Kinų prezidentas: smurtas Honkonge kelia grėsmę „vienos šalies, dviejų sistemų“ principui

Taikus protestas Honkonge
Taikus protestas Honkonge
  © SCANPIX

Pastarojo meto „smurtinga nelegali veikla“ Honkonge „smarkiai paminė įstatymo viršenybę ir socialinę tvarką“ šiame pusiau autonominiame mieste, ketvirtadienį pareiškė Kinijos prezidentas Xi Jinpingas.

Prezidentą cituoja valstybinė žiniasklaida.

Xi Jinpingas sakė, kad Pekinas „tvirtai palaiko“ Honkongo vyriausybę ir policiją ir kad „sustabdyti smurtą ir sukontroliuoti chaosą bei atkurti tvarką šiuo metu yra skubiausia Honkongo užduotis“, nurodė leidinys „Renmin Ribao“.

Smurtas ir protestuotojų veiksmai „smarkiai pakenkė esminiam principui „viena šalis, dvi sistemos“, kalbėjo Xi Jinpingas per BRICS šalių – Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos (PAR) – viršūnių susitikimą Brazilijos sostinėje.

Protestai Honkonge prasidėjo birželio mėnesį dėl dabar jau atšaukto įstatymo projekto, kuriuo būtų buvę leista vykdyti ekstradicijas į žemyninę Kiniją, tačiau nuo to laiko išaugo į judėjimą, reikalaujantį suteikti daugiau demokratinių laisvių ir ištirti policijos veiksmus.

Pirmadienis buvo viena smurtingiausių dienų per pastaruosius penkis mėnesius, kai Honkongą krečia demokratijos aktyvistų protestai. Per neramumus pirmadienį policininkas pašovė jauną kaukėtą protestuotoją, o per kitą incidentą buvo padegtas Pekino politiką palaikantis vyras.

Didžiajai Britanijai 1997 metais sugrąžinus Honkongą Kinijai, ši miestą valdo pagal principą „viena šalis, dvi sistemos“.

Protestuotojai sako norintys sustabdyti Pekino kontrolės griežtinimą ir perdavimo metu duotų įsipareigojimų užtikrinti mieste didesnes laisves nei pagrindinėje Kinijos teritorijos dalyje eroziją.

Tačiau Pekinas atsisako nusileisti ir perspėjo, kad rengiasi įvesti dar griežtesnes saugumo priemones.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.