Pagarsėjusio sukčiaus nesustabdė nei teisėjai, nei bausmės: vertinga technika žaibiškai virsdavo pinigais

Saulius Kurgonas
Saulius Kurgonas
  © Edvard Blaževič

Prieš keletą metų pagarsėjęs sukčius Saulius Kurgonas jau turi mažiausiai 11 teistumų, tačiau nuo naujų nusikaltimų vyro ilgą laiką neatbaidydavo nei teisėjų pamokslai, nei vis griežtesnės jam skiriamos bausmės. Tačiau dabar, rodos, sukčius priėjo liepto galą – sausio pradžioje trijų teisėjų kolegija nusprendė, kad S. Kurgonui už grotų teks praleisti net 10 metų.

Nors už sukčiavimą, ypač – nedidelio masto, labai retai skiriama laisvės atėmimo bausmė, o ypač – didesnė nei kelerių metų, Vilniaus apygardos teismas sausio pradžioje nusprendė, jog niekaip kitaip pagarsėjęs sukčius nebus sustabdytas; teisėjų kolegijos sprendimu, susumavus keliais nuosprendžiais paskirtas bausmes S. Kurgonui buvo skirta 10 metų laisvės atėmimo bausmė.

Toks teisėjų sprendimas – greičiausiai visiškai priešingas, nei galėjo tikėtis S. Kurgonas; jau kelintąjį kartą nuteistas sukčius pats kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su apeliaciniu skundu, tikindamas, kad šįkart buvo nuteistas nepagrįstai.

Vertingi daiktai žaibiškai virsdavo pinigais

Pastaroji S. Kurgonui liūdnai pasibaigusi istorija prasidėjo dar 2016 m. lapkritį, kai sukčius toliau vykdė jau keletą kartų patikrintą schemą – vyras išsinuomodavo vertingą fototechniką ar kitus prietaisus, o gautus daiktus žaibiškai parduodavo. Eilinėje byloje S. Kurgonui teko aiškintis dėl keturių apgautųjų – trijų asmenų ir vienos bendrovės.

Pasinaudodamas viena internetine svetaine, skirta daiktų dalijimuisi, S. Kurgonas per kelias savaites išsinuomojo du fotoaparatus su įranga, bendrai vertus 3700 eurų, du termovizorius, kurių vertė siekė apie 3500 eurų, ir 4500 eurų vertės tinkavimo aparatą. Iš viso – vertingos technikos už 11 700 eurų.

Išsinuomotą techniką S. Kurgonas žaibiškai parduodavo pusvelčiui, o nuomotojai savo daiktus matydavo kaip savo ausis.

2019 m. gegužę Vilniaus miesto apylinkės teismas S. Kurgoną pripažino kaltu ir nuteisė trejų metų laisvės atėmimo bausme, kuri bendrą bausmę prailgino iki šešerių metų už grotų. Sukčius taip pat buvo įpareigotas atlyginti nukentėjusiųjų patirtus nuostolius.

Tačiau S. Kurgonas tokį nuosprendį apskundė, teigdamas, kad buvo nuteistas nepagrįstai. Vyras teigė, esą nesukčiavo, o tarp jo ir nuomotojų susiklostė civiliniai santykiai, nes nuomotojai žinojo, kam nuomoja savo techniką.

Vilniaus apygardos teismas S. Kurgono machinacijose neįžvelgė visiškai jokių civilinių santykių – tik sukčiavimą. Tačiau vienas sukčiaus prašymas buvo patenkintas, tiesa, taip, kaip greičiausiai nesitikėjo net pats skundo autorius; S. Kurgonas teisėjų prašė, kad, jei jau neįžvelgs jo nekaltumo, tinkamai perskaičiuotų jam paskirtas bausmes.

Teismas taip ir padarė, o tuomet paaiškėjo, kad daugybę kartų teistas S. Kurgonas turi net dvi iš keleto nuosprendžių sulipdytas laisvės atėmimo bausmes, kurių kiekviena sukčiui buvo paskirta po šešerius metus už grotų.

Teisėjai subendrino šias dvi bausmes ir galiausiai skyrė S. Kurgonui 10 metų laisvės atėmimo bausmę – tiek laiko sukčius turėtų praleisti už grotų.

Paskirtos bausmės sukčiaus nesustabdė

Pastaroji laisvės atėmimo bausmė greičiausiai dar nebus galutinė – prieš pat 2020-uosius S. Kurgonas buvo sulaukęs dar vieno nuosprendžio, kuris taip pat turėtų dar labiau pailginti viešnagės už grotų laiką.

Nuosprendis S. Kurgonui buvo paskelbtas už ypač įžūlų nusikaltimą – sukčius, jau turėjęs būti už grotų, toliau darė nusikaltimus.

Dar 2015 m., išklausęs jau keletą nuosprendžių, S. Kurgonas buvo sulaukęs penkerių metų laisvės atėmimo bausmės, kuri po vėlesnių nuosprendžių tik didėjo. Tačiau 2019 m. pradžioje S. Kurgonas vis dar buvo laisvėje ir Vilniuje veikiančioje „Senukų“ parduotuvėje pateikė neva jam išrašytą vienos bendrovės įgaliojimą bei šios bendrovės vardu įsigijo du išmaniuosius telefonus – „Huawei P20 PRO Twinlight“, kainavusį 669 eurus, ir „Iphone XS MAX 64GB Grey“, kainavusį 1269 eurus.

Tokia schema S. Kurgonui – puikiai pažįstama ir ne kartą naudota; jau ankstesnių bylų metu paaiškėjo, kad sukčius sugeba padirbti nieko neįtariančių bendrovių antspaudus ir dokumentus, kuriuos vėliau panaudoja nusikaltimams daryti.

