LSDP atvertė rinkimines kortas: socializmui būdingų pašalpų ir išmokų nežada

Povilas Isoda ir Gintautas Paluckas
Povilas Isoda ir Gintautas Paluckas
  © Paulius Peleckis / Fotobankas
BNS
2020-07-24 18:23

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) rinkimų programos kertinis akmuo yra visuotinis užimtumas, nes gerovės valstybė kuriama ne per socialines išmokas, sako partijos vadovas Gintautas Paluckas.

„Einame pavojingu keliu, bandome sukurti gerovės valstybę iš skolintų lėšų. Niekur gerovės valstybė nebuvo sukurta iš išmokų, todėl mūsų programos pagrindinis leitmotyvas – visuotinis užimtumas, darbo vietų kūrimas“, – per socialdemokratų tarybos posėdį penktadienį sakė G. Paluckas.

„Visi, kas gali dirbti, turi dirbti, tai ir solidarumo demonstravimas ir raginimas visuomenei nepiktnaudžiauti socialinių programų galimybėmis, bet būti kuriančiais vertę visuomenės nariais. (...) Kitu atveju tai nebus gerovės valstybė, tai bus pasiskolinta valstybė iš ateities“, – kalbėjo socialdemokratų lyderis.

LSDP tarybos posėdyje penktadienį pristatytas Seimo rinkimų programos projektas, jame siūloma iki 2024 metų biudžeto pajamas per mokesčių sistemą padidinti iki 35 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) nuo dabartinių 30,5 proc., pažymima, kad kai Europos vidurkis šiuo metu yra 40,3 proc. nuo BVP.

Taip pat siūloma didinti mokesčių sistemos progresyvumą, nustatyti ne didesnį nei 12 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą maisto produktams (standartinis PVM šuo metu siekia 21 proc.), plėsti mokestinę bazę labiau apmokestinant kapitalą ir turtą, skatinti žmonių mokestinį sąmoningumą.

Programos projekte sakoma, kad Lietuva iki šiol koncentravosi tik į BVP didinimą, pasirūpinti aplinkosauga ir socialiniu solidarumu žadėdama kažkada vėliau.

„Taip nejučia rinkos santykiai ir vartotojiškumas tapo pagrindiniais Lietuvos kaip valstybės egzistenciją apibrėžiančiais dalykais“, – sakoma projekte.

Šiaurės valstybių pavyzdžiu socialdemokratai siūlo kurti gerovės valstybę, kuri remtųsi „solidariais mokesčiais, verslumo ir technologinės pažangos skatinimu, adekvačia pajamų apsauga ir efektyvia sveikatos priežiūra“.

„Dviračio neišradinėjame. Šiaurės šalyse socialdemokratinis gerovės valstybės modelis buvo kuriamas būtent kaip tokie Tautos namai. Jų pamatų tvirtumą palaiko tai, kad absoliuti dauguma šių šalių gyventojų pasitiki ir palaiko vienas kitą“, – sakoma projekte.

Socialdemokratai taip pat žada užtikrinti kokybišką švietimą kiekvienam Lietuvos vaikui, kelti mokytojų atlyginimus užtikrinant, kad jie siektų ne mažiau nei 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio, stiprinti mokymosi pagalbą, diegti „Visos dienos mokyklos“ programą.

Socialiniam darbuotojams socialdemokratai žada keturių darbo dienų savaitę, penktą dieną skiriant profesiniam tobulėjimui.

Gynybos srityje LSDP žada išlaikyti pasiektą 2 proc. nuo BVP gynybai skiriamų lėšų ribą, bet pasisako prieš jos didinimą.

„Būtina nepriešinti gynybos finansavimo ir Lietuvos piliečių socialinės atskirties problemų sprendimo. Turime gerinti visuomenės socialinio saugumo lygį, kad mūsų piliečiai nestokotų patriotizmo ir valios ginti valstybę“, – sakoma projekte.

Programą socialdemokratai planuoja patvirtinti partijos suvažiavime rudenį, jei epidemiologinė situacija leis jį sušaukti.

LSDP taryba jau anksčiau yra patvirtinusi partijos kandidatų sąrašą, jį veda LSDP pirmininkas G. Paluckas.

Pirmajame dešimtuke yra Seimo frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė, buvusi parlamentarė Orinta Leiputė, ekonomistas Romas Lazutka, Seimo nariai Julius Sabatauskas, Dovilė Šakalienė, Raminta Popovienė ir Algirdas Sysas, aplinkosaugininkas Linas Jonauskas.

Su socialdemokratais taip pat kandidatuoja ekonomistas Vaidas Navickas, Užkrečiamųjų ligų centro direktorius Saulius Čaplinskas, žurnalistas ir rašytojas Giedrius Drukteinis, pasaulio dviračių treko čempionė Simona Krupeckaitė, psichologas Andrius Kaluginas, politologas Litauras Gudžinskas, buvęs Lietuvos televizijos direktorius Saulius Sondeckis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.