M. Pompeo perspėjo Rusiją nesikišti į JAV rinkimus
Atnaujinta 21.20

S. Lavrovo ir M. Pompeo susitikimas
S. Lavrovo ir M. Pompeo susitikimas
  © SCANPIX
Raimondas Čiuplys | BNS
2019-12-10 18:59

Vašingtone antradienį prasidėjo JAV valstybės sekretoriaus Mike'o Pompeo ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo susitikimas, Jungtinėse Valstijose plėtojantis prezidento Donaldo Trumpo apkaltos dramai.

Ne ilgiau nei minutę trukusi protokolinė susitikimo dalis praėjo derybų dalyviams neištarus nė žodžio. Abiejų šalių diplomatijos vadovai ir jų delegacijų nariai jau buvo susėdę prie derybų stalo, kai į salę įėjo žurnalistai.

JAV žiniasklaidos atstovų prašymas atsakyti į keletą klausimų apie būsimą susitikimą liko be atsako.

Manoma, kad po derybų S. Lavrovas ir M. Pompeo pasikalbės su žurnalistais.

Vėliau Rusijos URM vadovą priims D. Trumpas.

Jųdviejų susitikimas bus atidžiai stebimas, Vašingtone tvyrant įtampai dėl demokratų dominuojamuose Atstovų Rūmuose besivystančio apkaltos D. Trumpui proceso. Keliomis valandomis anksčiau demokratai paskelbė suformuluotus oficialius kaltinimus D. Trumpui dėl piktnaudžiavimo įgaliojimais ir trukdymo Kongreso darbui.

Per S. Lavrovo ir M. Pompeo derybas daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama padėčiai karo draskomose Sirijoje ir Ukrainoje. Susitikimas Vašingtone vyksta kitą dieną po pirmadienį Paryžiuje įvykusių Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir ukrainiečių lyderio Volodymyro Zelenskio pirmųjų tiesioginių derybų dėl konflikto Rytų Ukrainoje.

Iranas ir Šiaurės Korėja taip pat kelia susirūpinimą tiek Vašingtonui, tiek Maskvai.

M. Pompeo ir S. Lavrovas rugsėjį buvo susitikę Niujorke vykusios Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos kuluaruose.

Tačiau Rusijos diplomatijos vadovas nesilankė JAV sostinėje nuo 2017 metų gegužės, kai buvo susitikęs su D. Trumpu Ovaliajame kabinete. Teigiama, kad per tą susitikimą JAV vadovas paviešino įslaptintos informacijos.

Nuotraukose iš to susitikimo matyti kartu besijuokiantys S. Lavrovas, D. Trumpas ir vėliau atleistas Rusijos ambasadorius Vašingtone Sergejus Kisliakas.

Amerikiečių žvalgybos tarnybos priėjo išvadą, kad Maskva kišosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus, mėgindama paveikti juos D. Trumpo naudai, tačiau Jungtinių Valstijų specialusis prokuroras Robertas Muelleris nerado pakankamai įrodymų, kad D. Trumpo rinkimų štabas buvo susimokęs su Rusijos vyriausybe dedant tokias pastangas.

R. Muellerio ataskaitoje nebuvo nustatyta, kad D. Trumpas padarė kokį nors nusikaltimą, tačiau jis nebuvo ir visiškai išteisintas.

„Jei atlikę nuodugnų tyrimą būtume buvę tikri, kad prezidentas akivaizdžiai netrukdė vykdyti teisingumą, būtume tai pareiškę“, – rašoma dokumente.

„Tačiau, remiantis faktais ir galiojančiais teisiniais standartais, negalime laikytis tokios nuomonės“, – priduriama jame.

Perspėjo nesikišti

M. Pomepo antradienį sakė perspėjęs Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą, kad Maskva sulauks atsako, jeigu mėgins kištis į ateinančiais metais vyksiančius Amerikos prezidento rinkimus.

„Kalbant apie kišimąsi į mūsų vidaus reikalus, aiškiai pareiškiau, kad tai nepriimtina“, – M. Pompeo sakė per spaudos konferenciją, surengtą po Vašingtone įvykusių jo derybų su S. Lavrovu.

„Jeigu Rusija arba koks nors [kitas] užsienio veikėjas įsikištų, kad sutrukdytų mūsų demokratinius procesus, mes imsimės atsakomųjų veiksmų“, – pridūrė jis.

S. Lavrovas savo ruožtu dar kartą atmetė JAV žvalgybos išvadas, kad Rusija 2016 metais kišosi į rinkimus, atvedusius į valdžią prezidentą Donaldą Trumpą.

„Suprantame, kad bendram darbui trukdė – ir tebetrukdo – įtarumo Rusijos atžvilgiu banga, tiesiog užliejusi Vašingtoną. Šiandien vėl pabrėžėme, kad visos spekuliacijos dėl mūsų menamo kišimosi į JAV vidaus procesus neturi pagrindo – jokių tai patvirtinančių faktų nematėme, mums jų niekas nepateikė, kol gera, dėl to, kad jų neegzistuoja“, – kalbėjo Rusijos diplomatijos vadovas.

Pasak S. Lavrovo, tuojau po 2016 metų JAV prezidento rinkimų Rusija prašė kadenciją baigiančio prezidento Baracko Obamos administracijos sudaryti galimybę Maskvai atsakyti į įtarimus dėl kišimosi.

„Jokių atsakymų nebuvo“, – teigė jis.

S. Lavrovas taip pat dar kartą pasiūlė, kad Maskva – pykstanti dėl JAV paramos Rusijos nevyriausybinėms organizacijoms – ir Vašingtonas pasirašytų susitarimą dėl nesikišimo į viena kitos reikalus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.