Gintaro žaliavos aukcione Vilniuje parduos dvi tonas gintaro

Gintaras  (asociatyvi nuotr.)
Gintaras (asociatyvi nuotr.)
  © Fotobankas
Arvydas Jockus | Alfa.lt
2020-03-10 15:31

Lietuvoje jau antrąkart vyks gintaro žaliavos birža-aukcionas „Amber Trip Raw trade“. Jame bus pasiūlytos dvi tonos įvairių frakcijų gintaro žaliavos iš Rusijos ir Lietuvos.

„Gintaro dirbinių gamyboje lieka nepanaudotų žaliavų, kurias gamintojai gali parduoti kitiems ir atgauti pinigų apyvartos lėšoms. Tiems, kuriems reikia gintaro žaliavos, irgi atsiranda galimybė nupirkti žaliavos pigiau nei iš pagrindinio žaliavos pardavėjo – Kaliningrado gintaro kombinato. Tai – priežastys, kodėl nutarėme pradėti organizuoti Lietuvoje gintaro žaliavos biržą-aukcioną“, – teigė „Amber Trip“ klasterio vadovas Giedrius Guntorius.

Birža-aukcionas prasidės kovo 10 d., o užsidarys kovo 13-ąją.

„Pernai pirmąkart suorganizuotoje biržoje-aukcione buvo dešimt gintaro žaliavos pardavėjų, šiemet jų bus ne mažiau. Tarp žaliavos pardavėjų yra ir kai kurios „Amber Trip“ klasterio įmonės, kurioms gamyboje nereikia tam tikrų frakcijų gintaro ir joms parankiau tokį gintarą parduoti kitiems“, – sakė G. Guntorius.

Biržos organizatoriaus teigimu, tokios gintaro žaliavos biržos-aukciono, kur pirkėjai gali realiai pamatyti ir rankose įvertinti parduodamo gintaro kokybę, nėra visame Baltijos jūrų regione, to nedaro ir nė viena juvelyrikos paroda.

„Amber Trip“ parodos dienomis vyksiančioje biržoje-aukcione galima įsigyti ir gintaro žaliavos pirkimo kvotą ilgesniam laikotarpiui.

Kitąmet Vilniuje vyksianti birža-aukcionas turėtų sulaukti žaliavos pardavėjų ir iš Lenkijos bei Ukrainos. Šiemet jiems sudalyvauti sutrukdė techniniai nesklandumai.

Į „Amber Trip“ klasterį 2013 m. susibūrusioms 40 įmonių per metus reikia apie 50­­­–70 tonų gintaro žaliavos. Visų Lietuvoje veikiančių gintaro dirbinių įmonių žaliavos poreikis yra mažiausiai dukart didesnis.

Gintaro ir juvelyrinių dirbinių gamintojai iš Lietuvos ir kitų valstybių gintaro žaliavą daugiausia perka per vietos tarpininkus, nes Kaliningrado gintaro kombinatas 2015 m. rudenį sustabdė gintaro žaliavos eksportą ir ją parduoda tik aukcionuose.

Apie 95 proc. visos žaliavos į Lietuvą atkeliauja iš Rusijos (čia yra mažiausiai 90 proc. visų gintaro išteklių pasaulyje) ir tik nedidelė dalis žaliavos įvežama iš Lenkijos ir Ukrainos.

Kaliningrado gintaro kombinatas skelbia, kad gintaro atsargos Primorsko ir Palmnikeno telkiniuose – 116 tūkst. tonų, o iš viso šalyje – apie 300 tūkst. tonų. Kombinato metinis gamybos planas yra 250­­­–350 tonų.

Rusijoje kasamas gintaras labiausiai pasaulyje vertinamas dėl amžiaus, siekiančio 50 mln. metų.

Dėl sumažėjusios paklausos (tam daugiausia įtakos turi Kinijos rinka) gintaro žaliavos kaina pastaruosius metus mažėjo. Nuo 2019 m. rugsėjo žaliavos kaina yra smukusi apie 15 proc. ir dabar populiariausios frakcijos (20­­­–50 gramų gabalėlių) gintaro vieno kilogramo kaina yra apie 1,1 tūkst. eurų ir pasiekė 2013 m. lygį.

Viena pirmųjų šiemet Baltijos jūros regione rengiamų juvelyrikos parodų vyks parodų centre „Litexpo“ kovo 11­­­–14 d. Parodoje Vilniuje dalyvaus beveik 240 juvelyrikos ir gintaro gamintojų bei meistrų iš 30 pasaulio šalių, ją aplanko didmenininkai, muziejininkai, kolekcionieriai.

Parodos lankytojai galės pasigėrėti mamuto kaulo skulptūromis, aplankyti autorines juvelyrikos parodas, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, seminaruose.