Už pastarąjį nusikaltimą S. Kurgonui buvo skirta 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

Įpykusios aukos teisybės ieškojo pačios

Daugybę nusikaltimų padariusiam sukčiui sunkumų kelia ne tik policija ir teisėjai, bet ir apgauti žmonės.

S. Kurgonas apgavo daugybę asmenų, iš kurių vieni su aferistu atsiteisti bandė ieškodami kitų nukentėjusiųjų, o kiti bandė užkirsti kelią naujiems nusikaltimams viešumu; prieš keletą metų į Alfa.lt kreipęsis skaitytojas Saulius (vardas pakeistas) atskleidė savo istoriją. Saulius Alfa.lt pasakojo, kad jo pažintis su S. Kurgonu prasidėjo tuomet, kai šis su juo susisiekė viename interneto tinklalapyje, prašydamas išnuomoti fotoaparatą.

„Aš nuomoju tą fotoaparatą, jis rezervavo mano fotoaparatą trims dienoms. Kai susimokėjo, gavo mano kontaktus, mes susirašėme, bet jis tą pačią dieną neatvyko, todėl susitarėme, kad atvyks kitą dieną ir dar dienai prasitęs nuomą, vėliau sakė, kad dar ir objektyvą norėtų išsinuomoti. Dabar džiaugiuosi, kad objektyvo neišnuomojau jam“, – teigė nuo S. Kurgono nukentėjęs vyras.

Anot Sauliaus, sukčius fotoaparatą pasiėmė atvykęs į jo namus, kalbėjo ir elgėsi mandagiai, tačiau nuomotojui iškart kilo įtarimas, todėl jis dėl viso pikto ne tik įsiminė fotoaparato identifikacinį numerį, bet ir apsidraudė fototechniką, nors anksčiau niekad to nedarė.

O įtarimai pasitvirtino tuomet, kai baigėsi nuomos terminas, tačiau S. Kurgonas negrąžino išsinuomotos fototechnikos. „Jis ėmė pudrinti smegenis, kad jam reikia fotoaparato dar keturioms dienoms, dar objektyvo reikia tiek pat dienų. Tarėmės dėl kainų vieną dieną, bet kitą dieną jau neramu, rašau, kad grąžintų“, – pasakojo vyras.

Galiausiai paaiškėjo, kad visas susirašinėjimas su S. Kurgonu yra bevaisis – pratęsti nuomą žadėjęs sukčius teisinosi, kad yra Rygoje, sugalvodavo vis naujų pasiteisinimų ir tempė laiką, kol neapsikentęs Saulius pastebėjo, jog virtualioje erdvėje yra ir daugiau žmonių, kurie nusvilo nuo S. Kurgono. Pradėjus domėtis paaiškėjo, kad pastaruoju metu dar bent vienas vyras neteko ne tik fotoaparato, bet ir dviejų objektyvų, kitas vyras buvo paskolinęs S. Kurgonui kompiuterį, kurį tik šiaip ne taip pavyko atgauti, o viena mergina iki šiol nesulaukia sukčiui išnuomoto termovizoriaus.

„Tada ir supratau, kad čia problemų yra, – pasakojo Saulius. – Su policija nuvažiavome iki jo buto, tačiau namuose nieko neradome, tuomet policijai parašiau pareiškimą.“

Fotoaparatą vyrui pavyko atgauti kiek netikėtai – vienas iš su S. Kurgonu susidūrusių asmenų atsekė, kad sukčius lankėsi Kauno lombarde. Ėmęs domėtis, ar toks fotoaparatas kaip jo pardavinėjamas, Saulius greitai atrado savo fotoaparatą viename lombarde. Tiesa, jį atgauti pavyko tik tuomet, kai apie radinį buvo pranešta policijai. Už 950 eurų fotoaparatą pardavinėjęs lombardas nebuvo linkęs veltui atiduoti brangios fototechnikos, kurią S. Kurgonas buvo išsinuomojęs vos už 84 eurus.

Sukčių keikė viešai

Saulius buvo ne vienintelis fotografijos entuziastas, perspėjęs saugotis S. Kurgono. Tai, kad šiuo vyru pasitikėti neverta, prieš keletą metų virtualioje erdvėje viešai perspėjimą buvo paskelbęs žinomas fotografas Mindaugas Dulinskas, kartu pateikęs turimą S. Kurgono nuotrauką, kad kiti galėtų jį atpažinti.

„Kas jį pažįstat arba teikiat nuomos paslaugas, pasisaugokit šito žmogaus. Dabar, įsisukęs į Dalinuosi.lt sistemą ir ten prisirinkęs iš žmonių visko, vengia atiduoti.

Jis tikrai nėra fotografas, jis tikras sukčius su nesibaigiančiu sąrašu teistumų už įvairius sukčiavimus“, – rašė M. Dulinskas.

Viešai apie S. Kurgoną prabilęs fotografas teigė, kad šiam vyrui išnuomojo fotoaparatą ir objektyvą, kuriuos vėliau atgavo, tačiau objektyvas buvo apgadintas, o fotoaparatui trūko vienos kortelės. Anot M. Dulinsko, nuostolius S. Kurgonas iš dalies pateikė, tačiau nuolatos suko uodegą, meluodavo dėl savo buvimo vietos, o, paviešinus nutikusią istoriją, atsirado ir daugiau žmonių, kurie pripažino, jog išnuomojo šiam asmeniui brangią techniką, tačiau liko apgauti.

Pagarsėjusio sukčiaus nesustabdė nei teisėjai, nei bausmės: vertinga technika žaibiškai virsdavo pinigais

Saulius Kurgonas