Užstrigusi „Žalgirio“ sistema: kada kauniečiai pradės lipti iš duobės?

„Žalgirio“ sąskaitoje po 10 turų - 3 pergalės
„Žalgirio“ sąskaitoje po 10 turų - 3 pergalės
  © SIPA

„Kovojame, bet kažkas blogai, kažkas nepavyksta. Daug žmonių ateina į areną – gėda prieš juos“, – po dar vieno Kauno „Žalgirio“ pralaimėjimo Eurolygoje komandos rūbinėje nusivylęs kalbėjo Marius Grigonis.

„Žalgiris“ duobėje. Lietuvos čempionai stipriausiame Europos klubų turnyre per 10 turų iškovojo tik 3 pergales ir patyrė 7 pralaimėjimus. Tačiau trenerį Šarūną Jasikevičių dar labiau neramina tai, kad jis nepriverčia krepšininkų žaisti, kaip iš jų reikalaujama.

Apie kauniečių problemas ir krizės priežastis Alfa.lt kalbėjosi su dviejų kartų buvusiais žalgiriečiais – dabartiniu Seimo nariu Sergejumi Jovaiša bei Utenos „Juventus“ trenerių štabe dirbančiu Vidu Ginevičiumi.

Nevykdo nurodymų

14 tūkst. sirgalių „Žalgirio“ areną ketvirtadienio vakarą vėl paliko niūriomis nuotaikomis. Žalgiriečiai savo tvirtovėje patyrė antrą nesėkmę iš eilės – slogų įspūdį palikusiame mače 59:61 pralaimėjo Belgrado „Crvena Zvezdos“ (3-7) komandai.

„Tokie pasirodymai nuteikia prastai. Šiuolaikiniame krepšinyje vyrauja fiziškas žaidimas, o to fiziškumo mūsiškiams ir trūksta. Greičio savybių nepakanka, problemos prasideda susidūrus su fiziškai stipresniu oponentu, tuomet matome trypčiojimą ir kamuolio varinėjimą ratu“, – pareiškė S. Jovaiša.

„Nedžiugina, – antrino V. Ginevičius. – Aš manau, kad Š. Jasikevičius viską daro gerai ir jo taikoma sistema nėra bloga. Žaidėjai susikuria progų, tik kažkodėl nepataiko net nedengiami. Žalgiriečiams reikia 1–2 gerų ir rezultatyvių rungtynių, tuomet visa komanda užsivestų ir reikalai pagerėtų.“

Akį rėžia ir faktas, kad „Žalgiris“ savo arenoje, kur kaskart sulaukia 14–15 tūkst. žiūrovų paramos, pralaimėjo jau 5 rungtynes iš 7.

„Jie ir praėjusį sezoną geriau žaidė išvykose. Visiškas paradoksas ir mistika. Gaila, kad tokiu būdu namie barstomi brangūs taškai“, – sakė V. Ginevičius.

Žalgiriečiams dažniau pralaimint, nei laimint, Š. Jasikeviičius spaudos konferencijose kone iki užkimimo kartoja, kad komandos žaidime nėra reikiamo fiziškumo ir energijos, pasigendama lyderystės. Žurnalistams pasiteiravus, ar žaidėjai negali priprasti prie sistemos, ar tiesiog nenori to daryti, Šaras numojo ranka: „Nereikia „ieškoti sliekų“. Jie žino, ką turi padaryti.“

Ilgą monologą apie problemas treneris užbaigė kandžia replika, kad nuo šiol žaidėjai po Kauną nebevaikščios pakeltoms galvomis, turės dirbti dar sunkiau.

S. Jovaiša įsitikinęs, kad žalgiriečiai pernelyg įsprausti į sistemos rėmus: „Atletiškumo nėra, nes žaidėjai tokie. Jiems trūksta sprogstamosios jėgos. Be to, puolime nematau dinamikos, įvairovės. Varžovai perprato „Žalgirio“ puolimą, žino, kad jie atakuos sistemiškai. Kai valdai kamuolį, varžovas turi tavęs bijoti. O mūsiškiai žaidžia nuspėjamai. Tai rodo, kiek komanda pelno taškų. Žaidžiant namie, reikia mesti 80 taškų, o ne 60.“

Po pralaimėjimo „Crvena Zvezdos“ komandai Š. Jasikevičius jau ne pirmą kartą šį sezoną pakartojo, kad jam nepavyksta prisibelsti į žaidėjų protus ir širdis.

