Kaip išmokti priimti sprendimus? Patarimai tiems, kurie nuolat abejoja

Sunku apsispręsti
Sunku apsispręsti
  © Pixabay.com

Dažnai žmonėms būnu sunku priimti galutinį sprendimą vienu ar kitu klausimu. Kodėl taip yra? Kas trukdo pasirinkti? Kaip atsiranda tokios dvasinės kančios ir kaip jas įveikti?

Žmonės, mokantys priimti sprendimus ir prisiimti atsakomybę, visada pasiekia sėkmės.

Kodėl žmonėms sunku pasirinkti?

Tai galima paaiškinti keliomis priežastimis.

1 .„Pasimetu, kai reikia pasirinkti“

Toks jausmas dažnai kyla žmonėms, kuriais tėvai vaikystėje perdėtai rūpinosi, atimdami iš vaiko teisę rinktis, trukdydami jam įgauti savos patirties. Tokie žmonės prieš priimdami kokį nors sprendimą ilga tariasi su draugais ir artimaisiais, stengdamiesi gauti pagalbą iš šalies.

2.  „Nerimauju, ką pasakys žmonės“

Toks nerimas kyla žmonėms su žema saviverte, bijantiems prisiimti atsakomybę. Jie paprastai pasistengia, kad juos suptų žmonės, vadinamieji „gelbėtojai“, kurie juos palaikytų bet kokioje situacijoje.

3.  „Bijau vėl suklysti“

Jeigu žmogus jau turi neigiamos patirties dėl priimto netinkamo sprendimo, tai kiekvienas naujas pasirinkimas jam bus sunkus.


Sunku apsispręsti

Sunku apsispręsti© Pixabay.com

4. „Sunku pasirinkti, nes abi alternatyvos yra lygiavertės“

Jeigu žmogui sunku priimti sprendimą dėl vienodo skaičiaus „už“ ir „prieš“, tai rekomenduojama pasinaudoti japonų metodu „Septyni įkvėpimai“. Šios technikos esmė tokia: septynis kartus ramiai įkvėpti ir po paskutinio įkvėpimo priimti sprendimą, pasirenkant vieną variantą. Jeigu toks metodas nepadeda, vadinasi, sprendimą reikia atidėti.


Sunku apsispręsti

Sunku apsispręsti© Pixabay.com

Mokomės priimti teisingus sprendimus

Būtinybė priimti sprendimą būna susijusi su tam tikra rizika. Svarbu išmokti įveikti vidinį barjerą, nes tik taip pavyks pasiekti sėkmės. Kad būtų lengviau priimti sprendimus, laikykitės šių šešių taisyklių, kurias siūlo portalas „Econet“.

1. Apribokite klausimų skaičių.

Sėkmingi žmonės kuria planus ir kruopščiai apgalvoja, kaip pasielgti vienu ar kitu atveju, nes nuo kiekvieno žingsnio priklauso jų sėkmė. Iš pradžių aiškiai suformuluokite, kokius klausimus reikia išspręsti, ir pasistenkite surasti išeitį, atitinkančią jūsų moralines vertybes.

2. Prisiimkite atsakomybę.

Sykį žmonės vieno turtingo asmens paklausė, kaip jam pavyko pasiekti tokių aukštumų. Tas papasakojo, kaip dirbo vienoje stambioje įmonėje ir, kai jam reikėdavo priimti sprendimus, jis įsivaizduodavo esąs tos įmonės savininkas ir kad tos įmonės sėkmė priklauso nuo to, kaip jis pasielgs. Tai yra, žmogus prisiimdavo visą atsakomybę. Tai nebuvo baisu, tik naudinga.

3. Nepriimkite jokių sprendimų streso būsenoje.

Neskubėkite ir neduokite valios emocijoms. Priimti sprendimus reikia ramioje būsenoje, kruopščiai susipažinus su visa medžiaga, susijusia su ta problema, išanalizavus visą turimą informaciją ir įsivaizduojant pasekmes vienu ar kitu atveju.

4. Pasistenkite gauti maksimalią informaciją jus dominančiu klausimu.

Tai jums palengvins sprendimo priėmimo procesą. Surinkite visus faktus, sugrupuokite juos pagal reikšmingumą, išnagrinėkite pagrindines aplinkybes, kurios galėtų padėti jums pasirinkti.


Sunku apsispręsti

Sunku apsispręsti© Pixabay.com

5. Tarkitės su žmonėmis, ypač su tais, kuriuos gali paveikti jūsų galutinis sprendimas.

Taip pat paklauskite patarimo tų, kurie gali jums padėti išspręsti problemą. Beje, sėkmingi žmonės noriai dalijasi savo nuomone ir neslepia, kaip patys pasielgtų tokioje situacijoje.

6. Nebijokite.

Suklysti gali kiekvienas, tik reikia būti vidujai pasiruošusiam galimam „pralaimėjimui“. Jeigu įvertinote situaciją ir linkstate į vieną konkretų sprendimą, nebesitraukite ir veikite.

Kai pavyks išspręsti vieną užduotį, nesustokite ir imkitės kitos. Saugokite įkvėpimą ir neleiskite abejonėms jūsų kankinti.