Policija: Pergalės dieną Vilniuje važinėję į Vermachto karius panašūs motociklininkai niekuo nenusikalto

Gegužės 9-ąją po Vilnių važinėjosi į Vermachto karius panašūs motociklininkai
Gegužės 9-ąją po Vilnių važinėjosi į Vermachto karius panašūs motociklininkai
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2020-06-04 10:45

Gegužės 9 d., Rusijai minint pergalę Antrajame pasauliniame kare, šiai istorinei progai atminti skirti renginiai vyko ir Vilniuje. Pastaroji istorinė data vertinama prieštaringai, mat tai, ką rusai laiko pergale, daugeliui tautų reiškė naujos okupacijos pradžią.

Diskusijų, kaip vertinti gegužės 9-ąją, kyla kiekvienais metais – nors ženkliai daliai lietuvių ši data labiau siejasi ne su Rusijos pergale, o su puse amžiaus trukusia okupacija, dalis visuomenės yra linkusi pagerbti žuvusiuosius Antrajame pasauliniame kare, Vilniuje šios aukos iškilmingai pagerbiamos Antakalnio kapinėse. Tačiau šiais metais Pergalės dienos minėtojai sulaukė itin netradicinių oponentų – gegužės 9 d. Vilniuje, prie tų pačių Antakalnio kapinių, pasirodė motociklininkai, apsirengę kaip Antrojo pasaulinio karo laikų Vermachto kariai. Nors improvizuotos „uniformos“ neturėjo skiriamųjų ženklų, šalmai ir paltai vizualiai priminė atributus, kurie šiandien siejami su nacistinės Vokietijos kariauna.

Žiniasklaidai akcijos dalyviai teigė, kad taip bando patikrinti, ar Lietuvos policija nelaiko vienų okupantų geresniais už kitus, taip pat išreikšti savo nemeilę sovietams.

Baikeriai policijos nebuvo įleisti į kapines, tačiau, lydimi Trečiojo Reicho maršų, pervažiavo per senamiestį ir apsuko ratą aplink Rusų ambasadą.

Vėliau sekė netikėtas siužeto vingis – dėl motociklininkų buvo kreiptasi į teisėsaugą, tačiau pareiškimą pateikė ne Rusų ambasada, o, rodos, su šia akcija nesusijusi Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė (LŽB). Anot viešo LŽB pareiškimo, motociklininkai turėtų būti nubausti, kadangi demonstravo nacių simboliką, o Trečiojo Reicho maršai kelia skaudžias asociacijas.

Tačiau teisėsauga baikerių veiksmuose neįžvelgė nieko neteisėto – gegužės pabaigoje Vilniaus miesto 1 policijos komisariatas priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Anot nutarimą priėmusios tyrėjos Vitalijos Auglytės, patikrinus nustatyta, kad šeši asmenys, atvykę trimis motociklais, vilkėjo drabužiais, ant kurių nebuvo nacistinės simbolikos ženklų, todėl savo veiksmais nepažeidė Administracinių nusižengimų kodekso 524 straipsnio reikalavimų, kuriais draudžiama platinti ar demonstruoti nacistinius bei komunistinius simbolius.

Policija taip pat pažymėjo, kad motociklininkų veikla nebuvo tokia pavojinga, kad užtrauktų baudžiamąją atsakomybę dėl tautinės neapykantos kurstymo.