G. Paulausko parodoje „Laisvės kariai“ – svarbi akimirka: pristatyta pirmą kartą atkurta partizanų uniforma

Giedriaus Paulausko parodos „Laisvės kariai“ akimirka
Giedriaus Paulausko parodos „Laisvės kariai“ akimirka
  © Greta Skaraitienė / Fotobankas
Alfa.lt
2020-02-20 15:01

Ketvirtadienį Vilniaus dailės akademijoje buvo pristatyta išskirtinė drabužių dizainerio Giedriaus Paulausko paroda „Laisvės kariai“. Parodoje vyko išskirtinis pristatymas – dizaineris pristatė pirmą kartą atkurtą partizanų uniformą ir simboliką.

Drabužių dizaineris G. Paulauskas pirmą kartą visuomenei pristatė šešerius metus trukusį istorinį dizaino tyrimą ir jo rezultatą: atkurtą autentišką partizanų uniformą ir jos simboliką. „Norėčiau šią istorijos dalį prikelti, ištraukti iš saugyklų“, – sako parodos autorius, partizanų uniformomis pradėjęs domėtis nuo savo senelio, kuris taip pat buvo partizanas, apsiausto.

„Ši paroda yra svarbus įrodymas, kad istorinė atmintis ir jos mokslinė rekonstrukcija yra vertybė, kuri lyg laisvės vėliava pilietiškai perduodama ateities kartoms“, – teigė D. Nausėdienė.

Kiekviena partizanų apygarda tuomet turėjo savitas aprangos detales, dėvėti uniformas buvo svarbiausia Dainavos, Tauro, Prisikėlimo ir Kęstučio apygardų kariams.

„Noriu padėkoti visiems žmonėms, kurie tikėjo, kad būsime laisvi. Tai tik maža dalis to, prie ko prisidėjau ir ką atrinkau“, ­­­– sakė dizaineris.

Renginio metu dizaineris vedė ekskursiją po kiekvieną objektą ir pasakojo jo kūrimo istoriją. „Visi daiktai gyvena istorijoje ir įgauna savo pavidalą“, ­­­– pasakodamas apie kūrinius sakė G. Paulauskas.

Drabužių dizaineris ekskursiją pradėjo nuo karininko kelnių. „Saugyklose jų praktiškai neturime. Jas pateikiau išardytas, kad būtų matyti konstrukcija. Matome autentiškus dygsnius“, ­­­– pasakojo dizaineris. 

Vėliau renginio dalyviai apžiūrėjo unikalų švarką. „Nėra išlikusių pavyzdžių, kurie pasiūti pagal užsakymą. Karininkai dažnai juos persisiūdavo. Mūsų kariuomenė 1940 m. modernėjo, atrinko tam tikrus švarkų modelius“, ­­­– sakė dizaineris. Jis pasakojo apie specifines detales, iš kurių buvo galima spręsti, kuriai apygardai priklausė švarkas.

Dar parodoje eksponuojamos autentiškos kepurės, įrankiai, aksesuarai, knygos. 

Iki kovo 14 d. viniečiai ir visi miesto svečiai kviečiami susipažinti su atgaivinta Lietuvos istorijos dalimi. Parodos eksponavimo laikotarpiu šeštadieniais bus rengiami nemokami edukaciniai susitikimai, kuriuose bus galimybė susitikti su menininku ir apžiūrėti parodą klausantis jo įžvalgų.