Dezinformacija ir propaganda koronaviruso pandemijos metu

Duomenys
Duomenys
Alfa.lt
2020-04-01 18:05

Įtampa tarp Rusijos ir NATO bei JAV ir Kinijos pavertė koronaviruso pandemiją dar vienu jau ilgą laiką trunkančio informacinio karo frontu.

Portalo DW teigimu, kaip pasaulio lyderiai jau įprato pastaruoju metu kartoti, pasaulis šiuo metu kariauja. Su nematomu, bet galingu priešu, kurio dydis geriausiai išmatuojamas mikrometrais.

Nors koronavirusas milijardų žmonių gyvenimus dėl įvestų asmens laisvės apribojimų, ekonominės veiklos ir viešojo gyvenimo suvaržymų apvertė aukštyn kojomis, COVID-19 tikrai neįšaldė anksčiau buvusių politinių nesutarimų.

Įtampa tarp JAV ir Kinijos, nesutampantys Vakarų ir Rusijos interesai, niekaip nesibaigianti Artimųjų Rytų krizė – šiuo metu vykstanti pandemija tik suteikė naują areną vykstantiems informaciniams karams.

Šios kovos tampa dar intensyvesnės krizės metu, daugeliui žmonių sėdint namuose ir leidžiant laiką socialiniuose tinkluose. Dar vasario 2 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) perspėjo apie milžinišką koronaviruso „informacinę epidemiją“, kuri plinta dėl „per didelio kiekio informacijos, kuri kartais būna teisinga, o kartais – ne, taip žmonėms apsunkinant galimybes susirasti patikimus šaltinius ir teisingus patarimus, jeigu jų prireiks“.

PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas šį perspėjimą Miuncheno saugumo konferencijoje praėjusį mėnesį tik pakartojo.

„Netikros naujienos plinta dar greičiau ir dar lengviau nei virusas bei gali būti tokios pat pavojingos“, – teigė T. Adhanomas Ghebreyesusas.

Deja, nuo to laiko reikalai mažai bepasikeitė. 

Rusijos dezinformacija

Sausio 22 d. portalas „Sputnik News“ rašė, kad virusas yra dirbtinis ir yra ginklas, sukurtas NATO. Tai buvo pirmasis netikrų naujienų atvejis dėl koronaviruso, kuris pasirodė „EUvsDisinfo“ („ES prieš dezinformaciją“) duomenų bazėse. Ši Europos išorės veiksmų tarnybos vykdoma programa ieško ir fiksuoja Rusijos dezinformacijos bandymus 15 kalbų nuo 2015 m.

Pavyzdžiui, dezinformacija, kad virusas buvo sukurtas JAV laboratorijoje, buvo paskelbta portale „Sputnik“ arabų kalba. Šia kalba šnekanti tikslinė auditorija yra kritiškesnė JAV politikai, todėl yra labiau patraukiama tokių konspiracijos teorijų. Dešimtys kitų arabiškų puslapių perėmė šią išgalvotą informaciją, tarp kurių buvo portalas, bandantis imituoti BBC.

„EUvsDisinfo“ ekspertai atsekė milžinišką srautą dezinformacijos iš Rusijos žiniasklaidos ir kitų priemonių, artimų Kremliui. Visa skleidžiama informacija vadovaujasi panašiomis prielaidomis: viską sugalvojo Pentagonas, kaltas valdantysis elitas, tai yra priemonė sustiprinti JAV hegemoniją, viso viruso tikslas yra nauja, tironiška pasaulio tvarka.

Naujienų agentūros „Reuters“ gautas vidinis ES dokumentas kalba apie visapusišką dezinformacijos kampaniją iš Rusijos, galimai siekiant padidinti koronaviruso žalą, sukelti papildomą paniką ir sėti abejones. Maskva, kaip įprasta, viską neigė.

Tačiau šiomis dienomis net ir artimi Kremliui žiniasklaidos kanalai pradeda vieni kitiems prieštarauti. Kartais pandemija tėra „išpūstas burbulas“, tada jie pradeda iškart svarstyti apokaliptinius scenarijus kaip Šengeno zonos ar NATO subyrėjimas ar Baltijos valstybių žlugimas. Remiantis „EUvsDisinfo“ pateiktomis išvadomis, Kremliaus dezinformacijos ranka siekia naikinti tarpvalstybinį solidarumą krizės metu, kai pasitikėjimas ir kooperacija yra kaip niekad svarbi. 

„Šiukšlių perdirbimas“

JAV valstybės departamento atitikmuo „EUvsDisinfo“ yra Pasaulinis įsitraukimo centras (angl. Global Engagement Center, GEC), kuris labai artimai seka Rusijos, Kinijos, Irano ir islamistinę propagandą.

GEC atstovė Lea Gabrielle praėjusią savaitę vaizdo pranešimu perspėjo, kad šiuo metu dezinformacija savo pačios „ekosistemoje“ klesti. Pavyzdžiui, jei Rusijos portalas išleidžia melagingą naujieną, ji dažnai būna perimama Kinijos žiniasklaidos. Šie kinų pranešimai tada būna pertransliuojami vėl Rusijos, lyg jie būtų atkeliavę tiesiogiai iš Kinijos.

