Išsami orų prognozė: kas mūsų laukia artimiausiu metu?

Ruduo Aukštaitijos sostinę nudažė aukso spalva.
Ruduo Aukštaitijos sostinę nudažė aukso spalva.
  © „Sekundės“ archyvas

Vis dar mėgaujamės lapkričio šiluma, kad ir kaip tai keistai skambėtų. Matomai neišsipildys ir ilgesnės trukmės orų prognozė Europai lapkričio pirmai pusei, kuri buvo sudaryta spalio trečio dešimtadienio pradžioje. Joje buvo numatyta žemesnė už normą oro temperatūra didesnėje Europos dalyje, išskyrus pačią pietvakarinę jos dalį.

Tikrai šiaurinėje Europos dalyje stipriai atšalo, Laplandijoje oro temperatūra naktimis krenta iki -20 °C, vidurio Švedijoje – iki -10 °C, Pietų Norvegijos kalnuose – iki -15 °C ir žemiau. Vėsu buvo Škotijoje, šiaurinėje Anglijoje, Airijoje ir net kaimyninėje Estijoje, ten rytais oro temperatūra krenta iki 0 °C ar kelių laipsnių šalčio. Panaši situacija centrinėje Ispanijos dalyje. O Rytų Europoje, Balkanuose ir Juodosios jūros regione anomaliai šilta. Žemo slėgio sritis užėmusi beveik visą Vidurio Europą ir toliau nežada tikslių ilgos trukmės orų prognozių, nes tokia slėgio centrų padėtis yra nebūdinga atmosferos pusiausvyros sąlygoms regione.

Minėta žemo slėgio sritis savaip perskirsto greitai judančius ciklonus ir atmosferos frontus: nuo Labradoro ir Niūfaundlendo jie per vakarinę Europos dalį nukreipiami link Viduržemio jūros, o nuo jos per Balkanus į šiaurinę Rytų Europos dalį. Dalis tos šilumos ir drėgmės tenka ir Lietuvai. Dėl tokių ciklonų trajektorijų didžiausias kritulių kiekis teks Kantabrijos (Ispanija) ir Pirėnų kalnų šiauriniams šlaitams, pietiniams Apeninams, Rytinėms Alpėms ir vakariniams Dinarų ir Pindo (Graikija) kalnų šlaitams. Ten ne tik galimos stiprios liūtys (Alpėse ir Pirėnuose sniegas), bet ir nuošliaužos bei staigūs poplūdžiai trumpose iš kalnų tekančiose upėse.

Taip pat, ši žemo slėgio sritis paprastai lemia slėgio augimą virš šiaurinės Europos. Todėl šalti orai toliau laikysis beveik visoje Skandinavijoje, Islandijoje, Fareruose ir Škotijoje, o žvarbūs (šaltesni už normą) orai apims beveik visą Vakarų Europą. Cikloniniai sūkuriai nuo Viduržemio jūros ir Balkanų judėdami į šiaurę didesnę dalį drėgmės paliks pavėjiniuose jų kelyje pasitaikančių kalnų šlaituose, o pietinių platumų šiluma toliau bus „tiekiama“ į Rytų Europą. Kitos savaitės viduryje gausūs krituliai ir 5 - 10 °C šiluma numatoma šiaurės vakarinėse Rusijos srityse, o pietinėje Ukrainoje, Moldovoje, Rumunijoje, Vengrijoje ir kitur – iki +15 - +20 °C.

Toliau stiprėja Sibiro anticiklonas, tiesa jo centras ateinančią savaitę laikysis virš Altajaus ir Kazachstano. Anticikloninė cirkuliacija apims beveik visą Šiaurės Ameriką, todėl šalti ir sausi orai bus Vidurio Vakaruose ir Kanados prerijose, o naktinės šalnos pasieks prie Meksikos įlankos esančias Misisipės, Luizianos, Alabamos valstijas. Indijos vandenyno šiaurėje dar tęsiasi tropinių sūkurių sezonas; intensyvus tropinis ciklonas keistu pavadinimu „Bulbul“ grasina Vakarų Bengalijos ir gretimoms Indijos valstijoms, kitas aktyvus ciklonas virš Pietų Kinijos jūros, numatoma, po paros pasieks taifūno stadiją, o dar po paros (sekmadienį) pasieks Centrinio Vietnamo kalnus ir išpils nuo 300 iki 1000 mm kritulių.

Lietuvoje nei šalčių nei sniego ateinančią savaitę nenumatoma. Užtai vidutinė paros oro temperatūra bus +5 - +8 °C, o tai sudaro 3 – 6 °C aukščiau už daugiametę normą. Atmosferos frontai ir žemo slėgio sritys iš pietų kritulius paskirstys labai netolygiai, daugiausia lietaus tikėtina rytinėje ir centrinėje Lietuvos dalyse.

Reiktų pažymėti, kad orų prognozės susijusios su oro pernaša iš pietų turi didelį neapibrėžtumą, ypač kritulių prognozės. Užtenka, kad atmosferos fronto ar kritulių zonos judėjimo trajektorija pasislinks bent 100 km į vakarus ar rytus nuo prognozuotos – kritulių prognozė konkrečiam taškui ar teritorijai gali visai nepasitvirtinti.

Europinis vidutinės trukmės prognozių centras (ECMWF) prognozuoja šiltesnius nei įprasta lapkričio orus didesnėje Rytų Europos dalyje, taip pat ir Lietuvoje iki pat mėnesio pabaigos, o kritulių kiekio žymesnės tendencijos nenumato.