V. Pranckietis: svarbu užtikrinti tokių atvejų kaip I. Rozovos prevenciją

Viktoras Pranckietis
Viktoras Pranckietis
  © Karolis Kavolėlis/Fotobankas
BNS
2020-01-22 09:50

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, jog ateityje svarbu užtikrinti tokių atvejų, kaip Seimo narės Irinos Rozovos, prevenciją.

Seimo pirmininkas trečiadienį liudys tyrimą dėl I. Rozovos ryšių su rusų diplomatais atliekančiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK).

„Svarbu, kad komisija imasi veiksmų, kad ateityje tokiems įvykiams būtų užtikrinta prevencija. Jeigu galimai kažkas turėtų norėti įtakos, kad ta įtaka būtų suvaldyta arba bent jau žinoma ir stebima. Manau, kad tas pasirinktas kelias ateičiai yra turbūt teisingas ir geras, ir komisija dirba kryptingai“, – „Žinių radijui“ sakė V. Pranckietis.

Jis mano, kad tokių situacijų pavyktų išvengti, jeigu būtų numatyta susipažinimo su dokumentais prievolė ar terminas.

„Dabar tai yra tiesiog tada, kada yra laiko“, – sakė V. Pranckietis.

Taip pat, jo vertinimu, galėtų atsirasti „įpareigojantis įspėjimas iš anksto“, jeigu pateikiama labai skubi informacija.

Jis taip pat mano, kad rašto autorius turėtų priimti sprendimą dėl rašo išviešinimo.

„Dabar irgi nėra aišku: jeigu ir viešas raštas, ar jį galima viešinti nesutikus autoriui?“ – svarstė V. Pranckietis.

Tyrimas dėl I. Rozovos nuslėptų ryšių su Rusijos diplomatais inicijuotas paaiškėjus, jog 2018 m. sausį Seimo pirmininkas V. Pranckietis gavo Valstybės saugumo departamento (VSD) rekomendaciją neišduoti politikei leidimo dirbti su įslaptinta informacija.

VSD dokumente rašoma apie tarimąsi su Rusijos diplomatais dėl finansinės paramos Rusų aljansui, Seimo narės bendravimą su iš Lietuvos 2014 m. išsiųstu Rusijos generaliniu konsulu Vladimiru Malyginu.

Šių kontaktų I. Rozova nenurodė prašyme išduoti leidimą dirbti su įslaptinta informacija.

Parlamentarė laikosi pozicijos, kad jos ryšiai su rusų diplomatais nebuvo asmeniniai, todėl ji neturėjusi jų deklaruoti VSD klausimyne.

Seimas NSGK taip pat pavedė atlikti tyrimą politikų, disponavusių informacija apie I. Rozovą, veiksmų. Komitetas aiškinsis, kokius sprendimus, susipažinęs su medžiaga apie I. Rozovą, priėmė Seimo pirmininkas, kiti informaciją gavę Seimo nariai.

Taip pat į komiteto posėdį kviečiami buvę Seimo pirmininkai Vydas Gedvilas ir Irena Degutienė.

Seime I. Rozova priklauso Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai.

Tyrimą NSGK turi baigti iki balandžio 30 d.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.