„Gintarinei vaistinei“ – Vilniaus savivaldybės įtarimai dėl melo, kartelinių susitarimų, siekio praturtėti

Gintarinė vaistinė
Gintarinė vaistinė
  © Dominykas Griežė

Vilniaus miesto savivaldybė antradienį pranešė, jog kreipėsi į Konkurencijos tarybą, Vaistų kontrolės tarnybą, taip pat rengia kreipimąsi į prokuratūrą dėl „Gintarinės vaistinės“ galimai padarytų nusikaltimų ir savivaliavimo. „Gintarinė vaistinė“ yra užėmusi itin vertingas patalpas keliose sostinės poliklinikose, iš kurių iškrapštyti šio vaistinių filialo savivaldybei nepavyksta net su teismais.

Kaip paaiškėjo, Vilniaus miesto savivaldybės atstovams kantrybė trūko tuomet, kai „Gintarinė vaistinė“ netesėjo pažado išsikelti iš Naujininkų poliklinikos, jei teismų sprendimai jai bus nepalankūs. Apie pasiryžimą gerbti teismų sprendimus „Gintarinės vaistinės“ atstovai anksčiau kalbėjo ir Alfa.lt.

„Vilniaus miesto savivaldybė informuoja apie UAB „Gintarinė vaistinė“ neteisėtą ir gerajai vaistinių praktikai prieštaraujantį elgesį, ši bendrovė net ir po jai nepalankių ir įsiteisėjusių teismų sprendimų piktybiškai neatlaisvina Vilniaus miesto savivaldybės išnuomotų patalpų adresu Dariaus ir Girėno g. 18, Vilniuje.

Pasibaigus nuomos terminui 2018 m. sausio 4 d. UAB „Gintarinė vaistinė“ melagingai žadėjo, kad patalpas atlaisvins. Tuo pačiu metu bendrovė kreipėsi į teismą, kad teismas leistų bendrovei patalpomis naudotis toliau. Nepaisant to, kad UAB „Gintarinė vaistinė“ bylą pralaimėjo, patalpos ir toliau lieka užimtos, atsisakoma jas atlaisvinti.

Savivaldybė pabrėžia, kad jokio teisėto pagrindo naudotis Vilniaus miesto savivaldybei priklausančiomis patalpomis adresu Dariaus ir Girėno g. 18, Vilniuje, UAB „Gintarinė vaistinė“ neturi. Dar 2018 m. patalpų nuomos konkursą laimėjo kita vaistinė, kuri negali įsikelti į UAB „Gintarinė vaistinė“ užimtas patalpas“, – praneša Vilniaus miesto savivaldybė.

Įtaria karteliniais susitarimais ir siekiu praturtėti

Įžūlus patalpų užėmimas – ne vienintelės nuodėmės, kuriomis Vilniaus miesto savivaldybė įtaria „Gintarinę vaistinę“. Taip pat pranešama apie galimus susitarimus su kitu vaistinių tinklu, neteisėtą praturtėjimą.

„Savivaldybė savo interesus gina ir toliau gins visose kompetentingose institucijose. Jau yra kreiptasi į Konkurencijos tarybą dėl galimai sąžiningą konkurenciją ribojančių UAB „Gintarinė vaistinė“ susitarimų su kita vaistine, taip pat ir į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, kad būtų sprendžiamas UAB „Gintarinė vaistinė“ licencijos klausimas. Svarstoma kreiptis ir į prokuratūrą dėl baudžiamosios bendrovės ir jos vadovų atsakomybės, kadangi galimas patalpų neteisėto užėmimo tikslas galėjo būti siekis tokiu neteisėtu būdu praturtėti“, – rašoma savivaldybės pranešime.

Dėl savivaldybės išsakytų teiginių Alfa.lt raštu kreipėsi į „Gintarinės vaistinės“ atstovę Rūtą Bagdonavičienę. Tikimės pateikti „Gintarinės vaistinės“ komentarą dėl savivaldybės įtarimų, kai tik sulauksime.

