A. Širinskienė: Seimo pirmininkas dabar realiai atstovauja pats sau
Laidos „Alfa taškas“ įrašas

Alfa.lt
2019-10-23 18:44

Vakar Seime susiklostė gan kurioziška situacija – po pirmo nepavykusio bandymo nuversti Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį iškovoję antrą bandymą, valdantieji vis tiek nesugebėjo to padaryti. Kas atsitiko?

„Alfa taško“ studijoje apsilankiusi Seimo narė valstietė Agnė Širinskienė pripažino, kad situacija iš tiesų gan kurioziška – parlamentui vadovauja pats už save atsakingas ir vos 5 žmonių palaikymą turintis žmogus, o prie to prisidėjo opozicija, kuri aklai siekė atkeršyti valstiečių lyderiui Ramūnui Karbauskiui.

„Čia iš karto kyla atsakomybės klausimas – kaip mes suprantame Seimo nario darbą, – teigė Seimo narė. – Opozicija vis tiek savo veiksmais turi prisiimti tam tikrą atsakomybę už jo (V. Pranckiečio – red. past.) tolesnius veiksmus, kai vien per tą aklą kerštą ir nenorėjimą siekti konstruktyvaus dialogo yra sukurta tokia situacija, kad Seimo pirmininkas dabar realiai atstovauja pats sau.“

Tačiau panašu, kad bent kol kas bandymai atsikratyti V. Pranckiečiu aprims – pagal įstatymus procedūros negalima kartoti pusmetį, o dabar yra svarbesnių klausimų, kaip artėjančių metų biudžeto priėmimas. Tačiau A. Širinskienė Seimo pirmininkui siūlytų tiesiog atsistatydinti.

„Aš manau, kad su tokia parama bet kuris politikas greičiausiai pasektų pono (Mindaugo) Basčio pėdsakais ir tiesiog kitą dieną po balsavimo labai garbingai išeitų, sakydamas, kad supranta, kokia yra reali situacija“, – mano politikė.

Ar valdantieji sugebės susivienyti biudžeto priėmimui?

Ar vakarykštis nepavykęs balsavimas dėl V. Pranckiečio atstatydinimo rodo, kad dauguma subyrėjusi? Ar panaši situacija nepasikartos ir su kitų metų valstybės biudžetu, ypač turint omenyje, kad vakarykščiame Seimo posėdyje Vyriausybės siūlomi nauji mokesčiai nebuvo patvirtinti?

A. Širinskienė yra įsitikinusi, kad su artėjančių metų biudžeto priėmimu viskas bus gerai, o abejoti Vyriausybės pasiūlymais yra natūralus parlamentinės valstybės bruožas.

„Labai ilgą laiką daugeliui Seimo narių, ne tik iš opozicijos, bet kai kur ir mūsų frakcijos nariams, kildavo klausimų dėl mokesčių kai kuriais aspektais tikslingumo, – teigė parlamentarė. – Turime pavyzdį su nekilnojamojo turto mokesčiu, kur ta lengvata daugiavaikėms šeimoms, šeimoms, turinčioms neįgalių vaikų, Vyriausybės pasiūlymuose buvo iš esmės naikinama. Taigi natūralu, kad mes kritikavome tuos dalykus ir anksčiau.“

Ar nebus sutrikdytas KT teisėjų skyrimo procesas?

Viena iš Seimo pirmininko prerogatyvų – siūlyti parlamentui kandidatus į kai kurias svarbias valstybės institucijas, kaip Konstitucinis Teismas (KT). Ar V. Pranckiečio likimas poste nesutrikdys šių svarbių pareigūnų skyrimo proceso? Pasak A. Širinskienės, valdantieji tikrai neketina užsiimti kerštu valstybės sąskaita ir Seimo pirmininko siūlomus kandidatus vertins pagal jų kompetencijas.

„Aš manyčiau, kad šiuo aspektu nesielgsime destruktyviai. Labai priklausys nuo to, kokios kompetencijos tą asmenį teikia, – teigė politikė. – Seimas turi sprendimo galią. Šiuo atveju, jeigu bus neadekvatūs sprendimai, bus kvestionuojama.“

Kodėl R. Karbauskis nekandidatavo į Seimo pirmininkus?

Žvelgiant į dabartinę situaciją Seime, vis dažniau keliamas klausimas, į kurį visi turi skirtingus atsakymus: kodėl valstiečių lyderis R. Karbauskis nėjo į Seimo pirmininkus? A. Širinskienė mano, kad lyderio sprendimas nekandidatuoti į šį svarbų postą buvo logiškas.

„O kodėl ponas Gabrielius Landsbergis nėjo į Seimo valdybą, o ten ėjo ponia (Irena) Degutienė? – klausė politikė. – Tiesiog aš manyčiau, kad tas atsakymas yra bendras: tiek vienos, tiek kitos partijos lyderiai puikiai suprato, kad jie į Seimą atvedė daug naujų žmonių, ir tiek vienam, tiek kitam pirmiausia reikėjo vienyti savo frakcijas ir jas burti į bendrą kolektyvą.“

Kodėl R. Karbauskis toks nepopuliarus?

Naujausios gyventojų apklausos rodo, kad R. Karbauskis yra vienas nepopuliariausių politikų Lietuvoje. Ar šis faktas turi įtakos jo autoritetui frakcijoje ir visoje partijoje, ypač nenumaldomai artėjant rinkimams? A. Širinskienė į reitingus žiūri kaip į tam tikrą realybę – valdančiųjų partijų lyderiai labai dažnai būna nepopuliarūs, tačiau šis faktas neturi lemiamos reikšmės jų autoritetui.

„Labai natūralu, kad lyderiai surenka visas įmanomas strėles, kas benutiktų, – paaiškino Seimo narė. – Į šiuos reitingus žiūriu kaip į realybę, kuri yra neišvengiama, bet ar tai veikia lyderio autoritetą frakcijoje? Manyčiau, kad tikrai ne.“

Tačiau ar tokie prasti partijos lyderio reitingai gali suteikti galimybę V. Pranckiečiui į savo pusę palenkti valstiečius? Galbūt Seimo vadovas jau bando aplink save burti kokį nors naują judėjimą? Valstiečių atstovė A. Širinkskienė tokias galimybes atmeta – jos nuomone, parlamento vadovas nesugebėtų lyderiauti.

„Aš girdžiu jo kalbėjimą, kad jam atrodo, jog būtų pajėgus kažką burti aplink save. Bet ar mes matome tame žmoguje kažkokią charizmą ir gebėjimą burti?“ – klausė valstietė.

Plačiau apie tai – laidoje „Alfa taškas“.