Praha seka Vilniaus pavyzdžiu: prie Rusijos ambasados esantį skverą planuojama pavadinti B. Nemcovo garbei

B. Nemcovo žūties vieta Maskvoje
B. Nemcovo žūties vieta Maskvoje
  © SCANPIX
Alfa.lt
2020-02-14 11:23

Čekijos sostinės Prahos savivaldybė ketina pasekti Vilniaus ir Vašingtono pavyzdžiu bei pervadinti netoli Rusijos ambasados esantį skverą nužudytojo Rusijos demokratinės opozicijos aktyvisto Boriso Nemcovo garbei.

Portalo „Euronews“ teigimu, šis Prahos savivaldos sprendimas yra skirtas paminėti B. Nemcovo 5 metų nužudymo metinėms ir turėtų gerokai paaštrinti santykius su Kremliumi.

Planuojamas žingsnis, kai kurių politikų teigimu, yra ir atsakas į per daug draugišką Čekijos užsienio politiką autoritarinių valstybių kaip Rusija ir Kinija atžvilgiu. Pavyzdžiui, Prahos administraciją valdančios mažesnės opozicijos partijos jau yra įsivėlusios į metus trunkantį konfliktą su Pekinu.

„Čekijos politikai jau ne vienerius metus yra gan stipriai pasidaliję Rusijos santykių klausimu“, – teigė Masaryko universiteto politikos mokslų profesorius Lubomiras Kopecekis.

Pasak politologo, pervadinti aikštę Vladimiro Putino kritiko vardu taip pat yra „simbolinis gestas“ prieš Čekijos prezidentą Milošą Zemaną, trokštantį artimesnių santykių su Maskva.

Planuojama, kad skveras bus pervadintas iki vasario 27 d. – 5-ųjų B. Nemcovo nužudymo metinių proga.

Tačiau čia Prahos taryba neketina sustoti – ji nori pervadinti kurią nors kitą viešą vietą 2006 m. nužudytos Rusijos žurnalistės Anos Politkovskajos garbei.

Nors po šių nužudymų Rusijos teisėsauga nubaudė ir įkalino dešimtį žmonių, V. Putino kritikai tvirtina, kad B. Nemcovas ir A. Politkovskaja buvo nužudyti valdančiojo elito užsakymu.

Kol kas Rusijos ambasada Prahoje nepakomentavo šių miesto ketinimų, tačiau visai neseniai ji kritikavo savivaldą dėl sovietinių laikų karinių asmenybių memorialų nuėmimo, tarp kurių buvo ir rusų generolo, organizavusio Prahos pavasario numalšinimą 1968 m., lentelė.