FNTT tiriamam kelionių organizatoriui „Tez Tour“ – išskirtinė valdininkų malonė
Atnaujinta

Tez Tour
Tez Tour
  © Dominykas Griežė

Į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) akiratį pakliuvęs vienas didžiausių Lietuvoje kelionių organizatorių „Tez Tour“ pateko į privilegijuotą padėtį – nepaisant įtarimų, kad agentūroje vyko finansiniai nusikaltimai, bendrovė ir toliau sėkmingai teikia paslaugas, atimti iš jos licencijos neskubama.

Praėjusį spalį „Tez Tour“ pavadinimas buvo linksniuojamas šalia tokių bendrovių, kaip su Sauliumi Skverneliu susitikinėjusio viešųjų ryšių konsultanto Dariaus Gudelio prieš pat FNTT paskelbtą tyrimą parduota „VIP Viešosios informacijos partneriai“, „Aza Tours“. Paviešinta, kad „Tez Tour“ vadovas Aleksandras Sukovas įtariamas priklausantis pinigus plovusių asmenų grupuotei.

Klausimų kelia ir „Tez Tour“ finansinė padėtis. Registrų centro duomenimis, „Tez Tour“ grynasis pelnas 2018 m. siekė vos 135 874 eurus, kai 2017-aisiais – 1,871 mln. eurų. Palyginimui, kito tokio stambaus turizmo rinkos žaidėjo „Novaturo“ pelnas 2018-aisiais išaugo iki 6,716 mln. eurų, kai 2017-aisiais siekė 4,299 mln. eurų.

Nepaisant to, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) atstovai nesijaudina, jog bendrovė gali tapti nemoki ir nepateisins teisėtų klientų lūkesčių, jei paaiškės, kad „Tez Tour“ vadovas ir darbuotojai išties plovė bendrovės pinigus, ir teks sumokėti nesumokėtus mokesčius.

Tokią „Tez Tour“ padėtį galima vadinti išskirtine, nes prieš tai kelionių organizatoriai ne kartą buvo netekę licencijų teikti paslaugas dėl menkesnių priežasčių. VVTAT viešai pateikiamais duomenimis, vien 2019 m. buvo panaikinta mažajai bendrijai „Sveikatinimo kelionės“ išduota licencija, kadangi bendrija per tris mėnesius neatkūrė turimo nuosavo kapitalo santykio, dar penkiems kelionių organizatoriams – „Avaturas“, „Baltijos spektras“, „Evlena“, „Medstera“ ir „Turava“ – licencijos atimtos vien dėl to, kad šios agentūros nepateikė reikiamų ataskaitų.

FNTT pareikšti įtarimai – tik spekuliacijos

Penktadienį Vilniuje prasidėjo tarptautinė turizmo paroda „Adventur 2020“, kurioje surengta ir konferencija apie kelionių organizatorių priežiūrą. Vienas iš dviejų šioje konferencijoje kalbėjusių pranešėjų – VVTAT Turizmo rinkos priežiūros skyriaus vedėjas Valdemaras Stempkauskas.

Jis pranešėju tapo neatsitiktinai – būtent jo vadovaujamam skyriui pavesta kelionių organizatorių priežiūra, taigi ir licencijų suteikimas bei atėmimas.

Kalbėdamas apie turizmo rinkos niuansus Lietuvoje ir pasaulyje, V. Stempkauskas paminėjo ir Didžiosios Britanijos kelionių organizatorių „Thomas Cook“, 2019 m. rugsėjį paskelbusį bankrotą. Pastarosios bendrovės žlugimas paveikė 600 tūkst. turistų ir tapo geru pavyzdžiu, kaip reikia prižiūrėti kelionių organizatorius. Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas po skambaus bankroto paskelbė, jog bus atliekamas tyrimas, kodėl ilgaamžė bendrovė galiausiai žlugo.

Tačiau klausimų kelianti „Tez Tour“ padėtis VVTAT atstovui kol kas neužkliūva – nors „Tez Tour“ vadovas A. Sukovas yra sulaukęs įtarimų dėl bendrovės darbuotojų uždirbtų pinigų plovimo, anot V. Stempkausko, šie įtarimai kol kas nėra pagrindas stabdyti ar kitaip apriboti kelionių organizatoriaus veiklą.

„Galioja nekaltumo prezumpcija. Ar tas vadovas yra nuteistas? Tai apie ką daugiau kalbėti. Yra teisinė valstybė – spekuliacijomis niekas nežaidžia. Kol nėra teismo sprendimo, perėjusio visas apeliacijas, žmogus yra nekaltas“, – teigė V. Stempkauskas, paklaustas apie „Tez Tour“ situaciją.


