Plokščios Žemės aktyvistai Vilniuje kvietė praregėti

„Globe Lies Tour“
„Globe Lies Tour“
  © Alfa.lt

Tyrinėtojais prisistatantys britai keliauja aplink Europą ir skleidžia informaciją apie neva plokščią Žemę. Ketvirtadienį „Globe Lie“ (liet. „Gaublio melas“) turo dalyviai pasiekė ir Vilnių.

Jie planuoja nameliais ant ratų nuvažiuoti 23 tūkst. kilometrų, aplankyti 39 valstybes, sustoti pagrindinėse Europos sostinių aikštėse ir skleisti savo įsitikinimus, jog NASA meluoja žmonijai dėl Žemės formos – esą ji ne apvali, o plokščia – disko formos.

Kelionės aprašyme teigiama, kad tarp turo dalyvių yra filosofijos mokslo daktarų, pilotų, karių ir net balistikos ekspertų. Jie tikina, jog gravitacijos dėsnis niekada nebuvo įrodytas, taip pat, anot jų, nėra mokslinių įrodymų, kad Žemės vandenis galėtų išlaikyti gravitacijos jėga.

Vienas iš turo organizatorių Robinas Campbellas teigė, jog jis ir jo bendraminčiai nebijo valdžios persekiojimo. Pasak jo, „Google“, „Facebook“ ir „Youtube“ užsiima informacijos apie plokščią Žemę cenzūra, dėl ko jis su bendraminčiais ir ryžosi šiai kelionei.


„Globe Lie Tour“

„Globe Lie Tour“© Interneto nuotr.

„NASA neturėjo kitos išeities kaip tik meluoti po to, kai 1962 metais rusai ir amerikiečiai paleido į Žemės atmosferą kovines galvutes ir jos į kažką atsitrenkė. Mes esame tarsi uždaryti galvijai plote, kurį supa elektrinė tvora. Kosmosas neegzistuoja“, – teigė R. Campbellas.

Vyras pateikė daugybę internetinių puslapių nuorodų, kuriuose, anot jo, yra visi įrodymai, jog Žemė yra plokščia. Tačiau šį kartą pažvelkime ne į tariamus įrodymus, o paanalizuokime pačią plokščios Žemės sąmokslo teoriją.

Vilniaus universiteto filosofijos mokslų doktorantas ir sąmokslo teorijų tyrinėtojas Alfredas Buiko primena, jog plokščios Žemės teorija gimė XIX a. Anot jo, tuomet ji buvo gana populiari, o jos šalininkai rėmėsi Biblija. Savo mokslo darbuose A. Buiko teigia, kad sąmokslo teorijos gali būti tikėjimo demonais, velniais ir raganomis tąsa.


„Globe Lie Tour“

„Globe Lie Tour“© Alfa.lt

„Viena iš bėdų ta, jog pasaulis yra labai sudėtingas ir jį sudėtinga paaiškinti, kad turėtume kokybišką pasakojimą, o žmonės galvoja pasakojimais. Sąmokslo teorijos pateikia tam tikrus pasakojimus, kuriuose yra geriečiai ir blogiečiai – protagonistai ir antagonistai.

„Plokščiažemininkų“ įsitikinimas nebūtų toks galingas, jeigu neturėtų papildomų, jį įgalinančių efektų – pavyzdžiui, šios teorijos šalininkai dažniausiai neigia ir „Apollo 11“ misijos nusileidimą Mėnulyje.

JAV tai neretai būna žmonės, kurie interpretuoja Bibliją tiesiogiai ir pažodžiui – kad Žemė buvo sukurta per šešias paras, o septintąją Dievas ilsėjosi, įvyko tvanas ir kiti dalykai. XIX a. „plokščiažemininkai“ tuo ir rėmėsi – esą Biblijoje parašyta, kad Žemė turi keturis kampus, tad ji ir privalo būti plokščia. Tuomet iš esmės buvo tie patys įsitikinimai – kad Žemė plokščia, o mokslas, teigiantis, jog Žemė yra apvali, mums meluoja“, – teigė A. Buiko.

Žmogus, teigiantis tokius dalykus, eina prieš visą šiuolaikinio mokslo konsensusą ir save vaizduoja kaip karį didžiuliame lauke prieš milžinišką melą.
– A. Buiko.


NASA astronautė Christina Koch dirba Žemės atmosferoje

NASA astronautė Christina Koch dirba Žemės atmosferoje© SCANPIX

Pašnekovas prisiminė laikotarpį, kai prieš kelerius metus ši sąmokslo teorija įgavo naują populiarumą bangą.

