PSO: menai vaidina didelį vaidmenį mūsų sveikatai ir gerovei

Meno reikmenys
Meno reikmenys
  © Pixabay.com
Alfa.lt
2019-11-16 22:18

Ar galima turėti geresnę savijautą ir sveikatą šokant? Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pirmadienį išleista ataskaita teigia, kad taip.

„Įsitraukimas į menus gali būti naudingas tiek psichinei, tiek fizinei sveikatai“, – prie tokios išvados priėjo PSO, atlikusi „vieną išsamiausių įrodymų apžvalgų“ šia tema.

Portalo „Euronews“ duomenimis, organizacijos Europos regioninis padalinys ištyrė daugiau nei 900 išleistų mokslinių darbų ir per 3000 tyrimų siekiant suformuoti politines gaires pasaulio valstybėms. Pasak sveikatos ekspertų, muzikos klausymasis padeda kontroliuoti kraujo gliukozės lygį, grojant su muzikiniu instrumentu yra gerinama imuninė sistema ir mažinamas stresas, o šokis teigiamai veikia tiek kūną, tiek protą. Tapymas ar skulptūrų kūrimas gali padėti kovoti su depresija.

„Šie pavyzdžiai yra minimi naujoje PSO ataskaitoje, kuri parodo būdus, kuriais menai gali susidoroti su kompleksinėmis sveikatos problemomis kaip diabetas, nutukimas ar psichinės ligos“, – teigė PSO Europos regioninė direktorė Piroska Ostlin.

Ši ataskaita pabrėžia, kaip menai gali suvaidinti svarbų vaidmenį gerai savijautai nuo pat gimimo iki gyvenimo galo.

„Jauni vaikai, kurių tėvai jiems skaito prieš miegą, kokybiškiau naktį miega ir yra labiau susikaupę mokykloje“, – teigiama PSO ataskaitoje.

Tyrimai taip pat atskleidžia galimą teatro naują paaugliams ar teigiamą muzikos poveikį senesniems žmonėms su demencija. Menai gali būti nepamainoma priemonė ir kritiniais pagalbos atvejais, o tokios organizacijos kaip „Klounai be sienų“ yra sukaupusios nepamainomą patirtį ir ekspertizę.

Raportas teigia, kad meno terapija ne tik parodo gerus rezultatus, bet ir kai kuriais atvejais gali kainos prasme tapti net efektyvesne priemone nei biomedicininis gydymas. Meninė intervencija gali būti pritaikoma ir socialiniams santykiams gerinti, ypač bandant užmegzti kontaktą su pažeidžiamomis grupėmis ar mažumomis. 

Atvejų studija iš visos Europos

Ataskaita pateikė įvairių jau naudojamų meninių strategijų sveikatingume panaudojimo pavyzdžių. Viena iš jų – „išrašomojo meno“ programa Jungtinėje Karalystėje. Pagal ją žmonės, kurie konsultuojasi su šeimos gydytoju dėl nemedicininių problemų, pavyzdžiui, socialinė atskirtis, gali būti nusiųsti jungiamajam darbuotojui.

„Jungiamieji darbuotojai sujungia žmones su bendruomenės veiklomis, ypač dalyvaujamojo meno užsiėmimais. Įvairūs vietiniai vertinimai skirtinguose regionuose įrodė veiklos teikiamą naudą psichinei sveikatai, chroniško skausmo, ilgalaikių ligų kontroliavimui, socialinei paramai ir gerai savijautai“, – teigiama ataskaitoje.

„Šokis už Parkinsono ligą“ yra vienas iš gerųjų pavyzdžių visoje Europoje veikiančios programos, kurios metu yra organizuojamos šokių pamokos sergantiems Parkinsono liga, orientuojantis į specifinius simptomus, kaip pusiausvyros išlaikymo problemos, kognityviniai ir motoriniai gebėjimai, psichinė sveikata ir pasitikėjimas savimi.

Politinės gairės

Atsižvelgdama į ataskaitoje minimas gerąsias praktikas, PSO ragina valstybes įgyvendinti meno panaudojimą sveikatinant visuomenę.

Pagrindinės rekomendacijos:

  • Užtikrinti, kad bendruomenės turėtų prieigą prie „menas sveikatai“ programų;
  • Integruoti meną į sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų parengimą;
  • Supažindinti gydytojus su galimomis menų programomis ir skatinti juos siūlyti jas pacientams.