtintu koronaviruso infekcijos atveju, siūloma naudoti 2 ar 3 klasės daleles filtruojančius respiratorius FFP2 arba FFP3. Jie gali būti naudojami ne ilgiau kaip 8 valandas“, – skelbiama ministerijos rekomendacijoje.

„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė patvirtina smarkiai išaugusią paklausą, tačiau tikina, kad priemonių nepritrūks ir kainų užkelti neketinama.

„Daugelis mūsų klientų net nelaukė Vyriausybės sprendimo ir pradėjo vis dažniau domėtis medicininėmis kaukėmis. Jeigu įprastai klientai rinkdavosi po 5 ar 10 vienetų, paskelbus, kad kaukes dėvėsime nuo rugpjūčio 1 d., klientų elgsena pakito – daugelis renkasi visą pakuotę – 50 kaukių. Įsigijami kiekiai nuo mėnesio pradžios skiriasi keturiolika kartų.

Turime labai didelį kaukių kiekį, kurio užtikrintai žinome, kad pakaks ir mūsų darbuotojams darbo reikmėms, ir visiems klientams. Mūsų turimų kokybiškų kaukių kaina nekinta“,– sako L. Bielskė.

„Camelia“ vaistinės generalinė direktorė Aušra Budrikienė taip pat tvirtina, kad grąžinus privalomą kaukių dėvėjimą jų paklausa išaugo dešimteriopai.

„Nuo trečiadienio, kai buvo paskelbta apie privalomą kaukių devėjimą viešose vietose, jų pardavimai išaugo keliolika kartų. Per šitas dienas pardavėme tiek pat apsauginių kaukių kiek visą birželio mėnesį“, – pasakoja tinklo direktorė.

A.Budrikienė patikino, kad kaukių kiekis pakankamas ir nepaisant paklausos jų vaistinėse pritrūkti neturėtų.

„Cemelijoje“ 50 vnt vienkartinių apsauginių kaukių pakuotė parduodama už 25 eurus. Tinklo vaistinėse yra kitokių kaukių – 5 vienetų pakuotės kaina beveik 12 eurų.

„Benu“ vaistinių tinkle KN95 saugos standartą atitinkanti apsauginė vienkartinė veido kaukė kainuoja beveik 3 eurus.

Prekybos tinkle „Maxima“ Vienkartinės medicininės veido kaukės pakuotėje po 50 vnt. kainuoja beveik 23 eurus.

„Rimi“ prekybos tinkle vienkartinės 3-jų sluoksnių veido kaukės 5 vienetų pakuotėje kainuoja beveik 4 eurus. Viena medžiaginė daugkartinė apsauginė veido kaukė šiame prekybos tinkle kainuos tiek pat.

Gresia baudos

Kaukės nuo šeštadienio sugrąžinamos parduotuvėse, oro uostuose, viešajame transporte, laisvalaikio ir pramogų vietose, paslaugas teikiančiose valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose ir įmonėse.

Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad dėl privalomų nurodymų nesilaikymo gresia nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų baudos, juridiniams asmenims – nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų baudos.

Jeigu bauda sumokama per 15 kalendorinių dienų, taikoma pusė minimalios baudos.