3 priežastys ir 1 mistinė teorija, kodėl moterys tampa perfekcionistėmis

Ne visi žmonės gali efektyviai dirbti bendroje biuro erdvėje.
Ne visi žmonės gali efektyviai dirbti bendroje biuro erdvėje.
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2019-10-18 14:00

Pastaraisiais metais viešojoje erdvėje žodis perfekcionizmas skamba labai dažnai. Psichologai ir kitų panašių sričių specialistai analizuoja šios savybės pagrindinius požymius, poveikį gyvenimo kokybei ir keliamą pavojų. Knygos „Mrs. Perfect. Moteris, kuri nemokėjo verkti“ autorė Rūta Steponavičienė išskiria kelias esmines sąlygas, lemiančias nenatūralų tobulumo siekimą.

Kokios 3 pagrindinės priežastys lemia moterų perfekcionizmą?

1. Kolektyvinė pasąmonė, susiformavusi per daugybę šimtmečių ir slypinti mūsų genuose, daro stiprią įtaką. Kaip žinome, daug šimtmečių valdant vyrams, moterų gyvenimas nebuvo itin laisvas, visavertis ir malonus. Tokie sklandantys pasvarstymai, ar moteris žmogus, tikrai daug pasako. Nuolat engiamos, persekiojamos ir išnaudojamos bei pagaliau išsikovojusios savo teises, tiesiog pasąmoningai bijome būti vėl atstumtos. Deja, bet vis dar daugelyje šalių į moteris žiūrima kaip į eilines namų šeimininkes. Jų nuomonė mažai ko verta, todėl moterų vieta namuose – auginti vaikus, ruošti valgį ir tarnauti vyrui.

Todėl atsikovojusios teises moterys tiesiog desperatiškai stengiasi įrodyti savo vertę, gabumus ir naudą žmonijos evoliucijoje. Šios intensyvios pastangos tampa alinančiu perfekcionizmu.

2. Žema savivertė. Natūralu, jog po tiek metų trukusios nelygybės dauguma moterų jaučia nepasitikėjimą savimi kur kas stipriau nei vyrai. Auklėjimas, visuomenės požiūris ir švietimo sistema dažniau slopina mergaičių pasitikėjimą savimi, nei kelia. Todėl norėdamos įrodyti savo vertę, gebėjimus ir kitus pranašumus, nuolat turi stengtis. Taip tampa pirmūnėmis, aktyvistėmis, vėliau karjeristėmis, supermamomis, nuožmiomis vadovėmis ir t. t. Bet paklauskite šių moterų, kas slypi už jų perfekcionizmo. Ar jos visos laimingos? Ar tikrai jaučiasi vertinamos?

Deja, bet už intensyvaus perfekcionizmo labai dažnai slypi žema savivertė ir nepasitikėjimas savimi, o nuolatinė kova už vietą po saule iš jų atima daug energijos. Tuomet griūva šeimos, serga vaikai ir jos pačios.

3. Tokie laikai... Nuolatinis bėgimas, noras gyventi ne prasčiau nei kaimynas, lipimas per kitų galvas, baimė dėl išlikimo darbo vietoje ar rinkoje... Sąrašas begalinis. Taip, tokie laikai. Nes tokius susikūrėme patys. Patys sumanėme šias nesibaigiančias lenktynes: kas geresnis – vyras ar moteris, viena rasė ar kita? Stengiamės įrodyti savo tiesas arba negalvodami apie kitus siekiame naudos tik sau, net nesuvokdami, kokios viso to pasekmės. Moterys taip pat stojo greta vyrų į šias lenktynes. Be to, jei žmona mato, kad vyras aptingo, tikrai nepaglosto. Tuomet skundžiasi, jog tenka išlaikyti visus kampus ir nevykusį, ant sofos gulintį vyrą.

Gal jau laikas sustoti ir pasižvalgyti, kas vysta su mumis, su mūsų šeimomis, su pasauliu? Kur veda šis perfekcionizmas? Žinoma, kol tobulinate savo gebėjimus bei gerinate rezultatus jausdamos malonumą ir matote šio sveiko perfekcionizmo naudą, viskas puiku. Tik ar gebate išlaikyti šią pusiausvyrą? Ar tobulumo siekis suteikia energijos, ar ją atima? Atsakymai padės įvertinti savo perfekcionizmo laipsnį.

O kas, jeigu perfekcionizmas  tik iliuzija?

Ar mintis, kad jūsų darbo, mokslo arba kitų veiklos sričių rezultatai turi būti aukščiausi, nėra iliuzija? Juk tai tik jūsų tiesa. Jūs ją sugalvojote. Kažkam kitam tai gali atrodyti tik laiko ir energijos švaistymas.

Jeigu domitės saviugda ir dvasiniais dalykais, turbūt jau žinote, kad nėra gerų bei blogų dalykų. Yra tik situacijos, į kurias reaguojame pagal savo įsitikinimus. O kas sakė, kad šie įsitikinimai tiesa? Gal tai tik dar viena ribojanti iliuzija?

Taigi, mielos moterys, prieš reikalaudamos iš savęs ir kitų daugiau, nei reikia, paklauskite savęs, ar tai jums teikia laimės. O gal tik dar labiau alinate save? Jei kelsite sau nesibaigiančius reikalavimus, aplinka tikrai nepagailės. Verčiau visuomet rinkitės meilę sau ir natūralų, motyvuojantį augimą.