Valdemaras Stempkauskas

Valdemaras Stempkauskas© Dominykas Griežė

Anot VVTAT atstovo, išeitis klientui, kuriam kyla abejonių dėl bendrovės mokumo, yra paprasta: jei yra abejonių – tiesiog nepirk kelionės.

Gidų pinigai Lietuvoje virto turtais

Apie FNTT pradėtą tyrimą, kuriame figūruoja „Tez Tour“ ir kitos bendrovės, visuomenė informuota 2019 m. spalį. Teigta, kad FNTT Vilniaus apygardos valdybos tyrėjų išaiškinta 13 asmenų grupuotė, pasinaudojusi veikiančiomis ir fiktyviomis turizmo bendrovėmis, galėjo nuslėpti ne mažiau nei 2 mln. eurų pajamų.

Alfa.lt turimi dokumentai atskleidžia, kaip veikė ši schema, kurios pradžioje – iš lietuvių keliautojų užsienyje surinkti pinigai.

Lietuvių grupes užsienyje lydėdavę ir tebelydintys gidai renka grynuosius, už kuriuos kelionėse mokama už muziejus, ekskursijas, kitas atrakcijas. Surinktus pinigus „Tez Tour“ darbuotojai parveždavo ar parskraidindavo į Lietuvą.

FNTT duomenimis, pinigai, nuo kurių turėjo būti sumokėti mokesčiai, likdavo neapskaityti – grynieji, įtariama, nuo 2013 m. atsidurdavo A. Sukovo seife, o tuomet būdavo išplaunami per Latvijoje įkurtas fiktyvias bendroves, kurioms vadovauti galėjo „Tez Tour“ darbuotojai. Įdomi aplinkybė – į FNTT akiratį pakliuvusios bendrovės ir Latvijoje veikiantis „Tez Tour“ filialas, Alfa.lt žiniomis, buvo registruoti tuo pačiu adresu.

Nustatytos bent keturios tokios mikroįmonės – „OST Marketing“, „OST Consulting“, „OST Guide“ ir „BDI Solutions“, – į kurias būdavo patogu pervesti pinigus, mat iki 100 tūkst. eurų ribos tokios bendrovės neturėjo mokėti mokesčių.

2019 m. liepą pradėto ikiteisminio tyrimo metu paaiškėjo, kad A. Sukovas per minėtas bendroves pateikdavo sąskaitas už fiktyvias paslaugas bendrovėms Lietuvoje, tarp kurių – ne tik D. Gudelio parduota „VIP Viešosios informacijos partneriai“, bet ir „Baltic Tours Group“, „Travel Online Baltic“,  „Kelionių ekspresas“, viešbučių rezervacijos bendrovė „HotelStone“, dar keletas kitų bendrovių.

Nors Latvijoje registruotos bendrovės jokios veiklos nevykdė, minėtos įmonės apmokėdavo joms pateiktas sąskaitas už neva atliktus darbus. FNTT nustatė, kad A. Sukovas tuomet 90 proc. sumokėtų pinigų grąžindavo grynaisiais, kuriuos suveždavo gidai, o likusius 10 proc. pasilikdavo sau – kaip komisinį mokestį.

Dėl šios schemos išlošdavo visi – sąskaitas už neatliktus darbus apmokėdavusios bendrovės vėliau atgaudavo niekur neapskaitytus grynuosius pinigus, nuo kurių nereikėjo mokėti mokesčių, o „Tez Tour“ išplaudavo kelionėse surinktus grynuosius.

Įtarimai šiame tyrime yra pareikšti ne tik A. Sukovui – FNTT akiratin yra pakliuvę „Tez Tour“ darbuotojas Andrius Grigas, buvęs D. Gudelio parduotos bendrovės vadovas Giedrius Galdikas, verslininkas, bendrovės „Baltic Tours Group“ vadovas Sigitas Fabijonavičius, valdantis lėktuvų bilietų platinimo portalus skrendu.lt, lektuvubilietai.lt ir Latvijoje veikiantį aero.lv.

Papildyta: po šios publikacijos pasirodymo į portalą kreipėsi advokatas Nerijus Stukas, atstovaujantis FNTT tyrime pranešėju pripažintą Paulių Jasaitį. Kelionių agentūrai „Travelonline Baltics“ vadovavęs P. Jasaitis per advokatą pateikė sąskaitų išrašus, kurie parodo, kad prieš jį „Travelonline Baltics“ vadovavusių asmenų, figūruojančių FNTT tyrime, valdymo laikotarpiu bendrovė pervedimus anksčiau paminėtoms Latvijoje įkurtoms fiktyvioms bendrovėms.


Sąskaitos išrašas

Sąskaitos išrašas© Alfa.lt