Vokietija pagal ES ir Turkijos susitarimą priėmė jau apie 10 tūkst. pabėgėlių

Pabėgėliai prie Graikijos-Turkijos sienos
Pabėgėliai prie Graikijos-Turkijos sienos
  © SCANPIX
Alfa.lt
2020-07-09 06:32

Per pastaruosius 4 metus pagal ES ir Turkijos pasirašytą pabėgėlių susitarimą Vokietija priėmė daugiausia bendrijoje pabėgėlių.

Pasak portalo „Daily Sabah“, palyginti su kitomis ES valstybėmis, iš Turkijoje esančių pabėgėlių stovyklų parsigabeno didžiausią skaičių migrantų – beveik 10 tūkst.

EK duomenimis, nuo 2016 m. balandžio 4 d. iki 2020 m. kovo 16 d. į ES buvo atgabenti 26 835 migrantai. Didžioji jų dalis – 9967 – atvyko į Vokietiją. Tai yra daugiau nei dvigubai, nei atvyko į Prancūziją – antrą pagal priimtų pabėgėlių skaičių valstybę.

Remiantis Vokietijos laikraščio „Die Welt“ duomenimis, Nyderlandai priėmė 4571 asmenį, Suomija – 1964, Švedija – 1940 ir Ispanija – 766. Austrija, Kroatija, Italija, Lietuva, Liuksemburgas ir Portugalija atkėlė po mažiau nei 100 žmonių. Kipras, Čekija, Graikija, Vengrija, Airija, Lenkija, Rumunija ir Slovakija, laikraščio duomenimis, išvis nepriėmė nė vieno pabėgėlio pagal minėtąjį susitarimą.

„Kiekviena valstybė narė priima savo pačios sprendimą, kaip vykdyti migrantų priėmimą pagal ES ir Turkijos susitarimą“, – „Die Welt“ teigė Vokietijos vidaus reikalų ministerijos atstovas spaudai. 

Susitarimą dėl pabėgėlių Turkija ir ES pasirašė 2016 m. kovo 18 d., siekiant pažaboti sunkiai kontroliuojamą pabėgėlių veržimąsi į Europą. Turkija nuo pat pilietinio karo Sirijoje pradžios yra tapusi pagrindiniu pabėgėlių migracijos keliu. Pasirašius susitarimą, nereguliari migracija sumažėjo 99 proc. ir taip buvo išgelbėta ne viena gyvybė, šiems nebekeliaujant dažnai pragaištingu jūriniu keliu.

Ankara jau ne vieną kartą skundėsi, kad Europai nepavyksta laikytis savo pažadų pagal minėtąjį susitarimą. Kovą Turkijos politikai pareiškė, kad jie nebestabdys migrantų, keliaujančių į Europą. Nuo tada tūkstančiai pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų suskubo į Turkijos Edirnės provinciją, besiribojančią su Graikija ir Bulgarija, bandydami pasiekti išsvajotąją Europą.

Pabėgėlių krizė buvo ir yra viena pagrindinių Ankaros ir Briuselio diskusijų temų, ypač kai ir taip 3,5 mln. migrantų turinti Turkija leido migrantams laisvai judėti link Europos.

Maltos premjeras Robertas Abela paragino sukurti automatinę migrantų paskirstymo po ES šalis sistemą. Susitikime su ES vyriausiuoju įgaliotiniu Josepu Borrelliu Maltos politikas pastebėjo, kad esamų susitarimų nepakanka kuriant pastovų mechanizmą migrantams ir pabėgėliams Europoje.

„Tai nėra tik mūsų problema, tai yra Europos problema. Aš reikalauju, kad mes turėtume perkėlimo mechanizmą, kuris suveiktų automatiškai. Šiandien mes tokio mechanizmo neturime“, – teigė R. Abela ir pridūrė, kad Malta tikisi didesnio solidarumo iš kitų bendrijos narių.