„Google“ prieš ES: dešimtmečius trukusi istorija pasiekė teismą

Google
Google
  © Pixabay.com
Alfa.lt
2020-02-12 19:23

„Google“ ir ES šiandien laukia svarbi diena teisme, technologijų gigantui pasiekus naują teisinių ginčų etapą, prasidėjusį prieš daugiau nei dešimtmetį.

Portalo „Euactiv“ duomenimis, Silicio slėnio milžinas apskundė 2017 m. skirtą 2,4 mlrd. eurų baudą, kuri pasirodė esanti tik pirmoji iš daugybės milžiniškų bausmių, skirtų už konkurenciją atsakingos Europos Komisijos (EK). Nors „Google“ sumokėjo baudą ir pakeitė savo elgesį, kompanija vis tiek smerkia ES Bendrojo Teismo sprendimą ir vadina jį nepagrįstu bei nesąžiningu.

„Mes skundžiame EK 2017 m. sprendimą dėl „Google Shopping“, nes jis yra neteisėtas ir neteisingas faktiškai ir ekonomiškai, – teigė kompanijos atstovai. – „Shopping“ puslapio reklamos visada padėjo žmonėms surasti ieškomus produktus greitai ir lengvai, o prekybininkams ­­– pasiekti potencialius klientus.“

Šis atvejis „Google“ ir ES tikrai atvers ilgą teismo posėdžių sezoną Liuksemburge veikiančiame teisme, papildomai užginčijus dar du kitus baudų skyrimo atvejus.

ES ir „Google“ tarpusavyje kovoja nuo 2010 m., kai Komisija pradėjo tirti skundus dėl to, kad kompanija iš savo paieškos sistemos išstumia konkurentus, jog galėtų reklamuoti savo siūlomus produktus ir „Google Shopping“ kainų palyginimo paslaugą.

Briuselis ir JAV technologijų milžinas bandė susitarti taikiai, tačiau ES 2014 m. kardinaliai pakeitė savo kryptį, įsikišus valstybėms narėms ir ES paskyrus už konkurenciją atsakingą komisarę Margrethe Vestager.

Buvusi Danijos finansų ministrė M. Vestager Europoje ir pasaulyje labai greitai tapo žinoma dėl nepertraukiamo JAV technologijų gigantų persekiojimo. Nuo tada, kai pradėjo dirbti EK, ji jau paskyrė 9 mlrd. dolerių vertės baudas „Google“ ir įteikė „Apple“ 13 mlrd. eurų vertės nesumokėtų mokesčių sąskaitą. Korporacijos vadovas Timas Cookas tai įvardijo kaip politinį mėšlą.

„Google“ skundo klausymas teisme turėtų trukti apie tris dienas, o teismo verdikto nesitikima bent metus. Tada kompanijai bus galima apskųsti sprendimą dar kartą ir eiti į aukščiausią ES Teisingumo Teismą.

Šis ES atvejis atkartoja panašų bylinėjimąsi su „Microsoft“, kai po ilgų teisinių procesų 1990-ųjų pabaigoje ir 2000-ųjų pradžioje korporacija buvo nubausta 1,4 mlrd. eurų bauda.

Tikimasi, jog „Google“ teisinsis, kad Komisija ne taip pritaikė argumentus, kurie kuo puikiausiai suveikė „Microsoft“ atveju, ir jie išties turi teisę suteikti pirmenybę savo paslaugoms. Manoma, kad korporacija taip pat atkreips dėmesį į nevykusį ES elgesį, lėmusį milžinišką „Amazon“ ir „eBay“ augimą, kol jie puolė „Google Shopping“.

„Tik trupiniai“

EK kartu su savo liudijimu pateiks ir kompanijų skundus, kaltinančius „Google“ dusinant jų verslus.

„Mūsų lankomumas tragiškai sumažėjo, tai sukūrė užburtą ratą su prekybininkais, kurie nebemato mūsų kaip tinkamos alternatyvos „Google Shopping“, – teigė konkuruojančio prekybinio puslapio „Twenga“ teisininkas Laurentas Godfroidas. – Jie mus paliko tik su trupiniais.“

Kitų verslo sektorių žaidėjai įdėmiai stebi susidariusią situaciją, besitikėdami, kad M. Vestager imsis ir kitų sričių, kaip žemėlapiai, kelionės ar darbo skelbimai, kur „Google“ dar nesusilaukė reguliatorių dėmesio.

Daugiau nei 30 kelionių kompanijų, tarp kurių buvo gerai žinomos „TripAdvisor“ ar „Expedia“, pirmadienį parašė komisarei dėl nesąžiningų „Google“ bandymų brautis į kelionių reklamų rinką.

ES jau yra sakiusi, kad bandys peržiūrėti ir panašius „Google“ bandymus brautis į darbo skelbimų reklamos sferą.