„Alfa taškas“: karantinas baigsis, prasidės ekstremali padėtis – kas naujo?
Pokalbis su G. Surpliu

„Alfa taškas“: karantinas baigsis, prasidės ekstremali padėtis – kas naujo?
„Alfa taškas“: karantinas baigsis, prasidės ekstremali padėtis – kas naujo?
  © Alfa.lt
Alfa.lt
2020-06-04 22:54

Bent kiek įprastesnio gyvenimo ištroškusiems žmonėms Vyriausybė turi gerą žinią – premjeras Saulius Skvernelis atskleidė, kad nuo birželio 16 d. yra didelė tikimybė, jog karantinas bus užbaigtas, nors ir liks valstybinio lygio ekstremali situacija. Tačiau kas iš tiesų pasikeis paprastam lietuviui? 

Visuomenės informavimo grupės vadovas ir premjero patarėjas Giedrius Surplys „Alfa taško“ studijoje patikino, kad mūsų laukia du esminiai skirtumai: šiuo metu privalomi reikalavimai taps rekomendaciniai ir laisvės sienų kontrolė, o karantinas atvykusiems ir simptomų neturintiems žmonėms taps neprivalomas.

„Daugelis dalykų, kurie šiuo metu buvo privalomi, taps tik rekomenduotini. Pavyzdžiui, kaukių dėvėjimas, – teigė G. Surplys. – Laisvėja sienų režimas. Iš principo valstybė pasiliks dar galimybes uždaryti sienas arba kontroliuoti jas. (...) Pagrindinis skirtumas tas, kad izoliacija negalės būti imperatyvi – ji galės būti tik rekomendacinė asmenims būti pilietiškiems ir atsakingiems.“

Informavimo grupės vadovas taip pat nuramino dėl iš pirmo žvilgsnio gąsdinančio „ekstremalios situacijos“ apibrėžimo – mes tokiomis „ekstremaliomis“ sąlygomis gyvename kone nuolat.

„Galbūt tai skamba grėsmingai, bet tai yra gan įprastas režimas mūsų valstybėje. Mano žiniomis, šiuo metu mes vis dar turime valstybės lygio ekstremalią padėtį dėl Gedimino kalno. Taip pat turime valstybės lygio ekstremalią padėtį dėl sausros ir jos sukeltų padarinių mūsų žemės ūkiui“, – teigė G. Surplys.

Kada galėsime nevaržomai keliauti į užsienį?

Labai tikėtina, kad, prasidėjus vasarai ir įprastam atostogų režimui, ne vienam žmogui iškilo klausimas, kada pagaliau jie galės ramiai keliauti. Kalbėdamas apie vidinių ES sienų atidarymą, G. Surplys tvirtino, kad viskas priklausys nuo visų bendrijos narių sutarimo. Tačiau jis dar kartą pabrėžia ir primena, kad užsienyje užstrigusiems lietuviams visi šie apribojimai negalioja.

„Mes esame bendroje Šengeno ES erdvėje ir čia galioja bendros taisyklės. Šiandien jau girdėjau užsienio reikalų ministro citatą, kad, tikėtina, tai bus padaryta birželio pabaigoje, – tvirtino premjero patarėjas. – Bet noriu atkreipti dėmesį, kad visiems Lietuvos piliečiams ir nuolatiniams gyventojams, kur jie bebūtų, nesvarbu, ar ES erdvėje, ar Amerikoje, ar Kinijoje, Japonijoje, galima grįžti į Lietuvą, jei tik atsiranda galimybės tai padaryti.“

O kaip dėl trečiųjų valstybių, pavyzdžiui, Ukraina ar Kaukazo šalys, kaip Sakartvelas? G. Surplys priminė, kad lietuviams niekas nedraudžia išvykti iš šalies, tačiau ir vėl reiktų būti atidiems.

„Reikėtų žiūrėti ir susitikrinti, ar tikrai tos šalys įsileidžia ir koks po to yra išvažiavimo režimas. Ir čia mūsų Užsienio reikalų ministerijos išlieka ta pati rekomendacija, kad kelionės turėtų vykti tik būtiniausiu pretekstu – šiaip keliauti vis dar nerekomenduojama“, – teigė Visuomenės informavimo grupės vadovas.

Plačiau apie tai – laidoje „Alfa taškas“.