Vilnius stoja: uždaro viešąsias erdves
Dar papildyta 13.45

Vilniaus panorama
Vilniaus panorama
  © Edvard Blaževič
BNS
2020-03-12 12:26

Vilniaus savivaldybė penkioms savaitėms stabdo ugdymo įstaigų veiklą, uždaro viešąsias pramogų ir sporto erdves, veiklą pranešė dviem savaitėms stabdantis ir Vilniaus universitetas.

Savivaldybė pranešė, jog administracijos direktoriaus Povilo Poderskio įsakymu nuspręsta įpareigoti nuo penktadienio stabdyti visus renginius uždarose vietose, kuriuose dalyvauja daugiau nei 100 žmonių. Taip pat nuo penktadienio veiklą turi stabdyti sostinės muziejai, kino teatrai, sporto klubai ir kitos panašios veiklos erdvės.

Pasak savivaldybės, nuo penktadienio iki šv. Velykų atostogų pabaigos uždaromos visos ugdymo įstaigos – darželiai, mokyklos, universitetai, atšaukiami visi renginiai, stabdoma kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veikla. Tačiau gyventojams kartu rekomenduojama „nepamiršti išeiti pasivaikščioti, sportuoti lauke, lankytis gamtoje“.

Kaunas ir Klaipėda Vilniaus pavyzdžiu sekti kol kas neskuba.

Vilniaus universitetas stabdo ugdymo procesą

Didžiausias šalyje Vilniaus universitetas ketvirtadienį pranešė nuo penktadienį stabdantis ugdymo procesą dviem savaitėms, bet pasilieka galimybę šį terminą pratęsti: paskaitos nevyks, studijos ir darbas bus organizuojamas nuotoliniu būdu.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad šių veiksmų imamasi stebint užsienio pavyzdžius, kai virusas, nesiimant išskirtinių priemonių, išplinta itin staigiai.

„Nors patvirtintų koronaviruso atvejų Vilniuje dar nėra, tačiau puikiai suprantame, kad tik laiko klausimas, kada ši situacija pasikeis, todėl negalime delsti, turime reaguoti siekdami apsaugoti vilniečius, ypač pažeidžiamiausias grupes. Tai sudėtingi sprendimai, nepatogumų ar nuostolių patirsime visi, tačiau be jų mes galime turėti gerokai sunkesnes pasekmes“, – teigia R. Šimašius.

Jis vilniečius kviečia vertinti medikų darbą ir saugoti juos, sakydamas, kad „tik nuo jų kantrybės ir sveikatos priklausys, kaip mus palies virusas“.

P. Poderskis, vadovaujantis savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijai, sako, kad sprendimai priimti atsižvelgus į Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas bei kitų šalių patirtį.

„Verslą kviečiame solidariai atlaikyti viruso ataką – taip, šios priemonės griežtos, tačiau jos nepažeidžia ekonomikos, priešingai – jei nestabdysime viruso dabar, jis turės didžiulių neigiamų pasekmių ekonomikai ateityje“, – teigė P. Poderskis.

Pasak savivaldybės, mokyklų vadovai ir pedagogai informuoti, kad ugdymosi procesas neturėtų nutrūkti ir jį rekomenduojama tęsti virtualiai – e. paštu ir per e. dienynus.

Nuo penktadienio Vilniuje draudžiami visi renginiai uždarose erdvėse, kuriuose planuoja dalyvauti bent 100 žmonių, taip pat ir renginiai atvirose vietose, į kuriuos kviečiami žmonės.

Prekybos vietų veiklos nestabdo

Pabrėžiama, jog prekybos vietų veikla nestabdoma, tačiau jų savininkams savivaldybė rekomenduoja imtis visų būtinų priemonių dėl efektyvaus patalpų dezinfekavimo, vėdinimo ir užtikrinti, kad būtų išvengta žmonių būriavimosi. Gyventojams rekomenduojama tokiose vietose lankytis tik dėl būtinų pirkinių, taip pat dažniau rinktis apsipirkimą internetu.

„Vilniaus viešasis transportas nebus stabdomas, tačiau bus dažniau dezinfekuojamas, vėdinamas, taip pat keleiviai bus raginami laikytis atstumo vienas nuo kito. Jau tariamasi su dviračių bei paspirtukų dalijimosi bendrovėmis, kad jos kuo anksčiau pradėtų savo sezoną“, – teigiama pranešime.

Visoms Vilniuje veikiančioms įstaigoms ir įmonėms savivaldybė taip pat rekomenduoja atšaukti visas komandiruotes, kiek įmanoma darbą perkelti iš biurų į namus, atsisakyti nereikalingų susitikimų arba perkelti juos į virtualią erdvę. Pati savivaldybė nuo pirmadienio vilniečius aptarnaus tik nuotoliniu būdu – e. paštu ir telefonu.

Savivaldybė taip pat prašo griežtai laikytis specialistų rekomendacijų, neiti iš namų sugrįžus iš koronaviruso paplitimo vietų užsienyje. R. Šimašius ketvirtadienį susitinka su gydymo įstaigų atstovais siekiant užtikrinti operatyvų ir efektyvų situacijos valdymą, kalbasi su maisto išvežiojimo bendrovėmis dėl galimybės bendradarbiauti šiuo periodu pristatant maistą tiems, kas negalės juo pasirūpinti patys.

Taip pat tariamasi su privačiomis bendrovėmis dėl galimybės palankesnėmis sąlygomis vilniečiams suteikti galimybę naudotis išmaniąja televizija saviizoliacijos periodu.

Kaunas ir Klaipėda laukia Vyriausybės sprendimų

Kauno ir Klaipėdos savivaldybių atstovai BNS sakė laukiantys Vyriausybės sprendimų ir iki tol savo ruožtu jokių veiksmų nesiima.

„Šiandien bus priimti sprendimai nacionaliniu mastu, tai tiesiog nenorime užbėgti įvykiams už akių ir pirmiausia norime išgirsti nacionalinės valdžios sprendimą“, – sakė Kauno mero patarėjas Tomas Jarusevičius.

Panašios pozicijos laikosi ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. Pasak jo, uostamiesčio vadovai įdėmiai seka situaciją, bet sprendimus planuoja priimti po to, kai bus aišku, ką nusprendė Vyriausybė.

„Šiandien pas mus renkasi Ekstremalių situacijų valdymo komisija, tai, ko gero, bus po Vyriausybės komisijos posėdžio, tad šiandien būtų įvertinti visi privalomieji nurodymai, visi rekomendaciniai nurodymai ir, tikėtina, šiandien, kadangi jau nespėsime iš karto svarstyti, galbūt rytoj priimti vienokius ar kitokius sprendimus“, – sakė jis.

Meras teigė, kad kopijuoti Vilniaus sprendimų nemato reikalo.

„Uolumas yra gerai, bet kartais perdėtas uolumas turi ir kitokių pasekmių“, – kalbėjo V. Grubliauskas.

„Žiūrime į Vilnių, bet šiuo atveju labiau į Gedimino prospektą negu Konstitucijos“, – sakė jis.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu dėl koronaviruso ištirtas 321 mėginys, nustatyti trys užsikrėtimo atvejai. Visi jie – įvežtiniai.

Šiaulietė ir du kauniečiai koronavirusu užsikrėtė viešėdami Šiaurės Italijoje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.