Po daugelį nuvylusio susitikimo D. Trumpas pasiskelbė esantis Turkijos lyderio „fanas“

R. Erdoganas ir D. Trumpas
R. Erdoganas ir D. Trumpas
  © SCANPIX
Alfa.lt
2019-11-15 06:47

JAV prezidentas Donaldas Trumpas po ne vieną valandą trukusių pokalbių su Recepu Tayyipu Erdoganu, paskelbė esantis Turkijos lyderio „didelis fanas“, skelbia portalas CNN.

Šis susitikimas, kai kurių šalies politikų nusivylimui, nebuvo tokia rimta akistata, abiejų šalių santykiams nukritus į seniai matytas žemumas dėl nesutarimų Sirijos konflikte ir Ankaros pirktų Rusijos raketų sistemų.

D. Trumpas susitikimo Ovaliajame kabinete metu nuolat kartojo, kokia „garbė“ priimti R. Erdoganą, ir vis pabrėžė jų abiejų draugystę, nepaisydamas didelio abiejų pagrindinių šalies partijų pasipriešinimo priimti Turkijos vadą Kongrese ar susirūpinimo dėl Turkijos įsiveržimo į Siriją.

JAV prezidentas tikėjosi išsklaidyti kai kurių griežčiausių R. Erdogano kritikų Kongrese skepticizmą, pakviesdamas tokius svarbius respublikonų politikus kaip senatorius Lindsey Grahamas į Baltuosius rūmus, kur turėjo vykti problematiškiausių temų diskusija.

Tačiau galiausiai D. Trumpas toliau aukštindamas autokratą pripažino, kad tas susitikimas nebuvo ypač efektyvus ir ėmėsi atkartoti kai kurias R. Erdogano citatas.

„Jūs darote nuostabų darbą Turkijos žmonėms“, – teigė D. Trumpas ir vėliau pridūrė, kad R. Erdoganas turi „puikius santykius su kurdais“ – grupe, kurią Turkija yra paskelbusi teroristais.

Tačiau Turkijos prezidentas nėra vienintelis politikos „mačo“, kuris pakerėjo D. Trumpą. JAV vadovas nuolat pabrėžia savo draugystę su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu ir su Šiaurės Korėjos lyderiu yra apsikeitęs, kaip jis pats vadina, „meilės laiškais“. Šiuos santykius su abejotinais veikėjais jis pripažino ir savo kalbos antradienį metu.

„Visi nori ateiti – diktatoriai, viskas gerai. Įeikite. Bet kas, kas gerai JAV: mes norime padėti savo žmonėms“, – savo kalboje Niujorke teigė prezidentas.

Tačiau joks lyderis, panašu, iš D. Trumpo negavo tiek, kiek gavo R. Erdoganas. Šių lyderių santykiai buvo stebimi nuo pat spalį vykusio skambučio, kuris lėmė D. Trumpo paskelbtą JAV karių pasitraukimą iš Sirijos, taip uždegant žalią šviesą ilgai planuotai Turkijos invazijai.

JAV prezidentas Ovaliojo kabineto susitikime ir vėliau vykusioje spaudos konferencijoje taip ir nepasmerkė Turkijos invazijos prieš amerikiečių sąjungininkus kurdus bei neiškėlė karo nusikaltimų, kuriais yra kaltinami Turkijos remiami sukilėliai, temos.

„Ugnies nutraukimas laikosi gan gerai, mes šnekėjomės su kurdais ir jie atrodo labai patenkinti, – teigė D. Trumpas. – Kaip žinote, mes patraukėme savo karius prieš kurį laiką, nes manau, kad yra pats laikas mums nebesirūpinti kitų žmonių sienomis. Aš noriu rūpintis mūsų pačių sienomis, mes turime pakankamai sienų, kuriomis reikia rūpintis.“

Pasak šaltinio prezidento administracijoje, praėjusią savaitę D. Trumpas parašė laišką R. Erdoganui, siūlydamas jam naują prekybos susitarimą ir pasiūlydamas išvengti sankcijų, jei abi valstybės galėtų susitarti dėl užsilikusių ginčų, tarp kurių – Rusijos raketų sistema ir ugnies nutraukimas Sirijoje.

Mainais į 100 mlrd. dolerių prekybos susitarimą Turkija privalės laikytis ugnies nutraukimo šiaurinėje Sirijoje. D. Trumpas taip pat parašė, kad Turkijai yra įmanoma išvengti sankcijų, kurias įpareigojo skirti JAV Kongresas dėl nusipirktos rusiškos S-400 oro gynybos sistemos.

Toks prezidento atidėliojimas skirti sankcijas supykdė dalį JAV politikų. Kongreso nariai jau anksčiau jautėsi nusivylę D. Trumpo sprendimu išvesti karius iš Sirijos, taip atveriant Turkijai kelią užpulti JAV sąjungininkus kurdus. Prieš pat planuotą R. Erdogano vizitą abiejų partijų politikai rašė D. Trumpui atšaukti susitikimą Baltuosiuose rūmuose, tačiau prezidentas į šį prašymą nesureagavo.