Prasta naujametinė dovana

Lietuvos apeliacinis teismas 2019 m. gruodžio 30 d. priėmė nutartį, kuria konstatavo, jog Vilniuje, Naujininkų poliklinikoje, esančios patalpos, kuriose nuo 2008 m. veikė „Gintarinės vaistinės“ filialas, 2018 m. buvo teisėtai perleistos vaistinių tinklą „Camelia“ valdančiai „Nemuno vaistinei“. Pastaroji laimėjo 2018 m. kovą surengtą nuomos konkursą ir turėtų naudotis minėtomis patalpomis trejus metus, tačiau iki šiol negali, nors 2018 m. balandžio pradžioje „Gintarinė vaistinė“ gavo nurodymą šias patalpas apleisti per septynias dienas.

Dar iki konkurso pabaigos „Gintarinė vaistinė“ prašė Vilniaus savivaldybės pratęsti nuomą nerengiant konkurso. Konkursą laimėję konkurentai 60 kv. metrų patalpas ketina nuomotis už 13 528,2 euro mėnesinį mokestį. Iškart po konkurso „Gintarinė vaistinė“ siūlėsi toliau nuomotis patalpas už tokią pat sumą, nors prieš tai mokėjo gerokai mažiau – vos 696,83 euro per mėnesį.

Nuomos skirtumas – dešimtys tūkstančių

Už tai, kad savavališkai laiko kitiems išnuomotas patalpas, Vilniaus apygardos teismas 2019 m. vasarį iš „Gintarinės vaistinės“ savivaldybei priteisė 64 325,95 euro. Ši suma – skirtumas tarp nuomos mokesčio, kurį iki šiol moka „Gintarinė vaistinė“, ir nuomos, kurią mokėtų naujasis nuomininkas.

Tai – jau antrasis „Gintarinei vaistinei“ nepalankus teisėjų sprendimas. 2018 m. gruodį Vilniaus apygardos teismas taip pat buvo konstatavęs, jog ši bendrovė turėtų apleisti patalpas, kurios buvo pernuomotos kitam vaistinių tinklui. Prieš metus priimto sprendimo pagrindiniu argumentu tapo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos patvirtintuose nuostatuose įtvirtinta nuostata, kad valstybės ilgalaikis materialusis turtas gali būti išnuomotas ne ilgesniam kaip 10 metų laikotarpiui.

Skirtumas tarp šių dviejų sprendimų toks, kad 2019-ųjų pabaigoje Lietuvos apeliacinio teismo priimta nutartis įsiteisėjo iškart, todėl savivaldybė gali kreiptis į antstolius su prašymu iškeldinti į vertingas patalpas įsikibusią „Gintarinę vaistinę“.

Kova keliais frontais

Šiuo metu kova tarp „Gintarinės vaistinės“ ir Vilniaus savivaldybės verda keliais frontais – „Gintarinė vaistinė“ turėtų apleisti dvejas patalpas Centro poliklinikos filialuose, taip pat yra varoma iš Karoliniškių poliklinikos.

Kai kurios iš šių nuomojamų patalpų „Gintarinei vaistinei“ buvo (ir tebėra) tarsi aukso kasyklos – poliklinikos, kuriose veikia vaistinės filialai, garantuoja didelius klientų srautus, o už jų nuomą tekdavo mokėti keliolika kartų mažiau, nei konkursų metu siūlė konkurentai.

Nors turėtų išsikelti iš minimų patalpų, „Gintarinė vaistinė“ kariauja partizaninį karą – toliau piktybiškai naudojasi patalpomis ir moka gerokai mažesnį nuomos mokestį. Vilniaus savivaldybė savo ruožtu per teismus išsireikalauja „Gintarinės vaistinės“ atlyginti padarytą žalą ir vien šiuo metu yra prisiteisusi apie 150 tūkst. eurų.