Klaipėdoje – startuolių ekosistemos proveržis

Startuoliai
Startuoliai
  © Organizatoriai

Metų pabaiga tapo tikru proveržiu Klaipėdos regiono startuolių ekosistemai. Pirmą kartą Vakarų Lietuvoje vyko preakceleratoriaus startuoliams programa – Primer mokymai. Dalyvavo net 21 technologijų kūrėjas. Keturios intensyvios mokymų dienos padėjo startuoliams išgryninti savo verslo planą. 18 dalyvių pasinaudojo unikalia galimybe ir jį pristatė potencialiems investuotojams. Mokymai vyko Light house coworking, vienoje didžiausių bendradarbystės erdvių Baltijos šalyse erdvėse. „Ši erdvė yra kritinės grandys startuolių inkubavimo ir preakceleravimo veikloms, – teigia mokymų organizavusio Tvariosios energetikos inovacijų skatinimo tinklo „InnoEnergy“ vadovas Kęstutis Morkūnas.


Startuoliai

Startuoliai© Organizatoriai

Idėjų įvairovė ir branda

Startuolių mokymuose Primer dalyvavo net 21 dalyvis, o prieš auditoriją ir potencialius investuotojus pasirodė 18. Tarp jų medicininės apyrankės sergantiems diabetu, vilkikų vairuotojų socialinio tinklo, internetinių aukcionų, energetikos sektoriuje dirbančių specialistų darbo ar darbuotojų paieškos platformos, butų trumpalaikės nuomos kurortinėse vietose priežiūros automatizavimo kūrėjai. Taip pat virtualių miestų ir lankytinų vietų turų iš paukščio skrydžio, 3D vaizdo projekcijų restoranuose ir funkciniuose viešbučių kambariuose, užuolaidų projektavimo programėlės idėjų autoriai ir  kiti startuoliai. 

„Klaipėda labai nustebino užsiregistravusių startuolių skaičiumi (>35), taip pat idėjų įvairove ir branda. Tad drąsiai galiu teigti, kad čia yra daug verslumo ir startuolių potencialo. Klaipėda gali išnaudoti savo geografinę ir veiklų specifiką – jūrinės tematikos idėjų ir išradimų komercinimą, transporto, logistikos, energetikos sritis”, – pastebi K. Morkūnas.

Koncentruoti 4 dienų mokymai

Sprendimas kreiptis į investuotojus yra vienas svarbiausių žingsnių pradedant verslą. Padrąsinti ankstyvosios stadijos startuolius ėmėsi dr. Donatas Jonikas, ekonomikos mokslų daktaras, rinkodaros praktikas, turintis daugiau kaip 14 metų patirtį, kurios metu padėjo išgryninti ir įgyvendinti daugiau nei 50 įmonių rinkodaros strategijas. Jis pasidalijo savo sukauptomis įžvalgomis atsakydamas, kas startuoliams padeda pritraukti investicijų. „Tam, kad startuoliai galėtų užtikrintai prisistatyti, keturis vakarus vyko intensyvios praktinės dirbtuvės. Jose dalyviai išsigrynino savo verslo modelius, analizavo rinką, ieškojo konkurencingų pranašumų, kūrė išskirtinės vertės pasiūlymus bei planavo verslo plėtros etapus. Vyko konstruktyvios diskusijos, kurių metu startuoliai galėjo pamatyti esamas spragas“, – apžvelgė mokymų lektorius.


Startuoliai

Startuoliai© Organizatoriai

Paskutinę Primer programos dieną dalyviai per 4 minutes turėjo pristatyti savo idėjas potencialiems investuotojams bei atsakyti į komisijos narių ir auditorijos klausimus. „Šie mokymai į savo verslą padėjo pažiūrėti kitu kampu ir suprasti, kaip jis atrodo potencialiems investuotojams. Tai leido įžvelgti naujų galimybių, kurios startuoliui yra neįkainojamos. Gavau pamokas iš profesionalų ir jas jau pritaikau mąstydamas apie verslo vystymą bei investicijų pritraukimą“, – įspūdžiais po renginio dalijosi vienas iš dalyvių Kęstutis Igaris, kuris potencialiems investuotojams pristatė internetinio aukciono platformą „kupcius.lt“.

Startuolių pristatymus stebėjo skirtingų kategorijų investuotojai: „InnoEnergy“, „70 Ventures“, „Verslo angelų fondo valdymas“ atstovai bei pavieniai investuotojai. Startuolių prisistatymai renginio metu buvo filmuojami ir bus prieinami Lietuvos verslo angelų asociacijai (LitBAN). 

„Mokymai įrodė, kad Klaipėdos regione nestinga potencialių startuolių, įdomių investuotojams. Kai kurie dalyviai su jais jau mezga diskusijas apie investicijų dydžius“, – džiaugėsi dr. D. Jonikas.

Inovacijų potencialui – investicijos

Programos iniciatoriai – „Baltic Tech Park“ ir „InnoEnergy“ atstovai – džiaugiasi, galėdami bendradarbiauti ir Primer mokymus perkelti iš Vilniaus į Klaipėdą: „Džiaugiamės galėdami kartu su partneriais prisidėti prie Primer mokymų programos. „Baltic Tech Park“ yra į inovacijas orientuota verslumo ekosistema, jungianti talentus, žinias ir resursus Baltijos jūros regione ir skatinanti į sinergiją orientuotą bendradarbiavimą. Esame pasirengę perspektyviausioms komandoms pasiūlyti kompleksines akceleravimo paslaugas, darbo vietą Light House coworking erdvėse bei savo ryšius su didžiausių miesto organizacijų atstovais, kuriems būtų aktualūs startuolių kuriami sprendimai“, – pabrėžia „Baltic Tech Park“ inovacijų direktorius Ignas Aničas.


Startuoliai

Startuoliai© Organizatoriai

Pasak „InnoEnergy“ atstovybės Lietuvoje vadovo K. Morkūno, lietuviai, kurdami inovacijas ir jomis grįstus verslus, gali sėkmingai pritraukti investicijas ir tapti konkurencingi pasaulyje. „Tikime, jog lietuvių startuoliai prisidės prie švariųjų technologijų stiprinimo Lietuvoje, o mes padėsime pradedantiesiems verslininkams viskuo, kuo galėsime, kad jų idėjos būtų realizuotos“, – priduria „InnoEnergy“ atstovas.

Programos organizatoriai remia ir investuoja į inovacijas bet kuriame etape – nuo idėjos iki visiškai komercializuotų produktų.