Ukrainos prezidentas: per pokalbį su D. Trumpu „šantažo nebuvo“
Papildyta 12.18

Volodymyras Zelenskis
Volodymyras Zelenskis
  © SCANPIX

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį sakė, kad per JAV prezidento Donaldo Trumpo apkaltos tyrimą išprovokavusį šių lyderių telefoninį pokalbį „jokio šantažo nebuvo“.

Atsakydamas į naujienų agentūros AP klausimus, V. Zelenskis sakė, jog tik po liepos 25-ąją įvykusio savo pokalbio su D. Trumpu sužinojo, kad JAV anksčiau blokavo šimtų milijonų dolerių (eurų) karinę pagalbą Ukrainai.

D. Trumpas per tą pokalbį prašė V. Zelenskio atlikti tyrimą dėl savo politinio varžovo, demokrato Joe Bideno. JAV Kongreso demokratai mano, kad D. Trumpas pagalbą sulaikė norėdamas įgyti svertą Ukrainai paspausti.

V. Zelenskis sakė manęs, kad minimas skambutis sudarys sąlygas asmeniniam susitikimui su D. Trumpu, ir norėjęs, jog JAV lyderis atvyktų į Ukrainą.

„Su ginklais ir „Burisma“ istorija tai niekaip nesusiję... Šantažo nebuvo, tai nebuvo pokalbio tema“, – sakė Ukrainos prezidentas, Kijeve susitikęs su žurnalistais ir atsakinėdamas į jų klausimus.

„Skambutis niekaip negalėjo paveikti mūsų santykių su Amerika“, – pažymėjo jis.

V. Zelenskis teigė visų pirma norėjęs įrodyti D. Trumpui, kad Ukraina nėra korumpuotų pareigūnų šalis ir kad naujoji valdžia ketina kovoti su šia problema.

„Ne tik D. Trumpą, bet ir daugelį JAV atstovų domina, kur eina amerikiečių mokesčių mokėtojų pinigai. Tai normalu“, – pridūrė prezidentas.

„Burisma Holdings“ yra ukrainiečių dujų gavybos bendrovė, įregistruota Kipre. Ji yra viena iš trijų stambiausių Ukrainos dujų kompanijų ir turi būstinę Kijeve.

2014 metų gegužę tuometinio JAV viceprezidento J. Bideno sūnus Hunteris tapo „Burisma Limited“ valdybos nariu.

Politinis skandalas dėl D. Trumpo ir V. Zelenskio pokalbio kilo pasirodžius pranešimams apie informatoriaus, CŽV pareigūno, rugpjūčio 12 dieną pateiktą skundą, kuriame teigiama, kad D. Trumpas „naudojosi savo postu siekdamas užsienio šalies įsikišimo“ į 2020 metų JAV prezidento rinkimus.

Demokratai rugsėjo mėnesį nusprendė siekti apkaltos dėl informatoriaus skundo ir Baltųjų rūmų skambučio išklotinės, rodančių, kad D. Trumpas spaudė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį pateikti jam politiškai naudingos informacijos apie J. Bideną, turintį daugiausiai galimybių tapti Demokratų partijos kandidatu į prezidentus ir kitų metų rinkimuose varžytis su D. Trumpu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.