Panevėžio politikas M. Leliukas žodžių nesirinko: jam reiktų pažiūrėti į pasą ir ant pečiaus pagulėti

Panevėžio tarybos narys Mantas Leliukas
Panevėžio tarybos narys Mantas Leliukas
  © V. Bulaitis
Sekundė
2019-10-30 13:38

Didžiulį ažiotažą sukėlusi Panevėžio savivaldybės tarybos Etikos komisijos pirmininko pareigybė atiteko ne politinės organizacijos, o visuomenės atstovui Tomui Josui. 

Vienos miesto neįgaliųjų organizacijos į Etikos komisiją deleguotą T. Josą į jos pirmininkus pasiūlė Panevėžio meras Rytis Račkauskas, kai Tarybos dauguma jau tris kartus atmetė opozicijos į šias pareigas teiktą judėjimo „Kartu“ atstovės Viktorijos Polzunovaitės kandidatūrą. 

„Ketvirtą kartą opozicijai teikiant tą pačią, tris kartus jau atmestą kandidatūrą, Taryba atsiduria keistoje pozicijoje. Taip ne tik pažeidžiamas reglamentas, bet ir demonstruojama nepagarba Tarybai – juk akivaizdu, kad tris kartus balsavus prieš siūlomą vis tą pačią kandidatūrą ketvirtą kartą kitokio rezultato sunku tikėtis. Negana to, tokie opozicijos veiksmai vis labiau panašėja į mėginimą blokuoti Etikos komisijos suformavimą ir darbą“, – situaciją pakomentavo meras. 

Anot jo, T. Josas yra didžiausią gyvenimo patirtį turintis Etikos komisijos narys. 


Tomas Josas yra didžiausią patirtį turintis Panevėžio tarybos Etikos komisijos narys

Tomas Josas yra didžiausią patirtį turintis Panevėžio tarybos Etikos komisijos narys© „Sekundės“ archyvas

„Jo patirtis dirbant ir Tarybos nariu, ir miesto vadovu, ir apskrities viršininku yra nenuginčijama. Svarbu ir tai, kad į Etikos komisiją jį delegavo visuomeninė organizacija, taigi T. Josas neatstovauja nei daugumai, nei opozicijai. Esu tikras, kad jis sugebės užtikrinti sklandų komisijos darbą“, – teigė R. Račkauskas. 

Etikos komisiją sudaro 11 narių: keturi visuomenės, tiek pat valdančiųjų ir trys opozicijos atstovai. 

Nebalsuotų net ketvirčiuojama 

T. Joso kandidatūrą palaikė 15 Tarybos narių. Opozicijos atstovai balsavime nedalyvavo motyvuodami, jog nepalaikydama jų kandidatės į pirmininkus Taryba pažeidžia Vietos savivaldos įstatymą. 

Judėjimo „Kartu“ atstovės miesto Taryboje Erikos Kosej teigimu, Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas išaiškinęs, kad įstatymas nenumato apribojimo opozicijai į Etikos komisijos pirmininkus siūlyti tą patį kandidatą pakartotinai. Šiam Seimo komitetui priklauso ir Panevėžyje išrinktas parlamentaras, „Kartu“ lyderis Povilas Urbšys. 

Opozicija valdančiuosius, triskart atmetusius jos į etikos sargų pirmininkus teiktą V. Polzunovaitės kandidatūrą, kaltina pamynus opozicijos teises, nesilaikant įstatymų ir įspėja, jog kreipsis į teisėsaugą. 

Tokie kaltinimai papiktino daugumos atstovus. „Mes, Tarybos nariai, davėme priesaiką ir niekas mūsų negali priversti balsuoti taip, kaip kažkas nori. Opozicijos užsispyrimas nedaro jai garbės“, – pareiškė Petras Luomanas. 

Daugumai priklausanti Birutė Valkiūnienė teigė už „Kartu“ atstovės V. Polzunovaitės kandidatūrą į Etikos komisijos pirmininkus niekada nebalsuosianti. „Tai mano, laisvo žmogaus, pozicija. Gali mane ketvirčiuoti, vis tiek niekas manęs neprivers atsisakyti laisvo balsavimo mandato, kokį užtikrina Lietuvos įstatymai“, – pabrėžė B. Valkiūnienė. 

Tarybos opozicija reikalavo dėl Etikos komisijos pirmininko balsuoti slaptai. Vis dėlto dauguma Tarybos narių pasisakė prieš tokį pasiūlymą. 

