Reforma amatininkus ir gimnazistus sodins į vieną suolą

Švietimo reforma
Švietimo reforma
  © „Sekundės“ archyvas

Nuo rudens katalikiškosios Kazimiero Paltaroko gimnazijos mokiniai gali sulaukti naujokų iš Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centro ir, priešingai, – pastaroji mokykla pasiruošusi gimnazistus pamokyti profesijos. 

Tokią įdomią draugystę be juridinių įsipareigojimų pasiūlė profesinių mokyklų pertvarką tęsianti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM). Panevėžio vyskupijos gimnazija neslepia šiems mainams esanti nepasiruošusi. 

ŠMSM siūlo jau nuo ateinančių mokslo metų jungti dalį Lietuvos profesinio mokymo įstaigų su bendrojo ugdymo mokyklomis, kitos raginamos sudaryti jungtinės veiklos sutartis dėl bendrojo ugdymo programos. Tarp pastarųjų pateko ir keletas Panevėžyje veikiančių švietimo įstaigų. 

Keistųsi mokiniais 

Jungtinės veiklos sutartis nuo rugsėjo 1-osios pateikta Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės profesinio rengimo centrui, kuris vos prieš porą metų pertvarkytas į viešąją įstaigą. Dabar šią mokyklą raginama susieti bendradarbiavimo saitais su Panevėžio vyskupijos kurijos valdoma K. Paltaroko gimnazija. 

Pagal naują modelį, juridiniai abiejų įstaigų statusai nepasikeis, tačiau mokyklos tarpusavyje dalytųsi mokiniais. „Pabrėžiu, kad jokio prijungimo nebus. Pritarus bendruomenėms, atsirastų tik jungtinis ugdymo planas“, – tvirtino M. Rimkevičaitės profesinio rengimo centro direktorius Tautvydas Anilionis. 

Pasak vadovo, nei direktoriai, nei mokytojai savo buvusios veiklos nekeis, nebus uždaromos klasės ar tuo labiau mokyklos. Tik gabesni profesinės mokyklos ugdytiniai pagal jungtinės veiklos sutarties sąlygas turės galimybę mokomųjų dalykų mokytis K. Paltaroko gimnazijoje.

 „Nėra tiek daug pas mus itin gabių, bet vienas kitas atsiranda – būtent toks ir turės galimybę mokytis aukštesniu lygiu, o vėliau sulaukti geresnių rezultatų per brandos egzaminus“, – aiškino direktorius. 

Naudos, anot jo, turės ir sutarties partneriai – katalikiškoji K. Paltaroko gimnazija. Šioji savo ugdytiniams galės pasiūlyti profesinėje mokykloje pasimokyti amato. Galutinį atsaką, ar sutinka sudaryti jungtinės veiklos sutartį su K. Paltaroko gimnazija, M. Rimkevičaitės mokyklos bendruomenė žada pateikti iki kovo 1 d. 

Patiems ankšta 

K. Paltaroko gimnazija, anksčiau turėdavusi iki 1000 mokinių, o dabar jų mažinanti iki 940, amatininkų į savo pamokas nenusiteikusi priimti. 

„Šis ažiotažas kilo per klaidą. Mes paaiškinome projektą parengusiai ministerijai, kad neturime galimybės priimti daugiau mokinių. Šiuo metu kaip tik renkame pirmas klases – norinčių labai daug, bet formuosime tik tris klases. Mažinamės, nes jau patiems sunku. Ministerija tą suprato ir pažadėjo koreguoti įsakymą, patikslinti kai kuriuos aspektus“, – teigė K. Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė.


Direktorė Gražina Gailiūnienė

Direktorė Gražina Gailiūnienė© „Sekundės“ archyvas

Pasak G. Gailiūnienės, K. Paltaroko gimnazija perpildyta ir sunku įsivaizduoti, kaip ji galėtų vykdyti ministerijos numatytą planą pamokyti dar ir profesinės mokyklos auklėtinius.

 Anot jos, šios mokyklos bendruomenė savo ruožtu siūlys M. Rimkevičaitės mokyklos draugystę kitoms Panevėžio švietimo įstaigoms. Amatų modulis, kaip papildomas dalykas po pamokų prie pagrindinio išsilavinimo, pasak direktorės, nėra blogas ir galbūt jaunam žmogui ateityje pravers, bet tokią galimybę, pasak G. Gailiūnienės, turėtų gauti ir kitos miesto mokyklos.

 „Gal ir mūsų mokiniai tuo pasinaudotų, jei M. Rimkevičaitės mokykla kaip profesinis centras mums pasiūlytų amatų pamokas, būrelius po pamokų. Užsienyje tai nėra naujiena, juk visai praverstų pasimokyti kokio dizaino ir iš jo papildomai užsidirbti studijuojant kitą specialybę aukštojoje mokykloje“, – svarstė direktorė.

 Bet profesinių mokyklų sąskaita, anot jos, reikėtų gelbėti ne vaikų nebesutalpinančias, o mažas, klasių nesuformuojančias gimnazijas. „Šios mokyklos nėra jungiamos. Kalbama tik apie jungtinę sutartį tarp jų. Pagal šią sutartį bus keičiamasi mokiniais: gimnazistai galės ateiti pasimokyti kai kurių profesijos dalykų į profesinio rengimo centrą ir atvirkščiai. Jungtinės veiklos sutartis reikalinga dėl to, kad abi mokyklos susiderintų grafikus ir tvarkaraščius“, –  aiškino švietimo, mokslo ir sporto viceministras Arūnas Plikšnys.


Gimnazijos ir profesinės mokyklos draugystė,T. Anilionio nuomone, išeitų į gera.

Gimnazijos ir profesinės mokyklos draugystė,T. Anilionio nuomone, išeitų į gera.© „Sekundės“ archyvas

Didelė pertvarka 

Panašūs pokyčiai laukia ir Panevėžio profesinio rengimo centro. Pernai ši įstaiga prijungė Pasvalio rajone esančią Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklą. O šiemet tokiam dariniui siūloma jungtinės veiklos sutartį sudaryti su Pasvalio rajono Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazija. 

Kaip informavo ministerija, reformos daromos tęsiant 2018-aisiais inicijuotą profesinių mokymo įstaigų tinklo pertvarką. Jos tikslas iš 61 šiuo metu veikiančios profesinio mokymo įstaigos penkias visiškai sujungti, 25-ioms siūloma sudaryti jungtinės veiklos sutartis su bendrojo ugdymo. 

Likusioms numatyti kiti variantai – pavyzdžiui, miesteliuose veikiančius skyrius tiesiog perkelti į bendrojo ugdymo mokyklas, jose įsteigiant atskirą profesinio mokymo skyrių. Taip pat siūloma įtvirtinti, kad profesijos būtų galima mokytis kaip neformalaus ugdymo dalykų, suteikiant galimybę vis tiek vėliau gauti profesinės mokyklos diplomą. 

Ministerija motyvuoja, jog pertvarka vykdoma mažėjant mokinių skaičiui bei siekiant pagerinti ugdymo kokybę. Vyriausybė galutinai patvirtinti tokį planą numačiusi iki balandžio, o pertvarka įsigaliotų jau nuo šio rugsėjo. ŠMSM skaičiuoja, kad pertvarka leis sutaupyti 3–5 mln. eurų. Per metus profesinio ugdymo sistemai skiriama apie 120 mln. eurų.