Psichologinė senatvė. Kodėl vienodo amžiaus moterys taip skirtingai atrodo

Atvaizdas
Atvaizdas

Šiuolaikinės moterys jau nebealina savęs buitimi taip, kaip anksčiau. Jos dažnai gyvena aktyvų gyvenimą iki gilios senatvės, gali naudotis visais modernios kosmetologijos ir grožio chirurgijos laimėjimais, tačiau vis tiek atrodo labai įvairiai.

Moters amžių dažnai pavyksta nustatyti ne iš karto, o kartais ir nebūna prasmės jo nustatinėti – damos žavesys ir elegancija tiesiog apakina. O kartais, atvirkščiai, kelia nuostabą keistas neatitikimas tarp išvaizdos ir faktinio amžiaus. Tarytum priešais stovi jauna mergina, bet atrodo ji visai ne jaunai.

Žinoma, gali būti objektyvių priežasčių, kodėl moteris atrodo nelabai arba labai gerai. Tačiau egzistuoja ir subjektyvios priežastys, kurių mes paprastai nesuvokiame. Jas ir paaiškinti būna sunku.

Šiuolaikinės moters gyvenimas labai sudėtingas, ypač pirmoji jo pusė.

Moterys ilgai kovojo už savo teises. Ir dabar jos atsidūrė su tomis sunkiai išsikovotomis teisėmis sferose, kurios anksčiau buvo grynai vyriškos.


Patraukli moteris

Patraukli moteris© 123rf.com

Ką iš tikrųjų laimėjo moterys?

Jos turi kartu su vyrais įgyti gerą išsilavinimą, dirbti, siekti karjeros. Jeigu kai kuriais klausimais, pavyzdžiui, dėl vietos užleidimo autobuse, vyrai buvo auklėjami nusileisti moterims, tai mokslo ir karjeros atžvilgiu moterims kiekviena proga primenama, kad vyrai turi būti protingesni ir sėkmingesni už jas. Jie tuo įsitikinę.

Kiek vyrai protingesni ir sėkmingesni už moteris, dar niekas rimtai netyrė, bet kad jie yra agresyvesni karjeros klausimais – faktas.

Beje, jaunai moteriai iš tų vyrų dar reikia išsirinkti sutuoktinį ir suspėti pagimdyti vaikų.

Pirmoji priežastis, kuri daro įtaką moters psichologiniam amžiui, – tai jai tenkantis fizinis ir psichinis krūvis.

Kai moteris prisiima per didelę naštą, kuri ne jos jėgoms, tai netrukus atsispindi jos psichologiniame amžiuje.

Deja, atsikratyti per didelio krūvio neišeina: iš vienos pusės moteriai daro spaudimą sociumas, reikalaujantis visiško įsijungimo ir profesinių laimėjimų, iš kitos pusės – šeimos stereotipai ir pačios moters per aukšti reikalavimai sau.

Dabar įprasta daugumą nemalonių pasekmių organizmui aiškinti stresu. Be abejonės, stresas yra pagrindinis daugumos sveikatos ir išvaizdos problemų šaltinis. Tačiau stresą išgyvena visi, o per anksti pasensta tik kai kurie.


Brandi moteris

Brandi moteris© www.needpix.com

Kur glūdi paslaptis? Jos reikia ieškoti skirtingose reakcijose į stresą.

Ką pavojingiausia daryti vyrui, išgyvenančiam stresą? Atsigulti ant sofos ir nieko nedaryti.

O kas pavojingiausia stresą išgyvenančiai moteriai? Liautis jaustis moterimi, nustoti norėti patikti sau ir dar kam nors kitam.

Kai moteris nustoja jaustis moterimi, ji iškart praranda ryšį su savo jausmine prigimtimi. Jai nebereikia naujos palaidinės, dailių batelių, ji nebesustoja papildomoms penkioms minutėms prie veidrodžio, kad pasitaisytų makiažą. Vyrai jai atrodo pikti kritikai, tik ir ieškantys progos ją užgauti ir sumenkinti. Kitos moterys, buvusios sąjungininkės ir patarėjos, jos akyse virsta sėkmingomis konkurentėmis.


Vidutinio amžiaus moteris

Vidutinio amžiaus moteris© 123rf.com

Toliau tokia moteris sąmoningai ar nesąmoningai darys viską, kad niekas jos nepastebėtų, o jei pastebėtų, tai kuo greičiau nusisuktų. Ir jai tai sekasi, nes visa jos išvaizda tarytum šaukia visam pasauliui: „Palikite mane ramybėje!“

Kaip rašo Natalija Panfilova portale „Econet“, šis „šauksmas“ įvairaus amžiaus moterims pasireiškia skirtingai.

Labai jaunos moterys slepia akis po akiniais, nenaudoja makiažo, vilki drabužius, kurie atrodo siūti ne joms. Visa jų išvaizda transliuoja: „Aš nenoriu nieko matyti. Ir jūs į mane nežiūrėkite.“

30–40 metų moterys gali pulti į kitus kraštutinumus – ištreniruotas raumeningas kai kurias kūno dalis. Jos siunčia į aplinką kitą žinią: „Tik pabandykite manęs nepastebėti!“ Žinoma, aplinkiniai jas pastebi, bet skuba išsilakstyti į skirtingas puses.

40–60 metų moterys gali būti prisižiūrėjusios, bet vis tiek graudu jas matyti. Jų akyse atsispindi pyragėliai, tortukai, cigaretės ir kiti paprasti gyvenimo džiaugsmai. Į jas galima žiūrėti tik iš toli, todėl priartėti mažai kas skuba.

Moterys nuo 60-ies gali skausmingai reaguoti į kiekvieną naują raukšlę, o bet kuri kita jauniau atrodanti moteris sugadina nuotaiką visai dienai. Paskui ši moteris visą dieną gadina nuotaiką kitiems, kurie prisiartina prie jos.


Elegantiškas amžius

Elegantiškas amžius© www.needpix.com

Kokias išvadas galima padaryti?

1. Psichologinis amžius ir psichologinė senatvė yra socialinis, o ne fiziologinis reiškinys. Todėl priežasčių ir gydymo būdų reikia ieškoti artimiausioje moters aplinkoje.

2. Su psichologine senatve beprasmiška kovoti tik kosmetinėmis priemonėmis. Neišsiaiškinus psichologinių individualaus senėjimo priežasčių, atjaunėti nepavyks.