Skirtingai nei Seimas, EP karantino metu persikėlė į internetą: kaip jiems tai pavyksta?

Europos parlamentas
Europos parlamentas
  © SCANPIX

Lietuvoje išrinkti europarlamentarai sako, kad be darbo nesėdi net visuotinio karantino metu. Priešingai – Europos Parlamento (EP) narys Viktoras Uspaskichas tikina, kad jau senokai reikėjo perkelti susirinkimus į virtualią erdvę, o Stasys Jakeliūnas susirūpinęs dėl Briuselyje išnuomoto buto ir savo padėjėjų.

V. Uspaskichas tikina, kad jau senokai reikėjo perkelti EP darbą į virtualią erdvę.

„Dirbame nuotoliniu būdu. Buvo vienas plenarinis posėdis, kuriame buvo priimti įstatymai, sprendimai dėl investicijų, dėl paramos. Numatytas dar 16 dieną posėdis, jei neatšauks. Dirbame, tariamės, vyksta pasitarimai politinėse grupėse, balsuojame nuotoliniu būdu internetu“, – Alfa.lt sakė europarlamentaras. 

Paklausus, ar jam nebaisi pandemija, V. Uspaskichas tikino, kad jam ji nė motais.

„Susirgti galima, bet jei organizmas turi gerą imunitetą, tai jam nebaisu atsispirti virusui. Ir man nebaisu“, – tikino politikas.

V. Uspaskicho aiškinimu, jau senokai reikėjo EP darbą perkelti į virtualią erdvę.

„Darbas vyksta tokiu būdu, kad jau seniai reikėjo tai padaryti. Aš jau seniai kalbėjau, kad pakankamai senamadiškai mes dirbome dar iki viruso. Kad leistų asistentams dirbti nuotoliniu būdu, jeigu reikia, parlamentarams nebūtinai dalyvauti. Ypač tada, kai varinėja visus į Briuselį ar Strasbūrą. (.....) Apie trisdešimt tūkstančių žmonių važiuoja į tą Strasbūrą, kai gali dirbti nuotoliniu būdu. Kam čia, transportas, oro teršimas ir visa kita, specialiai organizuojamas traukinys tomis dienomis į ten ir atgal“, – piktinosi V. Uspaskichas. 

„Aš linkęs naudotis tomis technologijomis, kurios yra išrastos ir suteikia galimybę dirbti nuotoliniu būdu. Jau seniai tai daroma – parduotuvės dirba nuotoliniu būdu. O ne tik įstatymai, kurie gali tą pačią sekundę keliauti į vieną ar kitą pusę“, – aiškino politikas. 

Pasak V. Uspaskicho, kiti Lietuvos išrinkti europarlamentarai taip pat aktyviai dalyvauja posėdžiuose, nes sėdėdami namuose pasiilgsta darbo.

S. Jakeliūnas: dirbama net intensyviau 

Kitas išrinktasis EP narys S. Jakeliūnas tikino, kad epidemijos metu darbas vyksta net intensyviau.

„Darbas vyksta internetu, telefonu, netgi sakyčiau intensyviau nei prieš tai, nes individualiai su kiekvienu patarėju bendraujame ir grupėmis su patarėjais, politinės grupės veikla vyksta internetu. Darbo grupė, kurios nariai yra bent jau Žaliųjų ekonomikos komiteto nariai, kaip tik šiandien bus išpublikuotas tekstas dėl vadinamųjų koronaobligacijų, praktiškai visą savaitgalį vyko derinimai teksto, pozicijų, diskusijos. Sakyčiau, laiko prasme tai yra net intensyvesnis bendravimas, nes yra tų reikalų“, – tikino europarlamentaras.

S. Jakeliūnas mano, kad EP kol kas dar nepasiruošęs nuotoliniam darbui.

„Manau, kad tam tikri posėdžiai (gali būti perkelti – aut. past.), kur sunkiau koordinuoti fizinį žmonių buvimą laike, tai šiuo atveju prisijungimas gali būti, pavyzdžiui, dėl tam tikrų darbo grupių. Tačiau, jei komiteto posėdžiai ir kiti, manau, dėl balsavimų yra labai rizikinga kelti viską į internetą, nes yra saugumo klausimai, yra identifikavimo klausimai. Tam tikros darbo grupės, aš manau, tikrai galėtų (būti perkeltos į internetą – aut. past.) dėl žaliųjų politinės grupės, tas realus dalyvavimas duoda daugiau naudos nei koks internetinis, nes yra visokių neformalių konsultacijų, pokalbių, diskusijų ir pan.“, – tikino europarlamentaras.

Paklausus, kokių didžiausių iššūkių kyla EP nariams, S. Jakeliūnas pradėjo nuo buitinių klausimų: „Pirmas iššūkis yra kelionės, kažkas suplanuota, aš nuomojuosi, pavyzdžiui, butą Briuselyje ir negaliu jo aplankyti. Pradedant nuo finansinių įsipareigojimų, baigiant šiaip atsakomybe už būstą. Tie buitiniai dalykai, aš dar turiu atsakomybę dėl savo patarėjų, jų turiu šešis ar septynis, nežinau, kaip jie jaučiasi, kaip jie funkcionuoja, nes, kai viskas gerai atrodo, kad kiekvienas savimi rūpinasi, dabar man didesnė atsakomybė ir dėl jų yra“, – sakė politikas. 

