JAV muitai ES kilmės prekėms atpigins sūrius ir žaliavinį pieną

Didžiausia iš Lietuvos į JAV eksportuojamų prekių rūšis, kuriai pritaikyti JAV muitai, yra sūriai.
Didžiausia iš Lietuvos į JAV eksportuojamų prekių rūšis, kuriai pritaikyti JAV muitai, yra sūriai.
  © Pexels
Arvydas Jockus | Alfa.lt
2019-10-29 05:55

Į JAV paskelbtą apmuitinamų prekių iš Lietuvos sąrašą nepateko didžioji dalis į JAV eksportuojamų lietuviškų sūrio produktų. Tačiau į JAV sūrius eksportuojantys didžiausi šalies pieno perdirbėjai turės savo produkciją nukreipti į kitas rinkas.

Šalies pienininkai teigia, kad dėl įvestų muitų didės sūrių paklausa Europoje bei kitose rinkose, todėl net įmonės, kurios neeksportuoja produkcijos į JAV, patirs netiesioginę įtaką dėl išaugusios pasiūlos. Dėl to Europoje gali kristi žaliavinio pieno ir sūrių kaina.

Skaičiuojama, kad papildomi 25 proc. JAV muito tarifai iš viso bus pritaikyti 1,8 mln. eurų vertės lietuviškų produktų, tarp jų ­­­– kai kurių sūrių, sviesto ir kiaulienos, eksportui. Tai sudaro 0,12 proc. Lietuvos eksporto į JAV.

Įvedė muitus ES kilmės prekėms

Spalio 18 d. dėl Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) pralaimėtos bylos, susijusios su subsidijomis „Airbus“, JAV įvedė muitus kai kurioms ES prekėms. Iš viso JAV įvedė muitus 7,5 mlrd. JAV dolerių vertės ES kilmės prekėms.

Kaip Alfa.lt informavo Užsienio reikalų ministerija (URM), muitai įvedami ES pagamintiems lėktuvams (10 proc. muitas) ir kai kuriems žemės ūkio produktams (25 proc. muitas).

„Absoliučiai didžioji dalis naujų muitų (6,5 mlrd. USD iš 7,5 mlrd. USD vertės ES eksporto į JAV) taikoma keturių didžiųjų „Airbus“ subsidijuojančių ES šalių (Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės) prekėms“, – teigiama Alfa.lt atsiųstame URM komentare.

Į sąrašą nepateko didžioji dalis lietuviškų sūrių

„Swedbank“ vyresnysis ekonomistas Vytenis Šimkus atkreipė dėmesį, kad į JAV paskelbtą apmuitinamų prekių iš Lietuvos sąrašą nepateko didžioji dalis į JAV eksportuojamų lietuviškų sūrio produktų (už 6,2 mln. eurų). Be to, pasak V. Šimkaus, nors su PPO palaiminimu įvesti muitai ES prekėms, vertoms 7,5 mlrd. JAV dolerių, ir skamba kaip didžiulė suma, tai sudaro vos 2 proc. viso ES eksporto į JAV.

„Muitai visų pirma yra nusitaikę į „Airbus“ lėktuvus ir ES maisto pramonę, ypač unikalius europietiškus produktus su geografine nuoroda. Tai visų pirma paveiks Vakarų Europos vyno ir kitų gėrimų gamintojus, taip pat bus paveikti sūrių ir kitų maisto produktų gamintojai“, ­­­– prognozavo jis.

V. Šimkaus nuomone, muitai gali neigiamai paveikti Lietuvos pieno perdirbimo sektorių, lietuviškos prekės bus mažiau konkurencingos JAV rinkoje, tačiau Lietuvos eksporto struktūra yra gana gerai diversifikuota, todėl verslas turėtų per laiką prisitaikyti.

„Didesnis poveikis gali būti dėl to, kad ne tik Lietuvos, bet visos Europos gamintojai ieškos, kur realizuoti savo produkciją. Tai gali lemti rinkos persibalansavimą ir kainų mažėjimą“, – Alfa.lt sakė ekonomistas.

Padidės sūrių pasiūla Europoje

AB „Vilkyškių pieninė“ generalinis direktorius Gintaras Bertašius sako, kad dėl JAV įvestų muitų pieno produktams gali išaugti šių produktų pasiūla Europoje, tai turės netiesioginės įtakos Lietuvos pieno perdirbėjams.

„Mūsų įmonės nauji muitai nepaveiks, nes mes į JAV dabar neeksportuojame. Bet įtariame, kad netiesioginė įtaka bus. Europiečiai turės kažkur parduoti sūrius, tad šiuo atveju padidės pasiūla ir gali kilti įtampa“, – prognozavo įmonės vadovas.

Pasak jo, didelė dalis ES gamintojų eksportuoja ir į kitas trečiąsias šalis, ne tik į JAV, pavyzdžiui, į arabų šalis, Afriką, Aziją. „Bet nebus taip, kad nedidėtų konkurencija čia, vietoje“, – Alfa.lt sakė G. Bertašius.

