Ekspertai: ginklų prekybos augimas niekaip nelėtėja

Ginklai
Ginklai
  © Edvard Blaževič
Alfa.lt
2019-12-09 18:29

Ginklų prekyba pasaulyje ir toliau auga visu pajėgumu. Remiantis Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) parengtu tyrimu, 100 didžiausių pasaulio ginklų kompanijų ir vėl didino savo prekybos apsukas, o iš jų sėkmingiausiai – JAV veikiančios korporacijos, praneša portalas DW.

Praėjusiais metais 100 didžiausių ginklų gamintojų pasiekė 379 mlrd. eurų apyvartą – 4,6 proc. daugiau nei 2017 m. ir net 47 proc. daugiau nei 2002 m. Pasak Švedijoje veikiančios nevyriausybinės organizacijos, dėl patikimų duomenų trūkumo į šį tyrimą nebuvo įtrauktos Kinijos kompanijos, tai ginklų prekybos apimtis, tikėtina, dar labiau padidintų.

Pirmadienį išleistame tyrime pažymima, kad prie išaugusių prekybos apimčių labiausiai prisidėjo 5 didžiausios JAV ginklų kompanijos. Tačiau Europos firmos taip pat galėjo džiaugtis augimu, nors ir 0,7 proc., pardavę už maždaug 92 mlrd. eurų vertos ginkluotės 2018 m.

Rusijos kompanijų prekyba sumažėjo 0,4 proc., iki 32,5 mlrd. eurų.

JAV pirmauja

Tyrimas parodė, kad 10 didžiausių pasaulio ginklų gamintojų sugebėjo padidinti savo rinkos dalį 5,8 proc., iki 210 mlrd. dolerių. Pirmą kartą nuo pat 2002 m. visos 5 didžiausios ginkluotės kompanijos vėl buvo iš JAV ir sudarė 35 proc. visų 100 didžiausių gamintojų rinkos dalį.

Pirmoje vietoje be jokios konkurencijos atsidūrė JAV kompanija „Lockheed Martin“. Ji 2018 m. padidino savo pardavimus 5,2 proc. ir turi 11 proc. visų 100 didžiausių kompanijų pardavimų dalį. Šį pardavimų augimą daugiausia lėmė jos gaminamų naikintuvų F-35 užsakymai iš JAV ir kitų pasaulio valstybių.

Antra pagal dydį kompanija buvo „Boeing“, pasiekusi 29,2 mlrd. dolerių apyvartą. Pasak SIPRI cituoto Donaldo Trumpo administracijos dokumento, pardavimai išaugo dėl „šalies vidinės strateginės konkurencijos“.

Tyrimas apibrėžia, kad JAV valdžia savo didžiausiais konkurentais mato Rusiją ir Kiniją bei išlieka pasiryžusios tęsti savo 2017 m. pažadą plėsti savo karinės ginkluotės programą.

Dalis ginkluotės įmonių 2017 m. susijungė, todėl tai lėmė išaugusias prekybos apimtis po metų.

„Daugybė jungimųsi ir įsigijimų indikuoja, kad JAV kompanijos tikisi, kad šalies užsibrėžta programa bus techniškai sudėtinga“, – rašoma SIPRI tyrime.

Jungtinė Karalystė sėkmingai prekiauja

27 didžiausios pasaulio ginkluotės kompanijos yra iš Europos, iš kurių lyderiaujančios veikia Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje. Didžiausias Didžiosios Britanijos žaidėjas yra megakorporacija „BAE Systems“, kurioje dirba per 83 tūkst. darbuotojų.

Britų kompanijos 2018 m. turėjo 35,1 mlrd. dolerių apyvartą, o prancūzų – 23,2 mlrd. dolerių. Vokietijos gamintojai pranešė gavę 8,4 mlrd. dolerių apyvartą – 3,8 proc. sumažinant savo dalį pasaulinėje rinkoje.

Dvi visos Europos įmonės „Airbus“ ir MBDA bendrai pasiekė pardavimų už 15,4 mlrd. dolerių.

Rusija vejasi

Rusijos kompanijos pasiekė 36,2 mlrd. dolerių apyvartą ir sudarė 8,6 proc. viso pasaulio ginklų gamybos rinkos. Nors 2018 m. jų pardavimai šiek tiek sumenko, jų dalis pasaulinėje prekyboje stabiliai auga nuo pat 2009 m.

„Tai yra daugiausia dėl Rusijos išaugusių ginklų pirkimų, susijusių su milžinišku 2011–2020 m. modernizacijos planu ir kiek mažiau dėl išaugusio ginklų eksporto. Penkios Rusijoje veikiančios kompanijos pranešė išaugusias prekybos apimtis“, – rašome SIPRI tyrime.

Ginklų gamintojai iš kitų 8 valstybių – Izraelio, Indijos, Pietų Korėjos, Japonijos, Turkijos, Australijos, Kanados ir Singapūro, patekusio į 100-uką, – bendrai pasiekė 36,2 mlrd. dolerių apyvartą.