Kauno rajono savivaldybė nepritarė V. Matijošaičio pasiūlymui prijungti dalį rajono teritorijos
Rajono bendruomenė įteikė prezidentui nepritariančiųjų jungimuisi parašus; papildyta 12.47

Kauno rajono tarybos posėdis
Kauno rajono tarybos posėdis
  © Alfa.lt
Alfa.lt | BNS
2019-10-10 11:32

Kauno rajono savivaldybė šiandien po svarstymo vienbalsiai nepritarė Visvaldo Matijošaičio pasiūlymui prijungti dalį rajono prie jo valdomo Kauno miesto.

„Sprendimas priimtas vienbalsiai, 25 – už“, – po balsavimo pranešė meras Valerijus Makūnas.

Savivaldybės interneto svetainėje įkeltas sprendimas su pagrindinėmis priežastimis: 


 • Kauno miesto savivaldybės tarybos siūlymas neatitinka darnios regioninės politikos principų, tikslų ir gairių, neparemtas objektyvia ir patikima statistika, nepagrįstas ekonominiais skaičiavimais.
 • Kauno miesto savivaldybės institucijos nepateikė realaus siūlomo administracinių ribų pakeitimo poveikio abiejų savivaldybių gyventojų gyvenimo kokybei ir paslaugų prieinamumui.
 • Sutriktų daugumos Kauno rajono savivaldybės švietimo, sveikatos, socialines, kultūros, sporto ir kitas paslaugas teikiančių įstaigų veikla.
 • Likusi Kauno rajono savivaldybės dalis dėl mažo surenkamų pajamų kiekio netektų galimybės formuoti subalansuotą biudžetą.
 • Būtų išardytas mokyklų tinklas, kultūros, sporto, viešosios bibliotekos organizacinė struktūra, dalyje teritorijos būtų neprieinamos ikimokyklinio ugdymo paslaugos, sumažėtų galimybė įvykdyti prisiimtus įsipareigojimus, susijusius su įvairių projektų finansavimu ir jų tęstinumu.
 • Likusi rajono savivaldybės teritorijos dalis patirtų didesnę socialinę atskirtį, nes joje yra žymiai daugiau socialines pašalpas ir socialines paslaugas šeimai gaunančių asmenų nei siūlomoje prijungti dalyje.
 • Pasikeistų įvairių finansavimo sutarčių pareiškėjas / vykdytojas, būtų pažeistos vykdomų ES projektų finansavimo sąlygos, dėl ko gali būti nutrauktas ES finansavimas ir reikėtų grąžinti gautas ES lėšas.
 • Kelių priežiūros finansavimas po dalies Kauno rajono savivaldybės teritorijų atskyrimo būtų sumažintas daugiau nei perpus. Šiuo metu savivaldybėje yra apie 30 proc. asfaltuotų kelių ir gatvių, o neprijungiamoje teritorijoje liktų mažiau kaip 22 proc. Sutriktų susisiekimas su likusiomis Kauno rajono savivaldybės seniūnijomis.
 • Kiltų sunkumų įgyvendinti Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos lėšomis finansuojamus projektus ir sumažėtų galimybė dalyvauti 2021–2027 m. laikotarpio kaimo plėtros programos priemonėse.
 • Planuojamoje prijungti teritorijoje yra beveik 1 tūkst. ūkininkų ūkių (arba 40 proc. nuo bendro pasėlius deklaruojančiųjų skaičiaus), žemdirbiams kiltų keblumų įgyvendinti pradėtus projektus, finansuojamus pasinaudojus ES parama.
 • Prijungiamų teritorijų gyventojams sumažėtų šiuo metu savivaldybės seniūnijose gaunamų paslaugų skaičius ir jų prieinamumas.
 • Siūlyti Kauno miesto savivaldybei kartu su kitomis savivaldybėmis vadovaujantis gerąja patirtimi sukurti ir įgyvendinti regioninį transporto organizavimo tinklą, sudarantį galimybes kokybiškam ir šiuolaikiškam susisiekimui tarp Kauno apskrities savivaldybių, nepaisant jų administracinių ribų.
 • Siūlyti Kauno regiono plėtros tarybai inicijuoti diskusijas dėl bendro paslaugų teikimo regione, viešųjų paslaugų finansavimo ir atsiskaitymo už kitos savivaldybės gyventojams teikiamas paslaugas tvarkos nustatymo.

