Švedijos Aukščiausiasis Teismas padėjo tašką Lietuvos ir „Gazprom“ byloje
Bylinėjimasis Lietuvai kainavo 10 mln. eurų

„Gazprom“
„Gazprom“
  © SCANPIX
Alfa.lt
2020-02-14 06:35

Rusijos dujų gigantė „Gazprom“ skelbia, kad praėjusių metų gruodį Švedijos Aukščiausiasis Teismas atmetė Lietuvos skundą dėl Rusijai palankaus ankstesnio teismo sprendimo. Tokia informacija įmonė pasidalijo savo euroobligacijų prospektuose, rašo portalas „UrduPoint News“.

„2019 m. rugpjūčio mėnesį mes sužinojome, kad Lietuva pateikė apeliaciją Švedijos Aukščiausiajam Teismui. Tačiau 2019 m. gruodžio 20 d. Švedijos Aukščiausiasis Teismas atmetė apeliaciją ir palaikė Stokholmo apeliacinio teismo sprendimą. Aukščiausiojo Teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas“, – rašoma investiciniame dokumente.

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija redakcijai patvirtino, kad „Gazprom“ skelbiama informacija yra teisinga.

„Švedijos Aukščiausiasis Teismas 2019 m. gruodžio pabaigoje priėmė sprendimą neperžiūrėti Švedijos apeliacinio teismo liepos mėnesį priimto sprendimo, kuriuo nuspręsta neanuliuoti Stokholmo arbitražo sprendimo Lietuvos byloje prieš „Gazprom“. Teismas nepateikė savo sprendimo motyvų. Lietuva savo ruožtu siekė išnaudoti visas galimybes prisiteisti vartotojų permoką už nepagrįstai padidintas gamtinių dujų kainas“, ­­­– teigiama ministerijos Alfa.lt atsiųstame komentare.

2012 m. spalį Lietuva kreipėsi į Stokholmo arbitražą, siekdama apginti valstybės ir gamtinių dujų vartotojų interesus bei prisiteisti iš „Gazprom“ kompensaciją už nepagrįstai padidintas gamtinių dujų kainas. 

Tačiau arbitražas priėmė nepalankų Lietuvai sprendimą ir todėl Energetikos ministerija kreipėsi į Švedijos apeliacinį teismą, prašydama tą sprendimą pakeisti, bet vėl nesėkmingai. 

Švedijos apeliacinis teismas 2019 m. liepos pradžioje patvirtino Lietuvai nepalankų 2016 m. Stokholmo arbitražo sprendimą. Vyriausybė turėjo vilties, kad 9 mln. eurų Lietuvai kainavęs arbitražo sprendimas bus visiškai ar iš dalies panaikintas ir pripažintas negaliojančiu.

Po šio teismo sprendimo Lietuva kreipėsi jau į Aukščiausiąjį Teismą, prašydama peržiūrėti Švedijos apeliacinio teismo priimtą sprendimą.

Energetikos ministerija tada teigė, kad šiuo skundu Lietuva siekia išnaudoti visas galimybes iš „Gazprom“ prisiteisti maždaug 1,4 mlrd. eurų kompensaciją – tiek pinigų Lietuvos vartotojai 2004­­­–2012 m. permokėjo už gamtines dujas – ir kartu panaikinti teismo sprendimą dėl 1,3 mln. eurų bylinėjimosi išlaidų koncernui „Gazprom“ atlyginimo.