Teniso žvaigždžių sezono pradžią gaubė smogas

Praėjusią savaitę Melburno teniso aikštynus gaubė tirštas smogas.
Praėjusią savaitę Melburno teniso aikštynus gaubė tirštas smogas.
  © AFP

Pirmasis šių metų Didžiojo kirčio serijos teniso turnyras – Australijos atvirasis čempionatas („Australian Open“) Melburne prasidėjo organizatoriams ir sportininkams nuogąstaujant dėl prastų oro sąlygų ir smogo.

Krūmynų ir miškų gaisrai Australijoje siaučia nuo praėjusio rugsėjo. Fiksuojama per 100 gaisro židinių. Per šią stichinę nelaimę jau žuvo 29 žmonės, milijonai gyvūnų, daugybė australų neteko savo namų.

Melburną pasiekus nuodingam smogui, vienu metu netgi svarstyta atšaukti tradicines „Australian Open“ varžybas.

Pasigedo komunikacijos

Viktorijos valstijos aplinkos apsaugos agentūra oro kokybę Melburne savaitgalį įvertino „vidutine“. Kur kas prastesnė situacija buvo atrankos varžybose praėjusią savaitę, kai dauguma tenisininkų skundėsi kvėpavimo problemomis.

Slovėnė Dalila Jakupovič apskritai pasitraukė iš atrankos varžybų dėl užklupusio kosulio priepuolio.

Tai išvydęs kanadietis Denisas Šapovalovas netgi pasiūlė ignoruoti turnyrą: „Nesiruošiu rizikuoti savo sveikata ar net gyvybe, nes žaisti tenisą planuoju dar 10–15 metų.“

Savo susirūpinimą dėl susidariusios situacijos reiškė daug tenisininkų.

20-ies Didžiojo kirčio turnyrų laimėtojas ir teniso žaidėjų tarybos narys šveicaras Rogeris Federeris pasigedo komunikacijos tarp „Australian Open“ organizatorių ir varžybų dalyvių.

„Lankiausi pas organizatorius tomis dienomis, kai situacija Melburne buvo labai prasta. Pasakiau, kad esame sutrikę ir susirūpinę, nežinome, ar mums saugu žaisti atvirame ore. Mane ramino, tačiau niekas išsamiai nepaaiškino, kokia tikroji situacija“, – pasakojo R. Federeris.

Ispanas Rafaelis Nadalis reikalavo konsultacijų su specialistais: „Jei gydytojas patikins, kad tai nėra problema, tuomet mes ir žaisime.“

„Australian Open“ organizacinio komiteto vadovas Craigas Tiley stengėsi gesinti aistras ir žadėjo pasirūpinti sportininkų sveikatos saugumu. Buvo priimtas sprendimas stabdyti mačus, jei kietųjų dalelių kiekis viršys 200 mikrogramų normą viename kubiniame metre. O Tarptautinio olimpinio komiteto rekomendacijoje pavojinga nurodoma 300 mikrogramų riba.

Į Melburną ginti titulo atvykęs serbas Novakas Džokovičius teigė, kad jį šokiravo atrankos turnyre matyti vaizdai, kai tenisininkai duso nuo smogo.


N. Džokovičius

N. Džokovičius© SCANPIX

„Praėjusią savaitę Melburnas tapo užterščiausiu miestu visame pasaulyje. Liūdna buvo matyti žaidėjų kančias atrankoje. Tikiuosi, kad blogiausia jau praeityje ir oro tarša ims mažėti“, – sakė jau 7 kartus Melburne nugalėjęs N. Džokovičius.

Jis, kaip ir dauguma kitų teniso garsenybių, aukojo lėšas siekdami padėti atsakingoms Australijos tarnyboms įveikti šią gamtos krizę.

„Mus girdi visas pasaulis. Todėl turime kalbėti apie šią problemą didinant žmonių supratimą“, – teigė serbas.

Kalba, bet veiksmų nesiima

„Australian Open“ varžybos visuomet susiduria su gamtos siunčiamais iššūkiais. Sausį, kai Australijoje būna vidurvasaris, teniso žaidėjams paprastai tekdavo atlaikyti aukštesnę nei 40 laipsnių oro temperatūrą.

Šiemet Melburne alinančios kaitros nėra, tačiau čempionato dalyviams tenka susidurti su oro tarša. Tai lemia klimato kaitos padariniai.

Australijos klimato kaitos programos fondo vadovas Gavanas McFadzeanas paragino sporto organizacijas aktyviau skatinti kovą su klimato atšilimą lemiančiais reiškiniais. Deja, anot vadovo, organizacijos dažnai į tai pažvelgia pro pirštus.

„Vienas pagrindinių „Australian Open“ rėmėjų yra bankas ANZ. Jis skiria didžiules investicijas į Australijos anglies ir dujų pramonę. Kitaip tariant, vienas pagrindinių turnyro rėmėjų prisideda prie klimato pokyčių, kurie tiesiogiai veikia žaidėjus“, – pareiškė G. McFadzeanas.

Jis kvietė tenisininkus ne tik reikšti susirūpinimą dėl oro taršos, bet ir pasidomėti tai lemiančiomis priežastimis.

Pinigai ir favoritai

2020-ųjų „Australian Open“ varžybų dalyviai išsidalys rekordinį prizų fondą. Per metus jis pakilo septintadaliu ir šiemet sieks 44,07 mln. eurų.

Vyrų ir moterų vienetų varžybų nugalėtojams atiteks po 2,557 mln. eurų, finalininkai gaus po 1,281 mln. eurų.

Moterų turnyre nugalėtojos titulą ginančios japonės Naomi Osakos laukia rimti iššūkiai. Ji pagal reitingą yra trečia turnyro žaidėja po australės Ashleigh Barty bei čekės Karolinos Pliškovos.

Rimtų ambicijų turi garsioji amerikietė Serena Williams (8). 38 metų veteranė į Melburną atvyko turėdama tikslą iškovoti jau 24-ąjį Didžiojo kirčio trofėjų ir pagal šį rodiklį pavyti legendinę australę Margaret Court.

Pirmasis S. Williams mačas Melburne atrodė lyg lengvas apšilimas. Ji per mažiau nei valandą 6:0, 6:3 sutriuškino rusę Anastasiją Potapovą (90).


Serena Williams

Serena Williams© SIPA

Vyrų varžybų favoritu laikomas N. Džokovičius (2), sieksiantis 16-ojo Didžiojo kirčio titulo. Jo konkurentai tradiciniai – R. Nadalis (1) ir R. Federeris (3). Tačiau pats serbas labai rimtai vertina jaunąją kartą – 23 metų rusą Daniilą Medvedevą (4) ir 21 metų graiką Stefanosą Tsitsipą (6).

„Mes jau nesame myliomis nutolę nuo jų, kaip galbūt buvo prieš kelerius metus. Dabar jie išalkę pergalių ir pasiilgę iššūkių, jie beldžia į elito duris“, – sakė N. Džokovičius, pirmoje savo kovoje 7:6 (7:5), 6:2, 2:6, 6:1 įveikęs vokietį Janą Lennardą Struffą.

Dvi savaites truksiantis „Australian Open“ čempionatas baigsis vasario 2 d.