Atšaukta JAV ambasadorė duoda parodymus viešame D. Trumpo apkaltos tyrimo posėdyje

Buvusi ambasadorė Ukrainoje Marie Yovanovitch atvyksta liudyti.
Buvusi ambasadorė Ukrainoje Marie Yovanovitch atvyksta liudyti.
  © SCANPIX
BNS
2019-11-15 18:39

JAV Atstovų Rūmai penktadienį prasidėjusiame apkaltos tyrimo posėdyje išklausys buvusios JAV ambasadorės Ukrainoje Marie Yovanovitch, atsidūrusios tyrėjus dominančios Donaldo Trumpo sąjungininkų „šmeižto kampanijos“ taikiklyje, parodymus.

Karjeros diplomatė, dirbusi prie respublikonų ir prie demokratų prezidentų, turėtų papasakoti savo sukrečiančią istoriją, kaip buvo D. Trumpo netikėtai atšaukta ir perspėta „saugotis“, vienas po kito greitai sekusių įvykių virtinėje, sukėlusių susirūpinimą dėl Baltųjų rūmų šešėlinės užsienio politikos.

Ji ir kiti pareigūnai, pastarosiomis dienomis duodantys parodymus istorinėse viešose liudytojų apklausose Atstovų Rūmuose, sunkiai galėjo suprasti D. Trumpo veiksmus. Jų pateiktais liudijimais demokratai pasinaudos, siekdami įrodyti, jog prezidento elgesys buvo vertas apkaltos.

D. Trumpas savo apkaltos tyrimą vadina neturinčiu pagrindo ir politiškai motyvuotu.

M. Yovanovitch ir kiti ypač atkreipė dėmesį į D. Trumpo asmeninį advokatą Rudy Giuliani, kuris, pasak vieno liudytojo, valdė „nederamą“ politinį kanalą, veikusį už oficialių diplomatinių JAV ir Ukrainos santykių ribų.

Už uždarų durų vykusiame liudijime paklausta, ar kas nors iš Valstybės departamento pareigūnų, žinojusių apie R. Guliani veiksmus, bandė jį sustabdyti, M. Yovanovitch atsakė: „Nemanau, kad jie būtų manę galintys tai padaryti.“

Demokratai kaltina prezidentą, kad jis piktnaudžiavo įgaliojimais, kai pasinaudodamas JAV karine pagalba Ukrainai ir naujo tos šalies prezidento Volodymyro Zelenskio noru susitikti spaudė Kijevą atlikti tyrimą dėl demokrato Joe Bideno ir jo sūnaus Hunterio, dirbusio ukrainiečių dujų bendrovės „Burisma“ valdyboje.

Vienas iš svarbiausių įrodymų yra Baltųjų rūmų paskelbta liepos 25 dieną įvykusio prezidentų pokalbio telefonu stenograma. Iš jos matyti, kad D. Trumpas prašė V. Zelenskio inicijuoti tyrimą dėl J. Bidenų.

Pats D. Trumpas savo apkaltos tyrimą vadina neturinčiu pagrindo ir politiškai motyvuotu. Jis neigia padaręs ką nors nederama.

D. Trumpas užsipuolė apkaltos tyrimo posėdyje liudijančią JAV diplomatę

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį užsipuolė buvusią Jungtinių Valstijų ambasadorę Ukrainoje, šiuo metu liudijančią viešame valstybės vadovo apkaltos tyrimo posėdyje.

Prezidento piktų žinučių socialiniame tinkle „Twitter“ virtinė pasirodė diplomatei M. Yovanovitch Atstovų Rūmuose pasakojant apie savo netikėtą atleidimą iš JAV ambasadoriaus Kijeve posto po D. Trumpo sąjungininkų „šmeižto kampanijos“.

„Viskas, kur Marie Yovanovitch nuėjo, išėjo į bloga“, – tvirtino prezidentas. Savo žinutėje jis priminė, kad prezidentai turi „absoliučią teisę“ paskirti į pareigas ir atleisti ambasadorius.

 Žinutė buvo „labai bauginanti“

Buvusi JAV ambasadorė Ukrainoje M. Yovanovitch  penktadienį pareiškė, kad prezidento D. Trumpo  komentaras tviteryje, paskelbtas jai liudijant apkaltos tyrime Atstovų Rūmuose, buvo „labai bauginantis“.

D. Trumpas užsipuolė atleistą ambasadorę, jai duodant parodymus Atstovų Rūmų Žvalgybos komitete apie netikėtą jos atšaukimą iš Ukrainos po, anot jos, D. Trumpo asmeninio advokato Rudy Giuliani  ir korumpuotų ukrainiečių surengtos „šmeižto kampanijos“.

„Tai labai baugina“, – sakė M. Yovanovitch, Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto vadovui Adamui Schiffui  paprašius tai pakomentuoti.

Į tai A. Schiffas atsakė, kad „kai kurie iš čia esančiųjų labai rimtai žiūri į liudytojų bauginimą“.

Paskelbta pirmojo D. Trumpo ir V. Zelenskio pokalbio stenograma 

 JAV prezidentas Donaldas Trumpas  penktadienį paskelbė savo pirmojo pokalbio telefonu su naujuoju Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu stenogramą.

Tai yra naujausias Baltųjų rūmų bandymas paneigti demokratų tvirtinimus, kad D. Trumpas piktnaudžiavo savo įgaliojimais JAV prezidento poste.

Rugsėjį Atstovų Rūmuose buvo pradėtas prezidento apkaltos tyrimas.

Vienas iš svarbiausių įrodymų yra Baltųjų rūmų paskelbta liepos 25 dieną įvykusio prezidentų pokalbio telefonu stenograma.

Demokratai kaltina prezidentą, kad jis piktnaudžiavo įgaliojimais, kai pasinaudodamas JAV karine pagalba Ukrainai ir naujo tos šalies prezidento V. Zelenskio noru susitikti spaudė Kijevą atlikti tyrimą dėl demokrato J. Bideno  ir jo sūnaus Hunterio, dirbusio ukrainiečių dujų bendrovės „Burisma“ valdyboje.

Vienas iš svarbiausių įrodymų yra Baltųjų rūmų paskelbta liepos 25 dieną įvykusio prezidentų pokalbio telefonu stenograma. Iš jos matyti, kad D. Trumpas prašė V. Zelenskio inicijuoti tyrimą dėl J. Bidenų.

Trečiadienį Kapitolijuje prasidėjo vieši JAV prezidento apkaltos tyrimo posėdžiai.

Tuo metu penktadienį buvo paskelbta balandžio mėnesį įvykusio trumpo prezidentų pokalbio stenograma. Tąkart D. Trumpas pasveikino V. Zelenskį su pergale Ukrainos prezidento rinkimuose. Apie J. Bideną ar korupciją tame pokalbyje nekalbama.

Be to, D. Trumpas pakvietė V. Zelenskį į Vašingtoną ir užtikrino ukrainiečių lyderį, kad JAV jį visiškai palaiko.

„Kai jūs įsikursite Ukrainos prezidento poste ir būsite pasirengęs, norėčiau jus pakviesti į Baltuosius rūmus. Turime apie daug ką su jumis pasikalbėti, ir, bet kokiu atveju, mes su jumis“, – stenogramoje cituojamas D. Trumpas.Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.