„Vilkyškių pieninė“ savo produkciją eksportuoja į daugiau kaip 50 valstybių, daugiausia į ES nares, taip pat į arabų šalis, Afriką ir Aziją.

Paveiks žaliavinio pieno kainas

Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorius Egidijus Simonis Alfa.lt sakė, kad JAV įvesti muitai palies visas penkias didžiąsias šalies pieno perdirbimo įmones.

„Galiu kalbėti tik apie „Pieno centro“ įmones“, – sakė E. Simonis ir pridūrė, kad pagrindinis produktas, kuriam taikomas JAV muitas, yra sūriai, bet esą į JAV vežami ne tik sūriai, bet ir kiti pieno produktai.

„Pieno centras“ vienija tris didžiąsias šalies pieno perdirbimo bendroves – AB „Pieno žvaigždės“, AB „Vilkyškių pieninė“ ir AB „Rokiškio sūris“. Be jų, į JAV produkciją eksportuoja AB „Žemaitijos pienas“ ir AB „Marijampolės pieno konservai“.

„Įmonės turės keisti rinkas, keisti produktus, ieškoti naujų rinkų, kur parduoti, arba gaminti ir ilgesnio galiojimo produktus laikinai krauti į sandėlius, kol bus ieškoma rinkų“, – prognozavo E. Simonis.

„Pieno centro“ direktorius atkreipė dėmesį, kad nauji JAV muitai – ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos problema, nes didieji eksportuotojai negalės eksportuoti daugumos savo produktų. „Tie produktai liks Europoje, tai automatiškai paveiks žaliavinio pieno kainas. Per kelis mėnesius tai turėtų aiškiau pasimatyti“, – telefonu iš Izraelio komentavo E. Simonis.

Persiskirstys pasaulio sūrių rinka

Eksporto skatinimo agentūros „Versli Lietuva“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas Vadimas Ivanovas atkreipė dėmesį, kad JAV paskelbė prekių, kurioms bus taikomi muitai, sąrašą, tačiau išskyrė tam tikras šalis, iš kurių tos prekės eksportuojamos.

„Nėra taip, kad muitai taikomi prekių rūšims apskritai. Tam tikros prekių kategorijos skirtos tik Ispanijai ar Prancūzijai. Yra muitai, kurie taikomi tik Vokietijos arba tik Jungtinės Karalystės prekėms“, – Alfa.lt sakė ekonomistas.

Didžiausia iš Lietuvos į JAV eksportuojamų prekių rūšis, kuriai pritaikyti JAV muitai, pasak V. Ivanovo, yra sūriai.

„Verslios Lietuvos“ duomenimis, Lietuva 2018 m. tokių sūrių, kuriems pritaikytas JAV muitas, į pasaulį eksportavo už 11 mln. eurų, iš jų JAV rinkai teko sūrių už 1,3 mln. eurų, arba 12 proc.

V. Ivanovas spėjo, kad dalis šių sūrių galbūt liks JAV rinkoje. „Teoriškai tai įmanoma, nors pabrangimas 25 proc. yra nemažas. Ir greičiausiai bus ganėtinai sunku konkuruoti šitaip pabrangusiais gaminiais. Natūralu, kad gamintojai ieškos naujų rinkų. Galbūt, nenorėdami prarasti JAV rinkos ir tikėdamiesi, kad padėtis greitai išsispręs, jie susimažins pelno maržą ir kurį laiką dirbs patirdami nuostolius. Galbūt laikinai gamins mažiau, jeigu neras, kur parduoti kitose rinkose“, – svarstė ekonomistas.

Sūris, pasak V. Ivanovo, yra vienas iš pelningiausių gaminių, generuojantis gerokai daugiau pridėtinės vertės negu pieno milteliai ir kiti pigūs pieno produktai, kone prilygstantys žaliavai.

„Išaugę JAV muitai palies visus ES gamintojus, padidės šių sūrių pasiūla ne tik Europoje, bet ir kitose rinkose. Kris kainos, Lietuvos gamintojai taip pat turės pardavinėti sūrius mažesnėmis kainomis“, – prognozavo pašnekovas.

V. Ivanovas taip pat atkreipė dėmesį, kad iš visų JAV importuojamų sūrių produktai iš ES sudaro apie 80 proc.

„Klausimas, kiek kitų šalių gamintojai pajėgs patenkinti išaugusią paklausą. Gal Argentina, Brazilija, Naujoji Zelandija galės kažką pasiūlyti. Kita vertus, gamintojų galimybės staiga pradėti gaminti gerokai daugiau produkcijos, galinčios pakeisti pabrangusius europietiškus gaminius, yra ribotos. Veikiausiai dalis sūrių, dabar eksportuojamų į palyginti nepelningą Kiniją, bus nukreipti į pelningesnę JAV rinką. Savo ruožtu atsiradusią tuštumą Kinijoje užpildys europiečiai, nors Kinijoje generuojamas pelnas neprilygs JAV“, – mano „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas.