Teisė į klaidas: kaip įveikti pirmūno sindromą

Tobulybės spąstuose
Tobulybės spąstuose
  © 123rf.com

Jeigu stengiatės viską daryti tik puikiai ir būti geresniu už visus, tai yra sunkus krūvis, kuris neabejotinai nuodija jums gyvenimą.

Pirmūno sindromas dažniausiai išsivysto vaikystėje, kai tėvai reikalauja, kad atžala mokytųsi tik dešimtukais. Vaikas, įpratęs kovoti dėl tėvų meilės per įvertinimus, suaugęs bus susikoncentravęs į rezultatus ir priklausomas nuo aplinkinių nuomonės, skausmingai išgyvens visas savo nesėkmes. Tokiems žmonėms būna būdinga žema savivertė, jie amžinai kapstosi savyje, bijo visko, kas nauja ir nepažįstama, nes nepalieka sau teisės suklysti.

Pirmūnas ne tik kenčia pats, bet ir kankina savo artimuosius nesibaigiančiu nerimu ir priekaištais. Čia svarbu neprieiti iki kraštutinumų, reikia perauklėti save ir pasistengti tapti bent geruoliu.

9 būdai atsikratyti pirmūno sindromo

1. Kiekvieną kartą nusistatykite reikalingą laiką užduočiai atlikti. Taupykite laiką ir jėgas, nes idealus rezultatas apskritai neegzistuoja.

2. Reguliariai darykite ką nors nauja. Svarbu liautis fiksuotis į rezultatą ir pradėti patirti malonumą iš proceso. Pavyzdžiui, įsisavindami kulinarinį receptą, kreipkite dėmesį į produktų spalvas, tekstūrą, kvapus ir savo pojūčius. Mokykitės džiaugtis viskuo, ką darote, nesvarbu, ar tai būtų pagrindinis darbas, ar namų reikalai, ar sporto užsiėmimai.

3. Užsiimkite tokiais dalykais, kuriuose esate visiškas diletantas. Galima pradėti lankyti šokius su pradedančiųjų grupe. Visiems iš pradžių kažkas nesiseks, ir jūs nereaguosite į savo klaidas pernelyg skausmingai. Specialiai pasinerkite į svetimą aplinką. Jums reikia išmokti daryti klaidas, adekvačiai priimti savo nesėkmes. Dėl to sąmoningai pažeidinėkite savo įprastą gyvenimo ritmą. Piešimo ar lipdymo pamokos taip pat padeda nugalėti baimę suklysti.


Tobulybės spąstuose

Tobulybės spąstuose© 123rf.com

4. Dalyvaukite komandiniuose žaidimuose, kolektyviniuose aptarimuose. Stenkitės dirbti grupėje, įsiklausykite į kitus. Perfekcionistai įsitikinę, kad geriau už juos niekas jų darbo nepadarys, todėl svarbu vystyti bendravimo su kitais žmonėmis įgūdžius.

5. Nebijokite pasirodyti juokingai! Leiskite sau paprasčiausiai pakvailioti, piešti kvailus paveikslėlius, išsitepti dažais, išdykauti kartu su vaikais. Tai suteiks jums galimybę pasijusti neidealiais.

6. Skirkite sau nepaklusnumo dienas. Pavyzdžiui, kartą per mėnesį vaikščiokite visą dieną namuose su pižama, neplaukite indų arba sąmoningai pavėluokite į darbą. Pademonstruokite sau ir aplinkiniams, kad esate gyvas žmogus, o ne robotas.

7. Sudarykite savo privalumų, geriausių bruožų, kuriais didžiuojatės, sąrašą. Prisiminkite, koks žmogus esate iš tikrųjų, nepriklausomai nuo jūsų laimėjimų, nesėkmių, išorinių įsipareigojimų. Jeigu esate mylinti žmona ir motina ar rūpestingas sūnus – tai yra svarbiausia, kas bus su jumis visada, nebus nuvertinta, net jeigu jūs padarysite klaidų darbe.

8. Girkite save už visokias, net menkas pergales. Ir atleiskite sau net už (jūsų manymu) didžiausias klaidas. Pažvelkite į save iš šalies. Kiek įvykių atsitiko nuo jūsų gimimo iki šios dienos – ir jūs su viskuo susidorojote! Be to, visatos atžvilgių jūsų laimėjimai vis tiek nėra grandioziniai, o klaidos – ne mirtinos. Tai – tik gairės jūsų gyvenimo kelyje.

9. Prisiminkite, ką padarėte per paskutiniuosius porą metų, kokių įgūdžių įgijote, ką pasiekėte, ko išmokote. Tikriausiai jums yra kuo didžiuotis. O jeigu kažko svarbaus nepadarėte, tai turite kur veržtis, ko siekti. Ir liaukitės lyginti save su kitais žmonėmis. Kentėti dėl to, kad kažkas savo gyvenime pasiekė daugiau už jus, yra beprasmiška ir neproduktyvu.

Kaip padėti sau, kai bijote padaryti klaidą

Kai pajuntate, kad apima nerimas, galvoje ima suktis įkyrios mintys apie tai, kad jūs nesusidorosite su savo užduotimi, susikoncentruokite į savo kūną ir pasistenkite pajusti pagrindą po kojomis. Pasirinkite patogią pozą, ištiesinkite pečius, kelis kartus paeiliui sufokusuokite žvilgsnį į tolimą ir artimą objektą. Tokiu būdu sumažinsite vidinę įtampą, atpalaiduosite kūną ir duosite signalą galvos smegenims, kad nieko baisaus neįvyko.

Šaltinis: Sobesednik.ru