JAV ruošiasi riboti vizų išdavimą besilaukiančioms moterims

Nėštumas
Nėštumas
BNS
2020-01-23 16:18

Donaldo Trumpo administracija ketvirtadienį pristato naujus vizų išdavimo apribojimus, siekiant sustabdyti vadinamąjį gimdymo turizmą, kai moterys gimdyti vyksta į Jungtines Valstijas, kad jų vaikai galėtų gauti JAV piliečio pasą.

JAV vizų prašytojoms, kurių, šalies konsulinių įstaigų pareigūnų nuomone, pagrindinis tikslas yra susilaukti vaikelio Amerikoje, nuo šiol bus keliami tokie patys reikalavimai kaip ir kitiems gydymo tikslais į JAV atvykstantiems užsieniečiams, sakoma Valstybės departamento trečiadienį atsiųstose nuorodose, su kuriomis susipažino naujienų agentūra „The Associated Press“.

Prie prašymo vizai išduoti šie asmenys turės pateikti dokumentus, įrodančius, kad į JAV jie vyksta gydymosi tikslais ir turi lėšų gydymo išlaidoms padengti.

Remiantis dviem pareigūnais, kalbėjusiais su anonimiškumo sąlyga, Valstybės departamentas šiuos reikalavimus planuoja paskelbti ketvirtadienį ir jie įsigalios jau penktadienį.

Nors tokia praktika, kai gimdyti vykstama į JAV, yra iš esmės legali, pasitaiko atvejų, kai pareigūnai suima gimdymo turizmu užsiimančių agentūrų verslininkus, apkaltinę juos sukčiavimu vizomis arba mokesčių slėpimu. Be to, vizų prašančios moterys dažnai neslepia savo ketinimų ir net pateikia sutartis, pasirašytas su gydytojais ar gydymo įstaigomis.

D. Trumpo administracija bando apriboti visų formų imigraciją, tačiau prezidentas ypač yra nepatenkintas pilietybės suteikimo gimimo vietos (ius soli) principu, kai pagal galiojančią Konstituciją visi JAV teritorijoje gimę kūdikiai yra laikomi šalies piliečiais. D. Trumpas yra ne kartą reiškęs nepasitenkinimą šiuo principu ir grasinęs panaikinti tokią tvarką. Tačiau ekspertai ir jo administracijos nariai sako, kad tai padaryti nėra lengva.

Turistinių vizų išdavimo nėščioms moterims reguliavimas galėtų būti vienas iš būdų prezidento siekiui įgyvendinti, tačiau kyla klausimų, kaip konsuliniai darbuotojai nustatys, ar moteris yra nėščia ir ar pasienio pareigūnai galės jos neįsileisti į valstybės teritoriją, jei iš pažiūros ji jiems pasirodys besilaukianti.

Pokalbių dėl vizų išdavimo metu konsuliniai pareigūnai neturi teisės klausti, ar moteris laukiasi, ar ketina pastoti. Tačiau jiems patiems teks nustatyti, ar vizos prašytojos tikrasis kelionės tikslas nėra pagimdyti JAV teritorijoje.

Vadinamasis gimdymo turizmas yra pelningas verslas ne tik JAV, bet ir užsienyje. Amerikiečių bendrovės reklamuojasi, kad už atlygį, kartais siekiantį 80 tūkst. JAV dolerių, padės įsigyti JAV vizą, taip pat siūlo apgyvendinimą viešbučiuose ir medicinines paslaugas. Gimdyti į JAV atvyksta daug moterų iš Rusijos ir Kinijos. JAV siekė išgyvendinti tokią praktiką dar iki D. Trumpo atėjimo į valdžią.

Tačiau oficialios statistikos, kiek užsieniečių specialiai atvyksta gimdyti į JAV, nėra. Už imigracijos įstatymų sugriežtinimą pasisakanti grupė Imigracijos studijų centras skelbia, kad 2012 m. Jungtinėse Valstijose pagimdė maždaug 36 tūkst. užsieniečių, kurios paskui išvyko iš šalies.

Šių nuostatų projektu „siekiama atsižvelgti į grėsmes nacionaliniam saugumui ir teisėsaugai, susijusias su gimdymo turizmu, įskaitant su gimdymo turizmo pramone susijusią nusikalstamą veiklą“, nurodė Valstybės departamento atstovas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.