Suomijos oro pajėgos patyliukais atsisakė naudoti svastikas savo simbolikoje

Suomijos lėktuvas Antrojo pasaulinio karo metu (Suomijos oro pajėgų nuotr.)
Suomijos lėktuvas Antrojo pasaulinio karo metu (Suomijos oro pajėgų nuotr.)
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2020-07-07 16:14

Suomijos oro pajėgose beveik šimtmetį naudotas svastikos simbolis, panašu, patylomis yra trinamas iš oficialiosios heraldikos sąrašo.

Portalui „Euronews“ Suomijos pareigūnai patvirtino, kad oro pajėgos iš tiesų pataisė savo emblemas, kad jose nebūtų svastikų – simbolių, kurie Vakarų pasaulyje glaudžiai siejami su nacių režimu.

Suomijos oro pajėgos mėlyną svastiką savo simbolikoje naudoja nuo pat susikūrimo 1918 m., kai švedų kunigaikštis Ericas von Rosenas valstybei padovanojo savo „Thulin Type D“ žvalgybinį lėktuvą.

E. von Rosenas ant minėtojo lėktuvo sparnų buvo nupiešęs savo asmeninį sėkmės simbolį – mėlyną svastiką, kuri ir galiausiai tapo oro pajėgų pagrindiniu simboliu nuo 1918 iki 1945 m.

Po Antrojo pasaulinio karo oro pajėgos vietoj senojo simbolio pradėjo naudoti baltą-mėlyną-baltą rondelį, tačiau svastika ir toliau buvo naudojama padalinių emblemose, vėliavose ir dekoracijose.

Galiausiai 2017 m. oro pajėgų vadovybės emblema, anksčiau vaizdavusi svastiką sparnų fone, buvo sulyginta su visos oro pajėgų tarnybos – auksinis erelis sparnų fone.

„Kadangi padalinių emblemos buvo ant uniformų, buvo nuspręsta, kad tai yra nepraktiška ir nereikia toliau naudoti senosios emblemos, kuri retkarčiais sukeldavo gan daug nesusipratimų“, – teigė Suomijos oro pajėgų atstovas.

„Kadangi tai buvo E. von Roseno simbolis ir suomių karinių lėktuvų nacionalinis simbolis, svastika ir toliau išliks kai kuriose oro pajėgų vėliavose ir dekoracijose“, – pridūrė atstovas.

Svastika daugelio pasaulio kultūrų buvo naudojama tūkstančius metų. Eurazijoje, pasak JAV Holokausto atminimo muziejaus, lenkto kryžiaus motyvas pirmą kartą užfiksuotas prieš 7 tūkst. metų.

Artefaktuose iš prieškrikščioniškųjų Europos kultūrų irgi labai dažnai galima išvysti šį simbolį, tačiau pastebima, kad jis iki 19 a. jau buvo primirštas, kol „augantis domėjimasis senovės Artimųjų Rytų ir Indijos civilizacijomis“ prikėlė simbolį naujam gyvenimui.

„20 a. pradžioje svastika buvo gan plačiai naudojama Europoje. Ji turėjo daugybę prasmių, iš kurių populiariausia – sėkmės ir palankumo simbolis“, – rašoma Holokausto muziejaus aprašyme.

Manoma, kad E. von Rosenas pirmą kartą svastiką pamatė ant vikingų laikų runų akmenų, lankydamasis Švedijos Gotlando saloje. Jis tada ant savo lagamino išsiraižė šį simbolį kaip sėkmės ženklą ir tada išvyko į savo ekspediciją po Pietų Ameriką 1901 m.