Pasak S. Jakeliūno, ne visi techniniai prisijungimai vyksta sklandžiai.

„Yra tokių tam tikrų diskomforto elementų, nes ne visos platformos vienodos, ne visos jos kokybiškai veikia. Parlamentas nebuvo parengęs sistemų, bet tikiuosi, kad, kai parengs, jau stabilizuosis bent jau technine prasme šitas darbas“, – kalbėjo S. Jakeliūnas. 

A. Maldeikienė: lieka daugiau laiko darbui 

EP narė Aušra Maldeikienė džiaugiasi, kad dingus būtinybei keliauti į posėdžius lieka daugiau laiko darbui.

„Yra daugiau laiko darbui, nes nebereikia jo skirti skraidymui. Vakar visą dieną galėjau dirbti, o ne lakstyti lėktuvuose“, – Alfa.lt sakė A. Maldeikienė.

Pasiteiravus dėl jos kolegos S. Jakeliūno nuogąstavimų dėl balsavimo procedūrų saugumo, A. Maldeikienė tikino, kad proceso eiga visiškai pasitiki.

„Jis (S. Jakeliūnas ­­­– aut. past.) visada dėl ko nors nuogąstauja, jam viskas yra blogai. Galbūt nelabai pasitiki moderniomis technologijomis. Aš jomis pasitikiu ir pasitikiu lietuviais, kurie kūrė programėlę. Pvz., Europos liaudies partijų grupė yra sukurta Lietuvoje, kas jau savaime Lietuvai yra garbė. Dabar visam EP kurs tas programėles. Tikrai nematau, dėl ko ten nuogąstauti. Mes pasirašome dokumentus, jei ponas Jakeliūnas jų neklastoja, tai kas ten jo parašą gali padirbti“, – nukirto europarlamentarė.

A. Maldeikienė skeptiškai vertina perspektyvą perkelti EP darbą į virtualią erdvę:

„Tas bendravimas visada yra geresnis, kai tu gyvai gali kalbėti ir gyvai išsiaiškinti dalykus, kai matai visą aplinką. Aš neturiu labai griežtos nuomonės. Kaip bus nutarta, taip bus. Manau, kad tas balsavimas parlamento salėje ir Stasbūre, kuris yra įrašytas net ir sutartyje europinėje, yra labai svarbus. Tai toks ir simbolinis gestas visai ES. Kitas dalykas – tu pamatai tuos žmones iš arti ir gali pakalbėti. Manyčiau, kad kažkokia darbo dalis gal ir gali būti perkelta, bet šiaip darbas yra darbas. Ir dabar, kai yra išskirtinės aplinkybės, manyčiau, reikia laikytis išskirtinių taisyklių. O šitai perkelti visą laiką, manau, jau būtų pernelyg daug“, – kalbėjo europarlamentarė. 

B. Ropė tikina prisitaikęs 

Kitas EP narys – Bronis Ropė ­­­– sako, kad visų pirma teko susidurti su saviizoliacijos iššūkiu, o prie techninių EP darbo aspektų jis greitai prisitaikė. 

Pirmas dalykas grįžus kovo viduryje buvo siūlymas dvi savaites iš namų niekur neiti, tai kaip ir izoliuotis. Tai, žinoma, buvo toks savotiškas iššūkis, kad turėjau visur viską sustabdyti, kad jokių kontaktų nebūtų. Kitas dalykas – Parlamentas perėjo dirbti nuotoliniu būdu. Pagrindiniai, plenariniai posėdžiai, tiek komitetai, darbo grupės, dokumentų rengimo sistemos ir t. t. – viskas vyksta internete“, – sakė B. Ropė. 

Europarlamentaro teigimu, prie techninės darbo pusės netruko prisitaikyti ne tik jis, bet ir jo kolegos. 

„Visada nauji dalykai reikalauja iššūkių. Ir tada, kai reikėjo pirmą kartą per visą ES istoriją balsuoti nuotoliniu būdu, buvo tikrai daug iššūkių: kokią metodiką pasirinkti, kokias priemones, kokią sistemą. Reikėjo prie to prisitaikyti, bet visi tai įveikė“, – įsitikinęs B. Ropė. 

Pasak EP nario, dėl dalies atšauktų posėdžių daugiau problemų kilo Strasbūro valdžiai – netekus dalies pajamų, miesto meras net bandė išreikalauti jas kompensuoti. 

„Strasbūre iki liepos nutraukti posėdžiai, nes dar kovo viduryje Strasbūras buvo pakankamai nukentėjęs, buvo nemažai atvejų, taigi, kad nereikėtų didinti rizikos tiek vietiniams, tiek patiems parlamentarams, darbuotojams, kurių keliauja keli tūkstančiai, buvo nuspręsta atsisakyti ten keliauti ir faktiškai iki pat rugsėjo ten nenumatyta plenarinių posėdžių. Miesto meras buvo nepatenkintas, net bandė raštu kreiptis, kad būtų kompensuojamos išlaidos dėl EP persikėlimo. Turėjo vykti 13 posėdžių, tačiau ne nuo Parlamento priklausančių aplinkybių tų posėdžių bus gerokai mažiau“, – pasakojo EP narys.