„Komandai niekas nekelia neįvykdomų reikalavimų ar nurodymų, trenerio pastabos teisingos, – buvusį bendražygį rinktinėje gynė V. Ginevičius. – Tik patys „Žalgirio“ treneriai geriausiai išmano savo komandos virtuvę. Bet problema ta, kad pasikeitė pusė „Žalgirio“ komandos, legionieriams niekaip nesiseka adaptuotis, čia jiems viskas nauja.“

Komplektavimo spragos

Dėmesio šiemet sulaukia ir „Žalgirio“ sudėties komplektacija bei jos metu padarytos klaidos.

„Žaidėjų pasirinkimas – toks... iš bėdos. Nėra galingų žaidėjų, koks buvo Brandonas Daviesas, kurio po krepšiais lengvai nepastumdysi. Jockui Landale'ui akivaizdžiai reikia sutvirtėti. Likusi chebra taip pat nėra smogikai“, – pažymėjo S. Jovaiša.

Vis tik veteranas sutinka, kad krepšininkų turguje „Žalgirio“ pasirinkimą lemia ribotos finansinės galimybės. O atradus talentą, po metų jį pervilioja turtingesni klubai. Taip nutiko ir su B. Daviesu, ir su Leo Westermannu, Aaronu White'u, Kevinu Pangosu bei kitais.

„Komandos komplektacija yra lyg loterija, žaidėjų pasirinkimas reikalauja gilesnės analizės, – mano S. Jovaiša, prisiminęs Alexo Perezo atleidimą. – Iš karto buvo matyti, kad A. Perezas nepritaps, varžovai jį tiesiog apstumdė.“

Su A. Perezu buvo siejama nemažai vilčių, tačiau meksikietis Eurolygoje nepritapo. Aikštelėje jis praleisdavo tik po 11 minučių, per jas įmesdavo 3,1 taško, atlikdavo 1,9 rezultatyvaus perdavimo.


Alexas Perezas

Alexas Perezas© Teodoras Biliūnas / Fotobankas

„Š. Jasikevičius buvo puikus įžaidėjas, todėl ir sudėtį komplektuoja panašiu principu, tikėdamas, kad šios pozicijos žaidėjas taps komandos varikliuku. Su A. Perezu buvo prašauta, ir įžaidėjo pozicijoje lieka spraga. Tačiau ji netrukus bus užpildyta kitu krepšininku. „Žalgiriui“ labai trūksta aukšto lygio įžadėjo, kuris vestų komandą į priekį“, – pažymėjo V. Ginevičius.

Reikia kantrybės

Keturių pralaimėjimų serija „Žalgirį“ bloškė į 14-ąją poziciją Eurolygos turnyro lentelėje.

„Ši komanda tikrai nėra tokia beviltiška, kaip rodo pastarieji rezultatai, – neabejojo V. Ginevičius. – Situacija tikrai pagerės. Juk praėjo tik trečdalis sezono, dar laukia 24 rungtynės. Laiko daug.“

Kad džiugių akimirkų Eurolygoje dar bus, sutinka ir S. Jovaiša.

Tačiau iliuzijas apie atkrintamąsias varžybas Barselonos olimpiados prizininkas siūlo pamiršti: „Per daug varžovams atiduodame namie, pralaimėdami tiesioginiams konkurentams. Kompensuoti to išvykose nepavyks, todėl patekimas į ketvirtfinalį prilygtų stebuklui.“

Pašnekovai prisiminė 2018–2019 m. sezoną ir netikėtą „Žalgirio“ renesansą. Tuomet Lietuvos čempionai Eurolygoje ilgai stumdėsi antroje turnyro lentelės dalyje, tačiau sezoną baigė 6 pergalių serija ir sugebėjo įšokti į atkrintamąsias kovas.

S. Jovaiša teigė, kad tokį atgimimą tuomet lėmė tai, kad žaidėjams puolime buvo suteikta daugiau laisvės, užuot taikius griežtus derinius. Jie pradėjo dažniau žiūrėti į krepšį, pataikyti ir mėgautis žaidimu. Esą to reikėtų ir dabar.

O V. Ginevičius mano, kad praėjusio sezono pavyzdys galėtų įkvėpti komandą: „Pavasarį vienu metu visi irgi laidojo „Žalgirio“ sezoną, o viskas virto puikia pergalių serija. Pakartoti kažką panašaus bus sudėtinga, tačiau prisiminkime, kad dar liko daugiau nei 20 rungtynių. Dabar reikia kantrybės ir stiprių nervų.“

Kitas rungtynes Eurolygoje Kauno komanda žais lapkričio 28 d. Berlyne su vietos ALBA (3-7) ekipa.

Užstrigusi „Žalgirio“ sistema: kada kauniečiai pradės lipti iš duobės?

„Žalgirio“ sąskaitoje po 10 turų - 3 pergalės
+6