Maskvos protestų dalyvis: režimui liko ketveri metai, gal kiek daugiau

Protestas Maskvoje
Protestas Maskvoje
  © SCANPIX/REUTERS

Liepos viduryje prasidėjo masiškiausi per pastaruosius metus protestai. Žmonės pasipiktino tuo, jog nepriklausomiems kandidatams nebuvo leista dalyvauti savivaldos rinkimuose. Valdžia, atremdama protestų bangą, panaudojo jėgą, daugelis ekspertų ją vadina neproporcinga. Mitingo dalyviai, kartais atsitiktiniai asmenys, buvo sulaikyti – kai kuriems gresia už grotų praleisti kelerius metus. Netrukus šūkis „Leisk“ („Допускай“ – reikalavimas leisti opozicijai siekti postų savivaldybėje) pasikeitė į „Paleisk“ („Отпускай“) – prašymą paleisti sulaikytus aktyvistus. Vienas Maskvos protestų dalyvis sutiko papasakoti apie savo patirtį šiame judėjime.

Masiniai protestai Maskvoje dėl policininkų žiaurumo lyginti su tuo pat metu vykusiais Honkonge. Semionas (vardą redakciją pakeitė pašnekovo prašymu) nesutinka su šiuo lyginimu. Pasak jo, milijoninė minia, nusiteikusi prieš Pekino įtaką autonominei teritorijai, turi daug daugiau ryžto, jos balsas yra daug labiau girdimas, palyginus su keliolikos tūkstančių grupe Maskvoje.

„Honkonge į gatves masiškai išeina visi, žmonės aktyviai kovoja už savo ateitį. Pas mus gi visuomenė nesupranta, kad šalis slenka link visiško kracho. Jeigu niekas nepasikeis, Rusija neturės jokios ateities. Be to, vaikams nėra užtikrinamas normalus gyvenimas. Deja, esame per silpni, mūsų yra per mažai“, – apgailestavo jis ir paaiškino: gyventojai dar nesuvokia, kas yra tikroji demokratija, tiki propaganda, nesupranta protesto tikslo.

Vis dėlto vyras džiaugiasi, kad šį kartą masės žmonių protesto būdu išreiškė savo valią. Jis šiuo metu paplitusį apolitiškumą vadina viena iš priežasčių, dėl ko Rusijos valdžia nesikeičia jau beveik dvidešimt metų.

Teko išvažiuoti

„Sprendimas išvažiuoti buvo priimtas per dvi dienas. Susidėjau daiktus į vieną kuprinę ir išvažiavau. Man šiuo metu ten būti nesaugu. Niekam iš karto nesakiau, pranešiau tik po to, kai atsidūriau Europoje. Daugelis mano pažįstamų suprato, kad gali taip atsitikti“, – pasakojo vyras. Kai tekdavo prisiminti areštą, jis apie tai kalbėjo gana lengvai, tačiau prabilus apie ateitį jo veidas išbalo.

Vadinamoji Maskvos byla galėjo paliesti ir Semioną. Jis dalyvavo visuose protestuose, kiekvieną savaitę. Viskas prasidėjo liepos 14-osios mitingu prie Rusijos sostinės Rinkimų komisijos centro. Liepos 27 d. vyko vienas didžiausių mitingų, kurio metu buvo sulaikyta per 1,3 tūkst. žmonių. Semionas buvo tarp šių žmonių, laimei, vėliau dauguma jų buvo paleisti.

Paklaustas, ar tapo policijos naudojamos prievartos liudininku, jis atsakė, jog liudininkais tapo visi – prievartos naudota labai daug, nepastebėti jos buvo neįmanoma.

„Jiems duodama komanda sulaikyti tam tikrą žmonių skaičių. Jeigu kažkas bando priešintis, jis yra mušamas. Kai mane sulaikė, jie tiesiog mane pakėlė, keli iš karto, ir nunešė į autobusiuką, kuriame laikomi areštuoti asmenys“, – kalbėjo vyras apie policininkų veiksmus.


Protestai Rusijoje

Protestai Rusijoje© SCANPIX

Rusijoje, jo manymu, artimiausiu metu protestų bus daugiau. Tiesa, valdžia stiprina ir taip jau totalia tapusią kontrolę, o valdantieji paprastai nepasiduos – kuo bus daugiau protestų, tuo daugiau kraujo jie pareikalaus.