„Iš pradžių buvo daug žmonių, kurie taip teigė ironiškai, tačiau vėliau įvyko tai, kas dažnai įvyksta internete, – daug žmonių apsimetinėjo kvailiais, kol galiausiai juos užplūdo tikri kvailiai, manantys esantys geroje kompanijoje. Yra atlikti keli tyrimai, kurių metu buvo pastebėta, jog „YouTube“ filmukai yra pagrindinis įsitikinimų apie plokščią Žemę šaltinis“, – tvirtino A. Buiko.

Kalbėdamas apie populiariausius „plokščiažemininkų“ argumentus, A. Buiko teigė, jog jie apsiriboja principu „aš matau, kad taip yra, todėl taip turi būti“.

„Jie dažnai susiduria su bėdomis, kai reikia paaiškinti, kaip veikia Žemės trauka, kodėl veikia parašiutai ar kodėl laivai dingsta ir atsiranda iš už horizonto.

Gravitacija labai gerai dera su apvalios Žemės teorija, nes yra centrinis taškas, į kurį tokiu pat pagreičiu krenta visi dalykai, nepriklausomai nuo to, iš kur. Plokščios Žemės aktyvistams yra sunku paaiškinti, kodėl visi daiktai krenta tokiu pat pagreičiu.

Vienas iš „plokščiažemininkų“ argumentų ­­– kad Žemės diskas nuolatos juda aukštyn žemyn 10 m/s greičiu. Tačiau tuomet tai neleidžia paaiškinti, kodėl veikia parašiutai. Tuo remiantis, išsiskleidęs parašiutas niekuo nepadėtų, nes link parašiutininko Žemės „diskas“ vis tiek judėtų 10 m/s, ir parašiutas nė kiek nesulėtintų jo kritimo.

Jau XIX a. „plokščiažemininkai“ bandė tai įrodyti ir susiginčijo su Alfredu Volesu, kuris panašiu metu kaip Charlesas Darwinas buvo iškėlęs idėją apie rūšių atsiradimą. Tuomet buvo susiginčyta teigiant, kad upė yra visiškai plokščia, bet galiausiai eksperimento metu buvo įrodyta, jog ji išsilenkia“, – pasakojo A. Buiko.


Plokščios Žemės vizualizacija

Plokščios Žemės vizualizacija© „Facebook“

Sąmokslo teorijomis šiais laikais dažnai įtiki žinomi žmonės, o tuomet jos įgauna didesnį populiarumo pagreitį.

„Pavyzdžiui, aktorius Jimmas Carrey buvo prisipažinęs, jog abejoja vakcinomis. O plokščios Žemės teorija išlieka paribio sąmokslo teorija. Šis įsitikinimas sulaukia daugiausia dėmesio dėl to, koks keistas ir šokiruojantis jis yra. Žmogus, teigiantis tokius dalykus, eina prieš visą šiuolaikinio mokslo konsensusą ir save vaizduoja kaip karį didžiuliame lauke prieš milžinišką melą.

Sąmokslo teorijos leidžia žmonėms paaiškinti įvairius dalykus, kurių jie negali patikrinti. Ir dažnai tai būna įvairūs blogi, neįtikėtini ir įspūdingi dalykai. Intelektas čia ne toks svarbus, kaip išsilavinimas. Jei žmogus turi aukštą IQ, bet gavo prastą išsilavinimą, tai jam nedaug padės, jeigu jis nėra išmokytas atpažinti keistus, abejonių keliančius teiginius.

Įsitikinimas, kad Žemė yra plokščia, sugebėjo įgauti tokią jėga, nes daug žmonių tvirtai tiki, jog Žemė yra apvali, net ir ne visai žinodami, kodėl. O staiga „YouTube“ tinkle aptikę aiškinimų, jog tai netiesa, jie gali gana lengvai užsikabinti, ypač jei tai jiems leidžia susikurti įdomesnę asmenybę.

Net keletas krepšininkų, kurie prisipažino tikintys, kad Žemė yra plokščia, vėliau šio įsitikinimo atsisakė. Žmonės apie plokščią Žemę daugiausia kalba internete, kur gali išlaikyti anonimiškumą. Taip jų įsitikinimai netrukdo kasdieniam darbui ar bendravimui su aplinkiniais, kurie į šiuos žmones imtų žiūrėti kitaip, jeigu jie viešai išsakytų savo pažiūras.

Tai nėra viena rimčiausių ar pavojingiausių sąmokslo teorijų – turiu omenyje, yra turinčių daugiau pasekėjų: antisemitinės, naujosios pasaulio santvarkos, ateivių ar antivakcinacijos sąmokslo teorijos turi daugiau įtakos ir pasekėjų“, – kalbėjo A. Buiko.

2018 m. JAV atlikta apklausa parodė, jog 44 proc. jaunų žmonių tiki, jog Žemė yra plokščia.