S. A. Bačkio mirties 20-mečio sukaktį jo vardo gatvės Vilniuje gyventojai vėl mini kitaip

Stasys Antanas Bačkis (Juozo Ruzgio nuotr.)
Stasys Antanas Bačkis (Juozo Ruzgio nuotr.)
  © Archyvas
Alfa.lt
2019-11-08 17:31

Paskutinio Lietuvos diplomatijos šefo emigracijoje Stasio Antano Bačkio mirties 20-ąsias metines prisimenantys jo vardu pavadintos gatvės Vilniuje gyventojai vėl mini kitaip: šią datą jie pasitinka įrengdami Stasio Antano Bačkio ir gretimas gatves.

„Pernai prieš Kalėdas, minėdami 35 metų sukaktį nuo dienos, kai po Stasio Lozoraičio mirties Stasys Antanas Bačkis tapo Lietuvos diplomatijos šefu, bendruomenės narių iniciatyva ir lėšomis įrengėme šio iškilaus diplomato atminimą įamžinančius stendus. Šiais metais, minėdami S. A. Bačkio netekties dvidešimtmetį, nutarėme įprasminti įgyvendindami ne vienerius metus puoselėtą svajonę įsirengti mūsų kvartalo gatves, kad jos taptų išties vertos gatvei suteikto garbingo vardo“, – sako Asociacijos „Pavilnio naujakurių bendruomenė“ pirmininkas Giedrius Čyras.

Gatvės asfaltuojamos ir šaligatviai įrengiami gyventojų iniciatyva ir lėšomis, dalyvaujant Vilniaus miesto savivaldybės įgyvendinamoje Gyvenamosios aplinkos gerinimo programoje.

„Esame nepaprastai dėkingi savivaldybės vadovams ir tarnautojams, kurie puikiai suprato ir įvertino mūsų norą realiais ir gyventojams naudingais darbais, o ne vien atminimo lentelėmis, įprasminti S. A. Bačkio atminimą. Nors slapta vylėmės, jog visus darbus pavyks baigti iki lapkričio 10 dienos, kai sukaks 20 metų nuo iškilaus diplomato mirties, įvairios aplinkybės lėmė kiek ilgiau užtrukusius darbus. Visgi, esame tikri, kad kitais metais, minint Stasio Antano Bačkio darbo Lietuvos diplomatinėje tarnyboje pradžios 90-metį, galėsime džiaugtis šios asmenybės verta sutvarkyta gatve ir aplinka, bus įrengtas ir gatvės apšvietimas“, – sako G. Čyras.

Bendruomenės pirmininkas kartu primena, kad S. A. Bačkiui buvo svarbios krikščioniškos tradicijos ir vertybės, o vienas iš jo sūnų – Audrys Juozas Bačkis – tapo Katalikų Bažnyčios kardinolu, kitas – Ričardas Bačkis – rinkosi diplomato kelią.

„Kas miršta kūnui, tas atgimsta naujam gyvenimui, sako krikščioniškoji tradicija, kuri buvo brangi ir S.A.Bačkiui. Tad ir mes, minėdami paskutiniojo Lietuvos diplomatijos šefo emigracijoje mirties metines, simboliškai atgaiviname jo atminimą įrengdami gatves“, – teigia G.Čyras.

***

Šį sekmadienį, lapkričio 10 d., Stasio Antano Bačkio gatvės gyventojų atstovai planuoja pagerbti iškilaus diplomato atminimą padėdami vainiką ant jo ir sutuoktinės Onos kapų Vilniaus Antakalnio kapinėse.

***

Prieš metus S.A. Bačkio gatvės gyventojai savo iniciatyva ir neprašydami kokio nors indėlio iš savivaldybės ar valstybės institucijų įrengė stendus, kuriuose pristatomas Stasys Antanas Bačkis, kurio vardu ir yra pavadinta gatvė.

Stenduose publikuojamos nuotraukos, saugomos JAV Prezidento Ronaldo Reigano bibliotekoje, Lietuvos centriniame valstybės archyve ir Vytauto Didžiojo universiteto Išeivijos institute.

S. A. Bačkio mirties 20-mečio sukaktį jo vardo gatvės Vilniuje gyventojai vėl mini kitaip

Stasys Antanas Bačkis (Juozo Ruzgio nuotr.)