Dar vienas bandymas: prezidentas siūlo, kaip neįsileisti Astravo jėgainės elektros

Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
  © Prezidentūra
BNS
2019-10-16 12:11

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasiūlė naujas priemones, kaip į Lietuvą neįleisti Baltarusijoje statomoje Astravo atominėje elektrinėje (AE) pagamintos elektros.

„Lietuvos aplinkai ir visuomenės sveikatai pavojingu būdu pagamintos elektros energijos importas kelia grėsmę mūsų nacionaliniam saugumui. Todėl būtina jau dabar imtis papildomų priemonių, kurios ribotų tokios elektros patekimo į Lietuvos teritoriją galimybes“, – pranešime cituojamas G. Nausėda.

Įstatymų pataisos numato leisti nedelsiant panaikinti elektros leidimus ir neišduoti naujų elektros importui iš trečiųjų šalių, kuriose yra nesaugia pripažinta branduolinė elektrinė nuo pat jos veiklos pradžios, rašoma pranešime.

Anot jo, tai leistų atitinkamai reaguoti ir į Seimo sprendimą pripažinti nesaugia jau veikiančią trečiosios šalies branduolinę elektrinę.

Pripažinus, kad tokios elektros importas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, numatoma riboti naujų leidimų importuoti elektros energiją iš tos šalies išdavimą.

Be to, Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) galėtų kreiptis į Nacionaliniam saugumui svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, prašydama patikrinti elektros importuotojus, o nustačius tokius atvejus, tarnyba galėtų š karto stabdyti leidimus.

Galiojantys teisės aktai numato, kad dėl branduolinės elektrinės pripažinimo nesaugia sprendžia Seimas, atsižvelgdamas į Vyriausybės vertinimą.

2017 m. Seimas pripažino, kad Baltarusijoje, Astrave, statoma branduolinė elektrinė yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Taip pat priimtas įstatymas, draudžiantis pirkti elektrą iš nesaugių jėgainių.

Baltarusija atmeta Lietuvos priekaištus, kad statoma elektrinė yra nesaugi. Minskas teigia, kad branduolinis kuras pirmajam jėgainės reaktoriui bus atgabentas iki šių metų pabaigos, o pati elektrinė bus paleista 2020-ųjų sausį.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.