Senjorams – tik gulėti ant pečiaus 

Kova dėl Etikos komisijos pirmininko vietos apnuogino Tarybos narių požiūrį ne tik į kolegas, bet ir jų pačių suvokimą apie moralę. Opozicijos atstovas, Žaliųjų partijos narys Mantas Leliukas be užuolankų pareiškė, kad 79 metų žmogui tetinka „gulėti ant pečiaus“ ir pats tokio amžiaus net nenorėtų sulaukti. 

„Žiūrėdamas į mero siūlomą kandidatūrą, visų pirma jis yra net ne opozicijoje, antras dalykas, neaiškios ten, kaip sakant, kompanijos atstovas ir dar vienas niuansas yra tai, kad žmogui reiktų pažiūrėti vieną kartą gyvenime į pasą ir tiesiog gal ant pečiaus pagulėti, o ne užsiiminėti kažkokiomis etikos normomis, kurias pats labai sunkiai supranta. 

Suprantu, kad gal gyvenime man irgi bus tiek pat metų, neduok Dieve sulaukti, bet tikrai aš nesiruošiu eiti toliau į politiką ir vaidinti etikos sargą“, – rėžė 39 metų M. Leliukas. 

Laikosi reglamento 

Tarybos sekretoriaus Mantas Navaruckis motyvuoja, jog pati opozicija, keletą kartų iš eilės teikusi vis tą pačią kandidatę į pirmininkus, nesilaikė Tarybos veiklos reglamento. Jame nurodyta, kad „Tarybai nepritarus siūlomai kandidatūrai, mažuma (opozicija) raštu per 1 savaitę po Tarybos posėdžio teikia merui kitą komisijos pirmininko kandidatūrą“. 

Šis reglamentas patvirtintas daugiau nei prieš ketvertą metų ir per tą laiką Vyriausybės atstovas Panevėžio apskrityje nėra Tarybai pateikęs pastabų, jog dokumentas prieštarauja šalies įstatymams. 

Su politikais išsiskyręs 

T. Josą į Etikos komisijos narius pasiūlė Panevėžio aklųjų ir silpnaregių draugija „Žvilgsnis“. Jis jau ketverius metus nepriklauso jokiai politinei organizacijai. Anksčiau yra buvęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariu, tačiau pradėjęs viešai kritikuoti buvusios šios partijos atstovės Seime Gretos Kildišienės ir valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio skandalą, vos po kelių mėnesių narystės buvo pašalintas iš sąjungos gretų. 

Praėjusią kadenciją T. Josas buvo išrinktas į miesto Tarybą, joje dirbo kaip nepartinis. 

Posėdyje kaip prie baro 

T. Josas teigia Tarybos posėdžio nestebėjęs ir negirdėjęs, ką apie jį kalbėję Tarybos nariai. Visgi pripažįsta, kad, nepaisant to, jog į etikos sargus deleguotas ne politikų, o nešališkos neįgaliųjų organizacijos, vadovauti Etikos komisijai prireiks daug išminties ir nebus lengva. 

„Bus labai sudėtinga dirbti. Nemanau, kad mūsų savivaldybėje yra opozicija. Man atrodo, kad labiau norima Tarybos posėdžiuose padaryti anarchiją. Ten girdisi tokių posakių, kad kai kurių net pakartoti nedrįsčiau“, – kalbėjo T. Josas. 

Jo nuomone, politikams net jo amžius užkliuvęs ne dėl to, kad asmeniškai pačiam norėta įgelti. T. Josas įsitikinęs, jog tokio nepasitenkinimo priežastys tėra politiniai išskaičiavimai. 

„Ne dėl manęs tokios aistros. Šitą dalyką bandoma kiek įmanoma labiau suvelti, nes neišsirinkus Etikos komisijos pirmininko Vidaus reikalų ministerija grasina tiesioginiu valdymu. Kai kurie viską daro, kad tai įvyktų. Tokiu atveju Panevėžiui grėstų nauji savivaldos rinkimai“, – įžvelgia naujasis Etikos komisijos pirmininkas. 

T. Josas tikina esąs palankus visiems, kurie dirba, neskirstantis opozicijos ir valdančiosios daugumos. „Ir visiškai nepalankus tiems, kurie elgiasi ne kaip Tarybos nariai, o kaip susirinkusieji prie baro“, – kalbėjo Panevėžio politikų etikos sargas.