„Manome, kad prieš priimant tokius sprendimus būtina atlikti abiejų savivaldybių išsamią ekonominių bei socialinių rodiklių analizę, inicijuoti platesnes diskusijas su gyventojais. Manome, kad sujungus teritorijas sutriktų socialinių, švietimo, sveikatos, sporto, kultūros, bibliotekų veikla“, – prieš balsavimą sakė konservatorius Justinas Urbonavičius.

„Kauno rajonas yra ūkiškas kraštas – pablogės žemdirbystės veikla, ūkininkai negalės visavertiškai ūkininkauti, pasinaudoti parama, pabrangs verslo liudijimai, didės nekilnojamojo turto mokesčiai“, – pridūrė tarybos narys.

„Vienas žmogus sugalvojo, kad štai, aš norėčiau prisijungti. Jeigu aš sugalvočiau prisijungti savo kaimyno, kuris prastai tvarkosi, ūkio dalį, kaip tai atrodytų? Man atrodo, kad čia panaši paralelė (...). Tik Lietuvoje galimas toks variantas“, – teigė valstietis Romas Majauskas.

Kauno rajono meras V. Makūnas dar prieš balsavimą teigė, kad į posėdį buvo kviestas ir Kauno miesto meras V. Matijošaitis, tačiau jis oficialiai raštu V. Makūnui nurodė posėdyje negalintis dalyvauti, nes yra išvykęs.

V. Makūnas taip pat teigė, kad rajono bendruomenė yra surinkusi daugiau nei 25 tūkst. gyventojų, kurie nepritaria teritorijų jungimui prie Kauno miestų, parašų.

„Jie kartu su mumis. Žiūrėdamas į jų veidus aš mačiau tam tikrą nerimą, susiklausymą ir man tai priminė Sausio 13-ąją (...). 25 362 rajono žmonės jau pasirašė, kad jie yra prieš išdraskymą, tam tikrų teritorijų panaikinimą ir prisijungimą prie Kauno miesto“, – sakė socialdemokratas V. Makūnas.

Kauno miesto savivaldybė rugsėjo pradžioje inicijavo 13 Kauno rajono seniūnijų prijungimą prie miesto savivaldybės.

Kauno miestas siūlė prijungti teritorijas, kurios užima 297,8 kvadratinio kilometro – beveik du kartus daugiau nei dabartinis miesto plotas.

Galutinį sprendimą dėl savivaldybių teritorijų keitimo priimtų Vyriausybė ir Seimas.

Taip pat šiandien 14 val. prie Vidaus reikalų ministerijos Vilniuje vyks piketas, kurio metu Kauno rajono bendruomenės ministerijos atstovams perduos beveik 12 tūkst. Kauno rajono gyventojų, nepritariančių prijungimui, parašus.

Kauno rajono bendruomenė prezidentui įteikė jungimuisi prie miesto nepritariančiųjų parašus 

Kauno rajone atidarytos „Continental“ gamyklos atidarymo šventėje dalyvavęs prezidentas Gitanas Nausėda sulaukė ir vietos bendruomenės dėmesio – Kauno rajono Ramučių bendruomenės atstovai įteikė 2039 parašų kopijas, taip išreikšdami nepritarimą bendruomenių prijungimui prie Kauno miesto.

Norą susitikti su prezidentu pareiškė ir 79 moksleiviai iš Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos – teigiama, kad jie taip pat buvo pasirengę šalies vadovui užduoti keletą klausimų dėl rajono jungimo prie Kauno.

Gamyklos atidarymo šventėje Ramučių bendruomenė pasiruošė šventiškai: pasistatė pavėsines, vaišino Ramučių apylinkėse surinktų žolelių arbata bei šalies vadovui įteikė savo pačių gamintą šimtalapį.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.