JAV žiniasklaida: D. Trumpas vasarį buvo informuotas apie Rusijos premijas Talibanui

D. Trumpas
D. Trumpas
  © Unsplash.com
BNS
2020-06-30 15:26

JAV prezidentas Donaldas Trumpas dar vasario mėnesį gavo rašytinę ataskaitą apie numanomas premijas, esą siūlytas Rusijos žvalgybos Afganistane veikiantiems kovotojams už amerikiečių karių žudymą, pirmadienį pranešė dienraštis „The New York Times“ (NYT) savo naujame pranešime, neigiančiame Baltųjų rūmų pareiškimus, jog valstybės vadovas apie šią grėsmę nebuvo informuotas.

D. Trumpas patiria didėjantį spaudimą pateikti paaiškinimų dėl žiniasklaidos pranešimų, jog jam buvo pateikta informacija, rodanti, jog Rusijos karinė žvalgyba GRU siūlė ir mokėjo premijas grynaisiais pinigais su Talibanu susijusiems kovotojams už JAV karių žudymą Afganistane, bet prezidentas nesiėmė jokių veiksmų.

NYT citavo du neįvardytus pareigūnus, teigusius, kad ši informacija buvo įtraukta į kasdienę rašytinę ataskaitą, pateiktą prezidentui vasario pabaigoje.

Televizija CNN paskelbė panašų pranešimą, tik citavo vieną pareigūną, sakiusį, jog šis dokumentas buvo pateiktas „kažkuriuo metu pavasarį“.

D. Trumpas neigė buvęs informuotas apie šias išvadas, o Baltieji rūmai pirmadienį pateikė paaiškinimą, kad prezidentui ši informacija nebuvo pateikta, nes ji nebuvo tinkamai patvirtinta, o žvalgybos tarnybos nebuvo pasiekusios bendro sutarimo, kiek ši medžiaga yra patikima.

Yra žinoma, kad prezidentas nereguliariai skaito jam kasdien teikiamas ataskaitas ir yra linkęs gauti informaciją apie aktualius reikalus iš konservatyvios pakraipos žiniasklaidos priemonių. Vis dėlto, kaip pranešama, žvalgybos pareigūnai taip pat iki trijų kartų per savaitę informuoja prezidentą žodžiu.

NYT šaltiniai sakė, kad pastarosios išvados dėl Rusijos buvo laikomos pakankamai rimtomis ir įtikinamomis, kad būtų įtrauktos į gegužės 4-ąją išėjusį straipsnį Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) neviešame leidinyje „World Intelligence Review“.

Baltieji rūmai pirmadienį informavo nedidelę grupę respublikonų įstatymų leidėjų apie savo poziciją, bet Kongreso demokratų lyderiai reikalavo, kad visi Kongreso nariai būtų informuoti žvalgybos bendruomenės.

Anksčiau pasiųstame laiške nacionalinės žvalgybos direktoriui Johnui Ratcliffe'ui ir Centrinės žvalgybos direktorei Ginai Haspel Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi rašė: „Iškilo klausimų: ar prezidentas buvo informuotas, o jeigu ne – kodėl? Ir kodėl nebuvo informuotas Kongresas?“

NYT anksčiau rašė, kad JAV žvalgybos pareigūnai ir specialiosios pajėgos Afganistane pradėjo reikšti nerimą jau sausį ir kad per kovo pabaigoje Nacionalinio saugumo tarybos (NSA) organizuotą tarpžinybinį susitikimą buvo svarstomos galimybės atsakyti į numanomus Rusijos veiksmus, bet Baltieji rūmai jiems leidimo nedavė.

„Terorizmą remianti valstybė“ 

„Aš pasibjaurėjusi Trumpo nekompetentingumu“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė buvusi JAV kariuomenės sraigtasparnio pilotė, kovų veteranė Tammy Duckworth, kuri dabar yra Ilinojui atstovaujanti demokratų senatorė.

„Jis arba nežinojo, kad Rusija siūlė premijas už amerikiečių karių žudymą, arba jam nelabai rūpėjo prisiminti pasitarimą, per kurį buvo informuotas. Nė vienas šių dalykų nėra priimtinas vyriausiajam vadui“, – pridūrė ji.

Nuo penktadienio, kai NYT pirmą kartą apie tai pranešė, kelios amerikiečių ir britų žiniasklaidos priemonės paskelbė JAV žvalgybos išvadą, kad Rusija siūlė piniginių premijų už Afganistane nužudytus JAV karius.

Skandalas auga D. Trumpui bandant išvesti JAV karius iš šios konflikto draskomos šalies – tai vienas svarbiausių Talibano reikalavimų – ir užbaigti ilgiausią Amerikos karą.

D. Trumpas sekmadienį paneigė buvęs informuotas apie šį reikalą, kai „The New York Times“ pranešimas vėl iškėlė klausimų dėl prezidento vengimo konfrontuoti su Rusija dėl elgesio, kuris, jei pranešimai yra tikslūs, reikštų rimtą iššūkį nacionaliniam saugumui.

„Žvalgyba ką tik man pranešė, kad jie šių duomenų nelaikė patikimais, todėl neinformavo apie tai manęs arba @VP [viceprezidento]“, – savo tviterio žinutėje rašė D. Trumpas.

Vis dėlto net ir respublikonai reiškė susirūpinimą dėl į viešumą iškilusių rimtų kaltinimų.

„Jeigu bus patvirtinti žvalgybos pranešimai, kad Rusija arba kuri nors kita šalis siūlo premijas už amerikiečius karius, tuomet jos turės būti laikomos terorizmą remiančiomis valstybėmis“, – savo „Twitter“ žinutėje rašo Senato ginkluotųjų pajėgų komiteto narys respublikonas Thomas Tillisas.

J. Ratcliffe'as ir nacionalinio saugumo patarėjas Robertas O'Brienas vėlai pirmadienį pareiškimais pasmerkė šį informacijos nutekinimą spaudai.

„Kadangi įtarimai pastarojo meto spaudos straipsniuose nebuvo žvalgybos bendruomenės patikrinti ar įrodyti, prezidentas Trumpas nebuvo informuotas apie šiuos dalykus, – sakė R. O'Brienas. – Vis dėlto administracija, įskaitant Nacionalinio saugumo tarybos darbuotojus, rengėsi [tam atvejui], jei situacija reikalautų veikti.“

Iš minties, kad prezidentui neteikiama nepatikrinta su saugumu susijusi informacija, šaipėsi ankstesnių administracijų pareigūnai, tarp jų – eksprezidento Baracko Obamos. Nacionalinio saugumo tarybos atstovu dirbęs Nedas Price'as.

„Nuo kada Trumpui pateikiama tik visiškai patikrinta informacija? Galiausiai jo komanda pasirūpino pasakyti jam apie keistą pareiškimą, kad jo pirmtakas slapta klausėsi pokalbių [jo dangoraižyje Niujorke] „Trump Tower“!“ – tviteryje parašė jis.

J. Ratcliffe'as sakė, kad nesankcionuoti paskelbimai sukėlė pavojų pastangoms „kada nors išsiaiškinti visą istoriją“, slypinčią už šių įtarimų.

Pentagonas pareiškime nurodė neturintis „jokių patvirtinančių įrodymų“ minimiems įtarimams.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.