Nereikėtų liepą kirsti liepų
Išrinkime Metų žodį ir posakį

2019zodis
2019zodis

Šis pasakymas – tai kalambūras, žodžių žaismas, paremtas žodžio „liepa“ skirtingomis reikšmėmis: „medis žalsvai ar gelsvai baltais kvapiais, medingais žiedais“ ir „septintas metų mėnuo“.

Frazę „Gal nereikėtų liepą kirsti liepų“, teisindamas planus iškirsti Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro medžius, pasakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis susitikime su grupės „Išsaugokim Šiaulių medžius“ nariais ir kitais miesto bendruomenės atstovais.

Truputis informacijos apie liepos medį iš mokslinių tekstų. Laja ilga, tanki. Gerai pakenčia karpymą. Tinka miestų gatvėms apsodinti. Žydi birželio ir liepos mėnesiais. Liepos žiedų arbatą gerti labai sveika moterims. Nepaprastai geras yra liepų medus.

Liepos medis – moteriškumo simbolis. Skaitome palyginimus iš frazeologijos: „Užaugo kaip liepa“, „Graži kaip žydinti liepelė“. XX amžiuje atsirado ir moterų vardas Liepa (vardadienis liepos pirmąją).

Liepa – nuo senų laikų lietuvių ypač mėgstamas medis. Prisiminkime Vinco Krėvės „Skerdžių“, Grainio liepą…

Atskirai paimtas posakis NEREIKĖTŲ LIEPĄ KIRSTI LIEPŲ – pašmaikštavimas, ir tiek. Bet tomis aplinkybėmis, kuriomis jis buvo pasakytas, skambėjo arogantiškai. Neatsitiktinai informaciją apie minėtąjį susitikimą „Šiaulių krašto“ žurnalistė pavadino kiek ironiška antrašte (žr.: Rūta Jankuvienė. Liepą liepų nekirs – kirs lapkritį. https://www.skrastas.lt/liepa-liepužnekirs-kirs-lapkriti).

Bulvaro liepos buvo išpjautos rudenį…

BALSUOKITE UŽ METŲ ŽODĮ

BALSUOKITE UŽ METŲ POSAKĮ