Kitą perdirbtos dezinformacijos atvejį galima surasti kovo viduryje vieno Kinijos diplomato socialinio tinklo žinutėse. Pekino užsienio reikalų ministro atstovas Zhao Lijianas kovo 12 d. rašė, kad virusas prasidėjo JAV ir reikalavo atskleisti reikiamą informaciją apie pirmąjį pacientą.

Kitą dieną Zhao Lijianas pasidalijo naujiena iš „Global Research“ portalo ir ragino savo sekėjus ja pasidalyti. Šis Monrealyje veikiantis portalas vaizduoja esantis tyrimų centras, tačiau dažniausiai dalijasi sąmokslo teorijomis. Šiuo konkrečiu atveju buvo teigiama, kad žmonės iš JAV pergabeno koronavirusą į Kiniją per praėjusį spalį vykusias Pasaulines kariuomenių žaidynes.

„Global Research“ savo žinutėje cituoja Kinijos komunistų partijos ruporo anglų kalba „Global Times“ atliktą tyrimą. „Global Times“ originale ši teorija buvo išsakyta kinų mokslininkų, tačiau per „Global Research“ jie gali skleisti koronaviruso sąmokslo teorijas neišsiduodami apie galimą užslėptą melą.

Galiausiai bent dešimt Kinijos ambasadorių visame pasaulyje pasidalijo Zhao Lijiano žinute – ji surinko daugiau nei 12 tūkst. pasidalijimų ir 20 tūkst. „patinka“ paspaudimų.

Pasak GEC, Kinijos propaganda keičia savo strategiją. Jie nebebando vaizduoti JAV kaip tikrojo viruso šaltinio. Vietoje to jie dabar bando iškelti sąlyginę Kinijos susitvarkymo su virusu sėkmę, kartu kritikuodami JAV dėl „nesąžiningo“ Kinijos stigmatizavimo dėl viruso kilmės. Ir aišku, Zhao Lijianas ir toliau dalijasi dezinformacinėmis žinutėmis savo naujienų sraute. 

Koronavirusas ar Kinijos virusas?

Vašingtone prezidentas Donaldas Trumpas gan pamėgo vadinti COVID-19 „Kinijos virusu“.

Jo valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo linkęs būti kiek tikslesnis ir vadina ligą „Uhano virusu“. Praėjusį trečiadienį G 7 valstybių pastangos parašyti bendrą poziciją buvo sugriautos, susiginčijus, kaip pavadinti virusą.

JAV, nepaisydamos Europos pasipriešinimo, norėjo atkreipti dėmesį į Kinijos nesusitvarkymą vos tik virusui pradėjus plisti. M. Pompeo apkaltino Kiniją slėpus informaciją apie virusą ir specialiai skleidžiant netikras naujienas pandemijos tema.

„Kinija buvo pirmoji valstybė, kuri sužinojo apie realią viruso grėsmę pasauliui, – teigė M. Pompeo. – Ir jie pakartotinai atidėliojo pasidalyti šia informacija su likusiu pasauliu.“

Valstybės sekretorius taip pat atkreipė dėmesį ir į tokius valstybės tarnautojus kaip Zhao Lijiangas, teigdamas, kad Kinijos komunistų partija skleidė „nesąmoningas šnekas“ apie viruso buvimą JAV biologiniu ginklu. 

Iš dalies kalti visi

Reikia pripažinti, kad JAV kritika Kinijai dėl nenoro pripažinti viruso grėsmės skambėtų kiek įtikinamiau, jei ta pati D. Trumpo administracija ne vieną savaitę nebūtų bandžiusi sumenkinti šios ligos grėsmės.

Kai kurie aukštesni Respublikonų partijos atstovai irgi nevengė pasidalyti sąmokslo teorijomis, rodomomis per televiziją. Pavyzdžiui, vasarį senatorius Tomas Cottonas kanalui „Fox News“ teigė, kad galimai virusas galėjo prasidėti biologinių ginklų gamykloje Uhane.

Šie dezinformacijos atvejai gali kartais pasirodyti kaip pakankamai nekalti, tačiau realybėje tai gali turėti tragiškų pasekmių. Pavyzdžiui, Irano Ajatola Ali Khamenis atmetė JAV siūlytą pagalbą dėl viruso tariamo buvimo JAV biologiniu ginklu.

Nevyriausybinė organizacija „Gydytojai be sienų“ taip pat privalėjo pasitraukti iš 50 žmonių talpinančios savo ligoninės centriniame Isfahano mieste. Irano kietosios linijos šalininkai pasipriešino šios organizacijos buvimui šalyje, kaltindami gydytojus esant Vakarų šnipais, todėl kai kurie iraniečiai dėl tokios dezinformacijos buvo priversti sumokėti galbūt net savo gyvybe.