Liberalių pažiūrų vyras jaučia – protestų banga augs, netrukus išeiti į gatves atsiras nauja priežastis. Jis tiki – Rusijai reikia revoliucijos, laisvės troškimas sklando ore: „Visi tikimės daug iš jaunosios kartos, kuriai dabar iki 25 metų. Jaunuoliai nejaučia tokios baimės, kaip vyresni žmonės. Laikui bėgant, jie tikrai išstums šią valdžią.“

Pasak Semiono, jaunimas, kuris spėjo bent kiek pakeliauti ir pamatyti pasaulį ir tai, koks laisvas jis gali būti, sugrįžęs į Rusiją nesijaučia taip pat, kaip anksčiau.

Pavyktų, jeigu tauta būtų vieninga

Semionas sakė su protestų organizatoriais glaudaus ryšio nepalaikantis – kartais vaikšto į įvairius mitingus, padeda nepriklausomiems kandidatams rinkimų kampanijose. Šiais metais Maskvoje turėjo vykti rinkimai į Maskvos dūmą, vyras turėjo padėti kai kuriems kandidatams. 

Nepavyko – nepriklausomiems kandidatams nebuvo leista dalyvauti rinkimuose. Dar daugiau, už protestus sulaikytiems žmonėms gresia keleri metai kalėjimo.


Protestas dėl O. Sencovo paleidimo

Protestas dėl O. Sencovo paleidimo© SCANPIX/REUTERS

Protestų dalyvis taip pat minėjo, kad mitingai netgi nebuvo gerai suorganizuoti – tai buvo improvizacija. Liepos 28 d. valdžia nusprendė visus protestuotojus padalyti į kelias skirtingas grupes, jų buvo šešios: „Eidami bandėme susitikti su kita grupe, bet gatvės buvo užtvertos. Mums nepavyko.“

Palyginęs riaušes su vasarą Laisvės aikštėje Gruzijoje vykusiais protestais, jis išskyrė faktą, jog ten visus jėgą panaudojusius policininkus atleido. Rusijoje – toli gražu. Vargu ar buvo atleistas netgi pareigūnas, smūgiavęs moteriai į pilvą.

Semionas sakė, kad jeigu rusai būtų tokie pat vieningi kaip gruzinai (Tbilisyje į gatves išėjo kas dvidešimtas miesto gyventojas), valdžia išsigąstų, o Vladimiras Putinas, ko gero, pabėgtų į kitą šalį.

Policija turėtų užtikrinti saugumą

Rusija, jo žodžiais, pavirto policine valstybe. Esą Vilniuje porą valandų vaikščiodamas centre vargu ar pamatysi daug policininkų, o Maskvos miesto centre jų yra nuolat. Jie turėtų užtikrinti saugumą, bet iš tikrųjų sukelia visai kitokius jausmus – jautiesi nesaugus, tai yra labai nemalonu.

Mažytėje Lietuvoje, šalyje be gamtinių resursų, žmonėms yra sukurtas daug geresnis gyvenimas.

Semionui skauda širdį dėl savo tėvynės: „Rusijoje žmonės turėtų gyventi labai gerai. Šalis turi tiek daug resursų. Tačiau realybė yra kitokia – tai nėra ekonomiškai labai išsivysčiusi šalis, skurdžiausiai gyvena provincijos atstovai. Maskva yra tarsi atskira valstybė, o kaimuose žmonės vos išgyvena. Suaugęs žmogus gauna 180 eurų algą, o kainos panašios kaip Vilniuje, gal viskas net brangiau.“

„Mažytėje Lietuvoje, šalyje be gamtinių resursų, žmonėms yra sukurtas daug geresnis gyvenimas“, – kalbėjo jis.

Kai kuriems tėvynė – „pinigų išgavimo bazė“?

Vyro nuomone, jeigu pasaulio valstybės nusisuktų nuo vadinamojo Rusijos elito, tai labai padėtų. Nors šiuo metu sankcijų yra nemažai, vis dėlto, anot jo, neišnaudotas efektyviausias spaudimo būdas – taikyti prieš asmenis nukreiptus apribojimus.

Semionas paminėjo Rusijos viešą paslaptį – visi V. Putinui artimi žmonės savo finansus perkelia į užsienį – Europą ir JAV: „Visų jų vaikai taip pat mokosi užsienyje. Jei Europos vyriausybės norėtų pakeisti paprastų rusų padėtį, jos areštuotų šiuos pinigus. Akivaizdu, kad jei kas nors pervedė 20 mln. JAV dolerių be aprašymo ir istorijos, tai yra vogti pinigai.

Visų oligarchų šeimos gyvena Europoje. Rusija jiems tėra pinigų išgavimo bazė.

Jei Europos politika išsikeltų tikslą neleisti šiems žmonėms pirkti namų, investuoti į kitą nekilnojąmąjį turtą, tai būtų gera paskata pokyčiams. Nemanau, kad tokius sandorius atpažinti yra pernelyg sudėtinga. Oficialiai ES nepriima vogtų pinigų, bet kodėl tuomet visų oligarchų šeimos gyvena ten, o ne Rusijoje? Rusija jiems – lyg pinigų išgavimo bazė.“

Nepaisant to, kad kai kurie Rusijos žmonės gyvena labai skurdžiai, Semiono žodžiais, kai kuriems vogti pavyksta puikiai, o sistema gyvuoja ir toliau. Jeigu pervesti pinigų iš šalies jiems nebūtų leista, ji labai greitai suskiltų.

Rusas yra įsitikinęs, kad jeigu prie vogtų pinigų medžioklės prisidėtų ir Europos valstybės, kur jų yra daugiausia, paprastų žmonių gyvenimo kokybė pasikeistų. Vis dėlto toks scenarijus mažai tikėtinas.

Pašnekovui priminus „Danske Bank“ pinigų plovimo skandalą, jis nusijuokė: „Atskleista tik maža dalis.“

Politinė baimė – dar gyva

Semionas pasakojo, kad, kaip ir Sovietų Sąjungoje, taip ir šiuolaikinėje Rusijoje piliečių bauginimo priemonės veikia. Represijos tebevyksta – pavyzdžiui, po protestų keli žmonės buvo įkalinti. Ši informacija buvo „labai gerai išplatinta, atsirado kažkokia baimė“.

Anot vyro, įkalintieji yra atsitiktiniai žmonės arba aktyvistai, kurie vedė koloną, šaukdami į garsiakalbį.

„Pagal Maskvos bylą penki žmonės vis dar arba jau yra kalėjime. Politinių kalinių skaičius tik auga. Dabar Rostove areštuoti du žmonės. Jie tiesiog stovėjo su plakatais, ir jiems buvo skirti aštuoneri metai kalėjimo. Kai garsiai kalbame apie neteisėtai nuteistus asmenis, jiems tai gali padėti“, – pasakojo vyras.

Represijų baimė vis dar gyva. Deja, būtent ji trukdo formuotis demokratijai.

Paklaustas, kokia yra minėto apolitiškumo priežastis, pašnekovas atsakė, kad tai vienareikšmiškai yra jaunų žmonių senelių ir prosenelių išgyventos represijos SSRS laikais: „Labai daug žmonių Maskvoje 1937 m. dingo be žinios. Bent jau kiekvienas turėjo dingusių pažįstamų. Visi tylėjo, žinojo, jog negali apie tai garsiai kalbėti. Tai išugdė nuostatą, jog geriau asmeninio saugumo dėlei atsiriboti nuo visko, kas vyksta politikoje. Ši baimė vis dar gyva. Deja, būtent ji trukdo formuotis demokratijai.“

Semionas priminė, jog, daugelio ekspertų vertinimu, Rusijos režimui liko treji ar ketveri metai. Jis atsiduso ir pridūrė: „Bijau, kad gali būti ir daugiau.“

Asmenys, valdžią savo rankose laikę taip ilgai, savo sėkmę paaiškina magija ir bijo antgamtiškumo. Suimti šamano, pėsčiomis ėjusio į Maskvą, naktį atvyko 40 riaušių policininkų su kulkosvaidžiais ir neperšaunamomis liemenėmis.

Tiesa, apie daugelį metų valdžioje esančius politikus mitingų dalyvis nedaugžodžiavo – pasak jo, daugelį metų savo rankose turint valdžią „po truputį pradeda važiuoti stogas“. Tai jis pareiškė aptarus situaciją dėl sulaikyto šamano iš Jakutijos. Pastarąjį kartą apie šį vyrą buvo pranešta paaiškėjus, kad jis greičiausiai savo dienas baigs prižiūrimas psichiatrų.

„Šie asmenys valdžią savo rankose laikė taip ilgai, kad savo sėkmę paaiškina magija. V. Putinas bijo antgamtiškumo. Kai žinia apie šamaną plačiai pasklido, V. Putinas ir jo žmonės vieną akimirką išsigando ir pamanė, kad reikia jį sustabdyti. Vyras pėsčiomis ėjo į Maskvą. Jam dar liko daugiau nei šeši mėnesiai kelio. Jo suimti naktį atvyko 40 riaušių policininkų su kulkosvaidžiais ir neperšaunamomis liemenėmis. Tai tiesiog absurdiškai juokinga“, – kalbėjo vyras.

„Rusija dabar yra absurdo šalis“, – taip jis vienu sakiniu apibendrino savo pasakojimą.